Kürt filmleri Karlovy Vary’de sahipsiz kaldı!

0
83
ALİ GÜLER – PRAG

 

48’inci Uluslararası Karlovy Vary Film Festivali’nde, Kürt sinemasından 15 film  gösterimde. Ancak  Festival’de yönetmen Hicham Zaman dışında hiçbir Kürt yönetmen ve yetkili bulunmuyor.

Avrupa’nın belli başlı film festivalleri arasında gösterilen Çekoslavakya’da yapılan Karlovy Vary Film Festivali, ülkenin en köklü sinema etkinliği ünvanına sahip. 48 yıldır yapılan ve her yıl büyük bir beğeniyle izlenen film festivalinde dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce film gösteriliyor. Bu yıl da 28 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında yapılan festival çerçevesinde uzun ve kısa metrajlı olmak üzere 15 Kürt filmi gösterilecek. Festivalde, Yılmaz Güney’in“Yol”, Bahman Ghobadi’nin “Gergedan Mevsimi” Hisham Zaman’ın “ Kar Yağmadan Önce” Shawkat Amin Korki’nin “Kick Off” filmlerinin yanı sıra Hiner Salem, Rezan Yeşilbaş, Salem Salavati gibi Kürt yönetmenlerin filmleri de yer alıyor.

 

‘YOL KÜRT SİNEMASININ TEMEL TAŞIDIR’

Festivalin resmi internet sitesinde, Kürt filmlerinin gösterimine ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Kürtler, ülkesi olmayan kalabalık bir topluluktur. Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Ermenistan, olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sürgünde yaşıyorlar. Onların filmlerini göstermek, festivalimize renk katacaktır“denildi. Kürt yönetmenlerinden övgüyle  bahsedilirken, gösterilen filmler arasında yer alan Yılmaz Güney’in ‘Yol’ filmi için ise “Kürt sinemasının temel taşı” deniliyor. ‘Yol’ filminin, Kürtlerin gerçeğini yalın bir anlatıldığı kbir klasik olduğu vurgulanırken, Bahman Ghobadi için de “O, artık sürgünde yaşıyor“ denilerek, uluslararası alanda ün yapmış bir Kürt yönetmen tanımlaması yapıldı. Genç neslin bu ustaların peşinde koştuğu belirtilirken, Hisham Zaman için ise yetenekli Kürt yönetmen tanımlamasında bulunuldu.

HİSHAM ZAMAN’DAN ELEŞTİRİ

Dünyanın birçok ülkesinden binlerce sinemacının buluştuğu 48’inci Uluslararası Karlovy Vary Film Festivali’nde, 15 Kürt filmi gösterilmesine rağmen hiç bir Kürt yönetmen  ve yetkilinin bulunmaması oldukça ilginç. Festivalde bulunan,“Kar Yağmadan Önce” filminin yönetmeni Hisham Zaman ise durumdan oldukça rahatsız. Zaman, rahatsızlığını şu şekilde dile getiriyor: “Böylesi büyük bir festival Kürt filmlerini gösteriyor. Bu önemli birşey. Ancak hiçbir Kürt yönetmen ve yetkili yok. Hâlbuki hepsinin burada olması gerekiyordu. Güney Kürdistan Kültür Bakanlığı yetkilileri de, burada olmalıydı. Üzücü bir durum.” 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse