Kürt tiyatrosu onlara borçlu

0
19
REKLAM    

Êlîh (Batman) Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Êlîh Tiyatro Günleri, Kürt Tiyatrosu konulu panel ve gösterilen oyunlarla devam etti.

“Başlangıcından günümüze Kürt Tiyatrosu” başlığıyla düzenlenen panele, Kürt tiyatro sanatçıları Heme Siwar Eziz, Rüknettin Gün ile Kemal Ulusoy katıldı.Yılmaz Güney Sinema Salonunda gerçekleşen paneli Çiçek Tekdemir modere etti. Panelde konuşan Kemal Ulusoy, yaşamını yitiren tiyatrocuları anarak, “Özellikle Yekta Herekol’ü anmadan geçemeyeceğim. Yekte Herekol baskı ve zulme karşı mücadele eden, aynı zamanda tiyatro sanatını da icra eden bir Kürt sanatçısıydı. 27 Mart günü, yani Dünya Tiyatrolar Günü’nde bedenini ateşe verdi. Yekta Herekol şahsında Fatih Baran, Sarya, Helin gibi çok sayıda yaşamını yitirmiş Kürt tiyatro sanatçısını bir kez daha saygıyla anıyorum. Kürt tiyatrosu onlara çok şey borçlu.” dedi.

84’ten sonra başlıyor

Türkiye’deki Kürt tiyatrosunun Güney’de olduğu gibi 1987 yılına kadar evlerde oynandığını ifade eden Ulusoy, 84 yılından itibaren başlayan Kürt mücadelesiyle birlikte sanat alanında da gelişmelere rastlandığını kaydetti. “Kürt sanatının kurumlaşması, örgütlenmesi bu tarihten sonraya denk geliyor” diyen Ulusoy sözlerini şöyle sürdürdü: İstanbul’da 1991 yılında Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) kurulması kültür ve sanat alanında bir dönüm noktası oldu. MKM bünyesinde diğer sanat dallarında olduğu gibi biz tiyatrocular da tiyatro alanında yerimizi aldık. Bütün ülkede süren o korkunç şartlar altında Kürt tiyatro sanatçıları da diğer alanlarda faaliyet gösteren sanatçılar gibi estetik bir bakış açısıyla bu sanatı ilerletmeye çalıştık” diye konuştu.

Özgürlükle gelişiyor

Süleymaniye’den gelen yazar, tiyatro sanatçısı ve eleştirmen Heme Siwar Eziz Êlîh’te düzenlenen bir tiyatro etkinliğinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Kürtlerin yaşadığı dört ayrı coğrafyadan gelen Kürtlerle Kürt tiyatrosunu konuşmak, tartışmak beni mutlu etti. Federe Kürdistan’da Kürt tiyatrosunun doğuşu 90 yıl öncesine dayanıyor. 20 yüzyılın başlarından itibaren Kürt tiyatrosu gelişme gösterdi” dedi. Kürtlerin içinde bulunduğu şartlardan dolayı Kürt tiyatrosu bilimsel ve akademik bir alt yapıdan doğal olarak yoksun olarak varlık göstermeye başladığını söyleyen Eziz, 90’lardan sonra Irak’taki siyasi gelişmeler ve burada Kürtler’in özgürlüğünü kazanmasıyla birlikte Kürt tiyatrosunun da geniş olanaklara kavuştuğunu vurguladı.

Özgünlük korunmalı

Panelin son konuşmacısı olan Amed Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün de, Kürt tiyatrosunun günümüzdeki sorunlarına dikkat çekerek “Kürt tiyatrosu da Kürtlerin ulusallaşmasına bağlı olarak sorunlar yaşıyor. Kürt tiyatrosu kaynağı olan Kürt edebiyatı ve söylencelerine dönmeli ama dünya tiyatrosundan kopmamalı. Kürtçe’ye çeviri de başka bir forum ve yaklaşımı birlikte getiriyor. Bu yüzden Kürt tiyatrosu kendi özgünlüğüne sahip olmalı” dedi. Panel soru ve cevap bölümüyle sona erdi.

Son oyun ‘Xal û Xwarzî’

Son gün olan bugün de çeşitli oyunlar sahneleniyor. Gölge Tiyatro Grubu, “Serkeftina Moristane” oyunu Yılmaz Güney Tiyatro Salonu’nda 11.00’de başlıyor. Oyunu İsmail Sivaslı yazıp yönetiyor. Şanoya Tov’un “Şizo” adlı oyunu Batman Sanat Tiyatro Salonu’nda 14.00’de sahneleniyor. Tiyatro Günleri’nin son oyunu ise Teatra Birca Belek’in “Xal û Xwarzî” oyunu. Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda tiyatroseverlerle buluşacak oyun saat 19.30’da.

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse