Kürt filmleri halkla buluştu

0
105

1. Axtamara Wan Film Günleri dün gerçekleştirilen etkinliklerle son buldu. Festivalin dünkü bölümünde Kürdistan’ın diğer parçalarından Doğu Kürdistanlı Taha Kerimi’nin yönettiği “1001 Sêv” filmi ile Hisham Zeman’ın “Beriya Berfan Barê” filmleri gösterildi. İstasyon Seyrantepe Mahallesi’nde de “Bizim Hoca” filminin gösterimi ardından filmin yönetmeni F. Serkan Acar ile söyleşi düzenlendi. Altı gün boyunca film gösterimleri, söyleşiler ve sinema atölyesinin düzenlendiği film günleri, İbrahim Yıldırım’ın “Welatê Min Kurdistan e” filminin gösterimi ile son buldu.

Bütün Kürdistan’da olmalı

 

Film günlerine ilişkin konuştuğumuz katılımcılar etkinliğin Wan için ihtiyaç olduğu ve önümüzdeki senelerde daha yaygın etkinliklerle sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Fatma Şelen, halkların beklentisine uygun filmlerin böyle bir etkinlik kapsamında Wan’da gösterilmesinin önemine değinerek “ Kürdistan halkı hem kendi gerçekliğini filmlerde bir kez daha gördü hem de dünyada olan biten diğer hikayeleri izledi. Film günleri bütün Kürdistan illerinde de olmalı” dedi. Sinemanın belirli bir ekonomik gücü olanların izlediği bir uğraş olmaktan çıkarılması gerektiğine vurgu yapan Şelen, film günleri çerçevesinde özellikle de Kürt filmlerinin mahallerde ücretsiz gösterilmesinin güçlü bir anlam taşığını sözlerine ekledi.

Her şey kendi dilinde güzel

Kürdistan sineması

 

Kentte sinemanın halkla buluşması anlamında çok büyük bir eksikliğin olduğunu kaydeden Osman Doğan da film günlerinin büyüyerek gelenekselleşmesi gerektiğini belirtti. ‘Her şey kendi dilinde güzel’ diyen Doğan, film günleri etkinliklerinde kullanılan dilin Kürtçe olmasının kültürel soykırım kıskacında olan bir halkın kendi kültürünü yaşatmak için temel önemde olduğunu söyledi. Wan’da kendilerini anlatan filmlerin gösterildiği etkinliğin ilk defa yapıldığını da kaydeden Doğan, “İlk olmasından kaynaklı halka çok fazla duyurulamadı. O yönü biraz eksik kaldı ama gelecek yıllarda Wan’da güçlü bir sinema geleneğinin oluşmasına önemli bir katkı sunacağına inanıyorum” diye konuştu.

Yeni yaşamı anlatmalıyız

Kürdistan

 

Festivale katılan yönetmen Hüseyin Karabey de filmlerin doğru yerde ve doğru zamanda gösterilmesinin önemine dikkat çekerek şunları ifade etti: “Kürdistan’da bu tür etkinlikleri düzenlemek zorundayız. Örgütlenmek ve o kurumun altını doldurmak çok anlamlı. Yeni bir yaşam kuruyorsak bu yeni yaşamı sinema aracılığı ile etkili bir şekilde halka anlatabiliriz. Gençlerin ve çocukların kendi dillerinde gurur duyarak kendi filmlerini seyretmesi çok anlamlı. Umarım devamı gelir.” “Were Dengê Min” filminin galasına katılan filmde dengbêj rolünü canlandıran Muhsin Tokçu da Kürt kültürünü ve dilini yaşatmak için filmde rol aldığını vurgulayarak film günlerinin de bu amaca hizmet ettiğini belirtti.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse