Londra’da sinema kursları

0
39

‘Herkesin anlatacak bir hikayesi vardır; sadece bunu bir filme nasıl dönüştüreceğini bilmez’ şiarıyla gerçekleşecek eğitimlerin 10 hafta boyunca 5’şer kişilik gruplar halinde yapılması tasarlandı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Blue Arts çatısı altında yönetmen-yazar Mizgîn Müjde Arslan yönetiminde gerçekleştirilen Senaryo Yazımı, Kısa Film ve Belgesel Yapımı alanlarındaki sinema kurslarının ilk grup startı veriliyor. “Herkesin anlatacak bir hikayesi vardır; sadece bunu bir filme nasıl dönüştüreceğini bilmez” şiarıyla gerçekleşecek eğitimlerin 10 hafta boyunca 5’şer kişilik gruplar halinde yapılması tasarlandı. Video gösterimleri ve slayt sunumlarıyla desteklenen eğitim esnasında uygulamaya dönük pek çok çalışma gerçekleştirilecek. Katılımcıların taleplerine göre Kürtçe, Türkçe ya da İngilizce dillerinde gruplar oluşturulacak. Eğitim boyunca bir filmin yazım aşamasından post-prodüksiyon aşamasına kadar gerekli tüm bilgilerin verilmesi ve her katılımcının bir kısa film senaryosu ya da belgesel proje metni hazırlaması planlanıyor.
Sinema hayatınızı değiştirebilir
Özellikle kadınların ilgisini çekmeyi hedefleyen Arslan, sinemada daha çok kadının görünür olması gerektiğini belirterek yeni kadın yönetmenlerin yetişmesine katkı sunmak istediğini kaydetti. Arslan, Blue Arts Sinema Kursları’nın özellikle sinema eğitimi almamış ama hikaye anlatmayı seven, söyleyecek sözü olan, sinemayı hayatı güzelleştirmenin bir yolu olarak görmek isteyen herkes için bir platform olmasını dilediklerini belirtti.

Mizgîn Müjde Arslan yönetiminde

Son Oyun, Kirasê Mirinê Hewîtî (Ölüm Elbisesi Kumalık), Ez Firiyam Tu Mayî Li Cî (Ben Uçtum Sen Kaldın) ve Asya gibi kısa film ve belgeselleri ile “Kürt Sineması; Yurtsuzluk, Sınır ve Ölüm” ve “Yeşim Ustaoğlu” kitaplarıyla tanınan yönetmen-yazar Mizgîn Müjde Arslan, son olarak “Ez Firiyam Tu Mayî Li Cî” filmiyle Türkiye Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ve 1. Amed Film Festivali’nden “Yılın En İyi Belgeseli” ödüllerini almıştı. Arslan ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Medya Çalışmaları bölümünde doktora yaparken KCK operasyonları nedeniyle gözaltına alınmıştı. Şimdilerde sinema ve sinema eğitimi çalışmalarını Londra’da sürdüren Arslan, sinema ve medya çalışmaları alanındaki doktora çalışmasını da devam ettiriyor.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse