Kürt tiyatrosu perde dedi

0
22

Kürt ve Türkiye tiyatrosundan önemli temsillerin sahneleceği 4. Êlîh (Batman) Tiyatro Günleri, dün akşam perdelerini tiyatroseverlere açtı. Êlîh Belediyesi tarafından düzenlenen tiyatro günlerinin beş gün süreceği ifade edildi. Etkinlik verilen resepsiyonla başladı. Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda gerçekleşen resepsiyona, BDP Milletvekilli Ayla Akat Ata, sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinliğin açılışında, 27 Mart 2004 tarihinde Suriye’nin Halep kentinde bedenini ateşe veren tiyatro sanatçısı Erdoğan Kahraman’ın (Yekta Herekol) hayatı ve sanatı anlatıldı. Daha sonra özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamanı yitiren tiyatrocuların hayatını anlatan sinevizyon gösterimi sunuldu. Etkinlikte konuşan Ayla Akat Ata, “Tiyatro ve şiirle kendimizi ifade etme zamanı gelmiştir. Bir sanatçının yaptığını bir siyasetçi yapamaz. Bu dönemde sanatçılara daha fazla rol düşüyor” dedi.Sanata ağırlık vereceğiz

Êlîh Belediye Başkan Vekili Serhat Temel ise bu yıl festivalin dördüncüsünü gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, “Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da heyecanlıyız. Umarım bu yıl da festivalimiz başarılı geçer. Unutmayalım ki bu yeni dönemde yükümüz daha da artmıştır. Bundan sonra sanat çalışmalarına daha fazla ağırlık vereceğiz” dedi.

İlk oyun Kürdistan’dan

Daha sonra Federal Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinden gelen oyuncular “Li ber dergehêderve” adlı oyunu sahneledi. Alman yazar Wolfgang Borschrt’nin eserinden uyarlanan ve 2. Dünya Savaşı’nın yıkımını anlatan oyunu Şefîq Muhammed yönetti. İlgiyle izlenen oyunun ardından BDP Êlîh İl yöneticisi Necla Akurt oyunculara çiçek verdi.

Bugün panelle başlıyor

Festivalin bugünki programı “Dünden bugüne Kürt Tiyatrosu” adlı panelle başlıyor. Muhsin Osman, Ruknettin Gün, Şaliko Bêkes’in panelist olarak katıldığı etkinlik 13.00’te, Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda gerçekleştiriliyor. Panelin ardından ise Batman Sanat Tiyatrosu’nun oyunu “Adaptasyon” tiyatroseverlerle buluşacak. Ahmet Seven’in yazıp yönettiği oyun, Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda 16.00’da sahneye konuluyor. Günün son oyunu da AbdêLat grubunun “Başur” adlı oyunu. Sebah Abdulrehman’ın yazıp yönettiği oyun, Êlîh Sanat Tiyatrosu Salonu’nda 19.30’da sahne alıyor.

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse