Londra’da film festivali başladı

0
79

Bu festivalin önemi ve güzelliği bütün Kürt bölgelerinden yönetmenlerin ve sinemaseverlerinin bir arada olmasında.

 
Bu yıl 8.’sinin düzenlendiği Londra Kürt Festivali geçtiğimiz Cuma akşamı resmi açılışını yaptı. 24 Kasım’a kadar devam edecek festivalde, onlarca Kürt yönetmen izleyicilerle birlikte filmlerini seyredecek. Dokuz gün sürecek festival boyunca kısa ve uzun metrajlı olmak üzere toplam 121 film gösterilecek. Yüzlerce konuğun ağırlandığı galada, Kürt yönetmen ve müzisyenlerin yanı sıra Avrupa Parlamentosu milletvekili Jean Lambert, Kürt siyasetçi Feleknas Uca, Nelson Mandela’nın avukatı olarak bilinen Güney Afrikalı hakim Essa Moosa ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti İngiltere temsilcisi Sami Abdul Rahman da yer aldı. Galada hazır bulunan yönetmenler arasında Bahman Ghobadi, Hiner Saleem ve Hisham Zaman gibi oldukça bilinen Kürt yönetmenleri de bulundu. 

Kürtler filmlerle kendilerini anlatıyor
Magnolia tören salonunda verilen resepsiyonunda bazı konuklar Londra Kürt Festivali’nin Kürtler için önemine ilişkin gazetemize konuştu. Konuklar arasında bulunan müzisyen Diyar şunları söyledi: “Kürt halkı onlarca yıldır normal bir süreç yaşamıyor. Her yılımız olağanüstü olaylar ve mücadeleler ile dolu. Kürtler, her kazanımını müthiş bedeller ödeyerek hak etmiş bir halk. Kürtler, gerçekten yaşanmış devrimlerini, savaşlarını ve mücadelelerini sanatla dünyaya anlatmaya çalışıyor. Kürtler de şu ana dek en çok müzik ön plandaydı. Ancak artık Kürtler film aracılığıyla da kendilerini anlatabiliyorlar. Bu tarz festivaller kendimizi anlatmak için çok iyi fırsatlar sunuyor bizlere. Benim de bu festival kapsamında sınırlar üzerine kurulu olan Qêrîn adlı kısa metrajlı bir filmin ve oyuncuları arasında bulunduğum Rêç (İz) adlı bir film gösterilecek. Qêrîn adlı kısa filmimde her tarafı sınırlarla çevrili Kürdistan’ı ve bu sınırlar yüzünden acılar yaşayan Kürt halkının dramını anlatıyorum.”

Kürtleri tanıtmak için fırsat

Avrupa Parlamentosu milletvekili Jean Lambert ise “Böylesi festivaller bence çok önemli. Festivaller de hikayesinin anlatıldığı halkları tanımak ve tanıtmak için filmler çok önemli bir yere sahip. Kürt film festivali Kürtleri tanımak için iyi bir fırsat.Galada hazır bulunan Yönetmen Hisham Zaman ise gazetemize yaptığı açıklamada, “Bu festivalde olmak ve açılışın benim son filmimle yapılacak olması benim için büyük bir onur. Londralı Kürtlerin filmimi izleyecek olması beni onurlandırıyor. Bu seneki festivalde bir çok yönetmen davetli. Herkesle tanışamıyorsun. Bu festival sayesinde ismini duyduğum ve filmlerini izlediğim ama görmediğim yönetmenlerle de tanışma fırsatı buldum. Bu festivalin önemi ve güzelliği bütün Kürt bölgelerinden yönetmenlerin ve sinemaseverlerinin bir arada olmasında yatıyor bence. Bu festival mutlaka devam etmeli. Herkes tarafından desteklenmeli. Yeni Kürt jenerasyonu için de çok önemli. Filmlerini izledikleri, televizyondan gördükleri yönetmenler ve oyuncular ile bu festivalde tanışabiliyor, konuşabiliyor. Düşüncelerini yüz yüze karşılıklı konuşabiliyorlar. Festivallerin de amacı budur. Londra Kürt Festivali bunu çok iyi başarıyor bu yüzden desteklenmeli ve devam etmelidir” diye belirtti.
Açılış filmi olan Hisham Zaman’ın Kardan Önce (Berîya Berfbarîne) adlı son filmi izlenirken, film sonrası yönetmen Zaman ile Mitos yapım şirketinden yapımcı Mehmet Aktaş izleyicilerin sorularını yanıtladı.
Bu yılki festival herhangi bir tema üzerine kurulu olmamasına rağmen Rojava üzerine yoğunlaşan filmlerin çoğunlukta olduğu gözleniyor.ÖZLEM GALİP

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse