Kürt sineması ve medyasını araştırıyor

0
24
REKLAM    

Belçika’da Antwerp Üniversitesi’nde göçmen toplumların film ve medya kültürü üzerine post-doktora çalışması yürüten Dr. Kevin Smets, Kürt sinemasında yetenekli Kürt yönetmenler, işlenilen ilginç konular ve hızla artan ilgili izleyiciler bakımından güçlü bir dinamizme dikkat çekiyor. 

Son yıllarda bir yükseliş trendini yakalayan Kürt sineması ve medyası, yabancı akademisyenlerin de dikkatlerini çekmeye başladı. Belçika’da Antwerp Üniversitesi’nde post-doktora çalışması yürüten Belçikalı Dr. Kevin Smets de onlardan biri. 


Belçika’da göçmen toplumların film ve medya kültürü üzerine olan doktora çalışması esnasında, Kürtler ile tanışan Smets Türkiye ve Kürdistan’a seyahatler gerçekleştirdi. 2008’de hayatını kaybeden özgürlük savaşçısı ve yönetmen Halil Dağ üzerine araştırması da bulunan Smets, araştırmasının Türkiye ve Kürdistan kısmı için bulunduğu İstanbul’da Kürt sineması ve medyası üzerine gazetemize konuştu.

Kanallar milyonlarca Kürt’e ulaşıyor 

Doktora çalışmasında Kurtlar Vadisi dizisi ve filmlerini de inceleyen Smets, bu sayede medyanın siyaset ve etnik kimliklerle ilişkisini görme imkanı bulduğunu ifade etti. 


Smets Alevilerin ve Kürtlerin bu tarz politize edilmiş yayınlarından ne şekilde etkilendiği üzerine yoğunlaştığını ve ileriki çalışmalarını, Kürtler ve medya ekseninde değerlendirmeye başladığını açıkladı. 


Brüksel’de bulunan Kürt kanallarının da çalışmalarına ayrı bir zenginlik kattığını söyleyen Smets, yüzlerce kişinin emek verdiği ve dünyanın bir çok yerinde milyonlarca Kürt’e ulaşmayı başaran bu kanallar hakkında Belçikalıların çok az şey bilmesi ya da hiç bir şey bilmemelerinin Kürt televizyonculuğu üzerine araştırma yapmak istemesinin temel sebeplerinden biri olduğunu söyledi. 

Halil Dağ’a özel ilgi

Doktora çalışmasında genel anlamda çatışma ve medya ilişkisi ile özelinde Kürt medyasını alan çalışması olarak belirleyen Smets, geçen sene Avrupa’nın farklı şehirlerinde bulunan Kürt toplumunun medya üzerine görüşleri üzerine bir araştırma yaptı. Londra’da görüştüğü onlarca Kürt gencin medyaya çok eleştirel yaklaştıklarını ve medyanın gücünden haberdar olduklarını açıklıyor. 
Medyanın her bakımdan tamamen politize olduğunu ifade eden Smets, televizyonlardaki kurguların ve hikayelerin çatışma sorunsalını ne şekilde ele alındığı ile ilgili de yakından ilgilendiğini söylüyor. 


Kürt sineması ile ilgilendiği bir dönemde Halil Dağ (Halil Uysal) ismiyle karşılaştığını, Dağ’ın sinema çalışmalarından çok etkilendiğini ifade ediyor Smets. 


Dağ’ın hakkında çok az yayının bulunmasının da dikkatini çektiğini söyleyen Smets, akademisyen Ahmet Hamdi Akkaya ile Dağ’ın hayat öyküsünü, çalışma şeklini, bazı filmlerinin teması ve tarzı üzerine çalışmaya başladıklarını söylüyor. 


Kürt hareketinde ve genç Kürt yönetmenlerinin arasında Dağ’ın nasıl ve neden bir kahraman statüsüne eriştiğini anlamaya çalıştıklarını açıklatan Smets, çalışmalarının Kadir Has Üniversitesi’nden Suncem Koçer ve Can Candan’ın editörlüğünü yaptığı kitapta yer alacağını ifade ediyor. 
Smets, Kürt sineması hakkında da şöyle konuşuyor: “Kürt sinemasının kökenleri, Kürt filmlerin tanımı ya da Kürt sineması diye bir kategorinin olup olmaması üzerine tartışmalar halen devam ediyor. Bu tartışmalarından bir hayli politize olduğunu söyleyebilirim. Ancak Kürt sineması adı altında bir ayrımın eskiye oranla şimdilerde çok daha somut olduğunu görebiliyoruz. Kürt sinemasının, işledikleri dil, estetik anlayışı ve etnik çeşitliliğin portresini sunma bakımından genel anlamda Türkiye’de sinema algısından farklı geliştiğini söylemek mümkün. Kürt sinemasını anlamak ve bunun üzerinden ortaya çıkan soruları cevaplayabilmek için Kürt sinemasına daha kapsamlı ve uluslararası perspektifle yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.” 
Kürdistan’ın farklı bölgelerindeki Kürt yönetmenlerin yanı sıra, sürgünde bulunan Kürt yönetmenlerin de bir bütün halinde ele alınması gerektiğini söyleyen Smets, Kürt sinemasında yetenekli Kürt yönetmenler, işlenilen ilginç konular ve hızla artan ilgili izleyiciler bakımında güçlü bir dinamizme dikkatleri çekiyor. 


Dr. Smets, Kürt film yapımcılığındaki bu dinamizmin de toplumların ortak geçmiş ve geleceklerini  anlamaya yönelik diyaloğa katkılarda bulunmasını umut ettiğini söyleyerek sözlerine son verdi. ÖZLEM GALİP/İSTANBUL

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse