Londra’da senaryo yarışması

0
27

2001 yılından bu yana Kürt sinemasını Britanya’ya taşıyan Londra Kürt Film Festivali, her yıl organize ettiği Yılmaz Güney kısa film yarışmasının yanında bu yıl, uzun metraj film dalında senaryo yarışması düzenliyor. 

 
Bu yıl 15-24 Kasım tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek olan 8. Londra Kürt Film Festivali programı kapsamında yapılacak senaryo yarışmasının başvuruları devam ediyor.


Başvuru koşulları

Güney Kürdistan’ın Hewlêr kentinde bulunan Kürdistan Üniversitesi’nin sponsorluğunda yapılacak yarışmanın para ödülü 5 bin Amerikan Dolar’ı olarak belirlendi. Senaryo yarışmasının son başvuru tarihi ise 20 Ekim olarak belirlenmiş durumda. 
Başvuruların Kürtçe’nin herhangi bir lehçesi veya İngilizce olması gerekiyor. Kürtçe ve İngilizce dışındaki dillerde yapılan başvurular kabul edilmeyecek. Başvuruların Kürt temalı olması ve senaryoyu anlatan (treatment) başvurunun 1000 ile 1500 kelime civarında (4 tane A4 kağıdı) olması gerektiği belirtildi.  
Tüm başvuruların en geç 20 Ekim 2013 tarihine kadar  HYPERLINK “mailto:[email protected][email protected] adresine gönderilmesi gerekiyor.  Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için www.lkff.co.uk adresi ziyaret edilebilir. Senaryo yarışması için oluşturulan özel jüri tarafından sonuçların Londra Kürt Film festivali sürecinde açıklanacağı ve birinci seçilen  senaryoya 5 bin dolar ödül verileceği açıklandı.

8. Londra Kürt Film Festivali 15-24 Kasım’da

8. Londra Kürt Film Festivali hazırlıkları da son aşamaya gelmiş durumda. Programa dahil edilecek filmler oluşturulan komiteler tarafından belirlendi. 15-24 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan festival programında Kürdistan’ın dört parçası ve Avrupa’da çekilen 23 tane uzun metrajlı film, 45 belgesel film ve 50 civarında kısa film bulunuyor. 
Bu yıl çok yoğun başvuruların yaşandığı Londra Kürt Film Festivali’ne Kürdistan ve Avrupa’dan birçok yönetmen katılacak.

 Y.ÖZGÜR POLİTİKA/LONDRA

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne