Kürt yönetmenin ‘Baghdad Messi’ filmine dört yeni ödül

0
95

Belçikalı Kürt yönetmen Sahim Omar Kalifa’nın kısa metrajlı “Baghdad Messi” filmi, bu son günlerde Arjantin, Polonya ve Karabağ’da dört yeni ödül daha aldı.

“Baghdad Messi” filmi, Buenos Aires’teki Uluslararası Kısa Metrajlı Film Festivali’nde yarışan 24 film arasında, en iyi kısa metrajlı fiksiyon ve Jüri Büyük Ödülü’ne ödülüne layık görüldü.

Polonya’nın Katowice kentinde de 4. Regiofun Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü alan Kalifa’nın kısa metrajlı filmi, son olarak Karabağ’da 18. Uluslararası Film ve Televizyon Prodüksiyonları Festivali’nde  en iyi kısa metrajlı film ödülü olan “Golden Olive”i aldı. Bu festivalin jürisi, “Savaş alanında yaşayan ve günlük olarak bununla bağlantılı sorunlarla karşılaşan çocuklara yönelik insani yaklaşımdan dolayı” Baghdad Messi filmini ödüllendirdi.

Sahim Omar Kalifa’nın kısa metrajlı “Baghdad Messi” filminin elde ettiği ödüller böylece 15’e yükseldi.  Film ayrıca mansiyon ödülü aldı.

Film, kendi köyündeki diğer tüm çocuklar gibi futbolcu Lionel Messi’nin hayranı olan küçük Hamudi’nin hikayesini anlatıyor.  Ancak FC Barselona ile Manchester United’in karşı karşıya geldiği Şampiyonlar Ligi final maçı öncesi televizyon bozulur.  Hamudi, televizyonun Bağdat’ta tamir edilmesi için babasını ikna eder.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse