Mandela: Özgürlüğe Uzun Yürüyüş

0
83

Nelson Mandela’nın otobiyografisi, Mandela “Long walk to Freedom-Özgürlüğe Uzun Yürüyüş” adlı kitaptan William Nicholson tarafından uyarlanan senaryo üzerine yapılan filmin dünya gösterimi Kanada-Toronto Film Festivali’nde yapıldı.

 
T24’ün haberine göre, bu film Mandela’nın yaşamının tüm önemli aşamalarını yansıtma iddiasını taşımakta. Film efsane liderin, çocukluğundan başlayarak, gençlik yılları, Afrika Ulusal Hareketi’ne katlımı, ırkçı beyaz yönetime karşı sürdürdüğü mücadele, yargılanmaları, cezaevi günleri ve Güney Afrika’nın demokratik seçimle işbaşına gelen ilk siyah lideri seçilmesine kadar geçen uzun ve sıkıntılarla dolu hayatını ekranlara taşımakta.

Anant Singh tarafından çekildi
Film, ırkçılık karşıtı yaptığı filmlerle tanınan Güney Afrika’nın önde gelen film yapımcısı  Anant Singh tarafından çekildi. Film, yapımcının bu tür filmlerinin en önemlisi olarak kabul edilmekte. Sing daha önce, Ağla sevgili yurdum, Sarafina gibi ırkçı beyaz yönetim dönemine ilişkin önemli filmlerin yapımcılığını üstlenmişti. Nelson Mandela’nın kendisi için ‘büyük yetenek, çok saygı duyduğum bir yapımcı’’ dediği, bu nedenle otobiyografisinin film haklarını kendisine verdiği ifade edilmekte.

75 senaryo taslağı 

Filmin, Güney Afrika tanıtımı ise Mandela Vakfı organizasyonu ile 18 Eylül’de Johannesburg’ta yapıldı. Güney Afrika’da heyecanla beklenen film tantımında filmin yapımcısı Anant Singh, “Film Güney Afrika’nın en yüksek bütçesine sahip. Nelson Mandela bana bu görevi verdiği için kendimi çok şanslı hissediyorum ama bir o kadar da büyük bir sorumluluk aldığımın farkındaydım” diyerek duygularını dile getirdi. Singh’in, 152 dakikalık Mandela filmini tamamlaması 16 yıl sürdü. Birçok yazar ve direktörle 75 senaryo taslağı üzerinde çalıştıklarını söyleyen Singh, filmde 420 araç kullandıklarını söyledi. 
Filmin Kasım’da gösterime girmesi beklenmekte. Mandela Vakfı CEO’su Sello Hatang, “Vakfımız sinemadan gurur duyuyor. Güney Afrikalılar yakında efsane liderin hayatını izleyecekler ve Mandela’yı daha iyi anlayacaklar” dedi.
Yönetmenliğini Justin Chadwick yaptığı Filmde Mandela’yı İngiliz oyuncu Idris Elba oynarken, Tony Kgoroge, Walter Sisulu’yu, komedyen Riaad Moosa ise Ahmet Kathrada’yı oynadı.

Sağlığı ciddiyetini koruyor

Cezaevi yıllarında yakalandığı akciğer enfeksiyonu nedeniyle zaman zaman hastaneye kaldırılan, Güney Afrika’nın efsanevi lideri yaklaşık dört ay önce yeniden ağırlaşarak kaldırıldığı hastanede üç ay kalmış 1 Eylül Pazar günü hastaneden evine çıkarılmıştı. Bakımı halen evinde sürdürülmekte olan Mandela’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu ancak belli bir istikrar gösterdiği bildirilmekte.

KÜLTÜR SERVİSİ

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse