Kürt filmleri Çek Cumhuriyeti’nde

0
9
REKLAM    

Avrupa’nın saygın film festivallerinden Karlovy Vary Film Festivali’nin bu yılki konukları Kürtler olacak. 28 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Karlovy Vary şehrinde düzenlenecek festivalde Yılmaz Güney, Hisham Zaman ve Bahman Ghobadi’nin filmleri gösterilecek.

Bu yıl 48.’si düzenlenecek Uluslararası Karlovy Vary Film Festivali, Kürt sinemasını mercek altına alıyor. Yaklaşık 200 filmin gösterileceği festivalde uzun ve kısa metrajlı olmak üzere çok sayıda Kürt filmi de gösterilecek.

Fransız yönetmen Michel Gondry’nin yazar Boris Vian’in 1947 tarihinde yazdığı ‘Günlerin Köpüğü’ adlı romanını sinema uyarlaması olan ‘L’Ecume des Jours’ adlı filmle başlayacak olan festivalde aralarında Yılmaz Güney’in Yol (1982) filmi, Hisham Zaman’ın 2013 yapımı ‘Kar Yağmadan Önce’ filmi, Bahman Ghobadi’nin, Kürt şair Sadegh Kamangar’ın hayatından esinlenerek çektiği ‘Gergedan Mevsimi’ adlı film izleyicilerle buluşacak. Uzun metrajlı filmlerin yanısıra Kürdistan’ın dört parçasından Kürt yönetmenlerin yazıp yönettiği kısa filmlerin gösterimleri de yapılacak. Festivalde 15 Kürt filmi gösterilecek.
Her yıl bine yakın gazeteci ve 10 bin sinemacıyı konuk eden festival, her yıl 100 bini aşkın kişi tarafından izleniyor. Festival boyunca gösterilecek Kürt filmlerinin listesi festivalin resmi web sitesinde yer alıyor. Siteye www.kviff.com adresinden ulaşılabilir.

 Y. ÖZGÜR POLİTİKA/KARLOVY VARY

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse