Kürt Sineması Çocukluk Döneminde

0
27

Kürdistan’ın Güneyinde düzenlenen Kürt Kısa Filmleri Festivali’nde bir araya gelen sanatçılar Kürt sinemasının çocukluk dönemi yaşadığına dikkat çekerek, Kürt kültürünün gelişiminde sinemaya büyük rol düştüğüne vurgu yaptı. 


Irak Kürdistan Federe Bölgesi’nde düzenlenen Kürt Kısa Filmleri Festivali’nde bir araya gelen sanatçılar Kürt sinemasının çocukluk dönemi yaşadığına dikkat çekerek, Kürt kültürünün gelişiminde sinemaya büyük rol düştüğüne vurgu yaptı. 

Kürdistan Federe Bölgesi’nin Kültür Bakanlığı tarafından ilk kez 25 Aralık’ta düzenlenen ve 3 gün süren Kürt Kısa Filmleri Festivali, çok sayıda Kürt yönetmen, sanatçı ve yapımcıyı ağırladı. Kürt sinemasının gelişimini tartışan sanatçılar, görüşlerini DİHA’ya açıkladı. 

Festival organizatörlerinden Azad Ergûşî, Kürt sinemasının çocukluk dönemini yaşadığını belirterek, diğer tüm alanlarda olduğu gibi, Kürt sinemasında da zorluklar yaşandığına dikkat çekti. Festivale katılan tüm sanatçıların deneyimlerini paylaştığını belirten Ergûşî, “Festivali düzenlememizin başlıca nedeni Kürt sinemasının tanıtımı ve Kürt sinemasının yönetmen ve emekçilerinin birbirlerini tanımalarıdır. Festivalde bir araya gelen tüm sanatçılar, deneyimlerini paylaşıyor. Sinemayı yalnızca sanatsal açıdan ele almamak lazım. Bir ekonomiye, bir kuruluşa ihtiyacı var. Bu festivaller aracılığıyla, Kürt sinemasına tarihi bir gelecek kazandırmak istiyoruz” dedi. 

Yapımcı Ahmet Aktaş, bölgede Kürt sinemasının gelişiminin önündeki en büyük engelin işgalci devletler olduğunu belirterek, festivalde ilginç filmlerin yer aldığını ifade etti. Kürt sinemasının şimdiye kadar hep farklı ülkelerde geliştirildiğine vurgu yapan Aktaş, “Kürt sineması şimdiye dek ülke dışında geliştirildi. Fakat bugün Kürdistan Federe Bölgesi’nde 25 kısa filmin yapıldığını görüyoruz. Bu da insanı mutlu ediyor. Geçtiğimiz yıl Diyarbakır’da bir festival düzenledik. Bugün de burada gerçekleştiriyoruz. Bu çok anlamlı. Atalarımızın ‘her ağaç kendi toprağında büyür’ sözü, Kürt sinemasının gelişimi için bir prensip olarak görülmesi gerekiyor” diye kaydetti. 

Kürtlerin yaşadığı tüm yerlerde sinema salonlarının açılması gerektiğine dikkat çeken Aktaş, sinemanın, Kürt kültürünün yaygınlaşmasında önemli bir araç görevi gördüğünü belirterek, “Kürt sinemasını özgürleştirmek için, özel bir Kürt sineması kurumu oluşturup bu yolla sinemamızı egemen ülkelerin etkisinden kurtarmalıyız” dedi. Suriye Kürtlerinden Yönetmen Ronan Cadan da Kürt sanatçıların birbirinden uzak oluşunun Kürt sinemasının gelişimi önünde engel olduğunu dile getirerek, “Kürt sanatçılar birbirini ne kadar iyi tanırsa, o kadar güçlü ve yaratıcı eserler üretirler. Festivaller aracılığıyla bir araya gelen Kürt sanatçılar hem birbirini daha iyi tanıma hem de deneyimlerini birbiriyle paylaşma imkanı buluyor. Şu an Kürt sineması ve sanatçıları için bazı imkanlar var ve bizler bu imkanları kullanmalıyız” diye belirtti.

Aziz KÖYLÜOĞLU, Süleyman XELİL

Kaynak
cinemuslim.com, evrensel.net, yeniozgurpolitika.org

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse