Kürdistan gerçeği ortaya çıktı

0
31
REKLAM    

Filmamed’de gösterimler sona erdi. Kapanış bu akşam yapılacak ödül töreni ile gerçekleştiriliyor. Festival organizasyonunda yer alan ve katılım sağlayanlardan aldığımız görüşlerde Kürdistan gerçeğinin belgesellerle gün yüzüne çıktığı vurgulandı.

Kürdistan ve Türkiye’den çok sayıda filmin sinemaseverlerle buluştuğu Filmamed’de gösterimler dün sona erdi. Festivalin kapanışı ise bu akşam ödüllerin verildiği törenle gerçekleştiriliyor. 40 yakın belgesel gösteriminin yapıldığı festivalde, alternatif ve bağımsız sinemanın önemli örnekleri yer aldı. Özellikle Kürdistan’ın farklı parçalarından filmler ile birlikte çok sayıda yönetmenin katılması festivalin Kürdistani duruşunu ortaya koyan önemli  gösterge olarak dikkat çekti. Gösterimlerin yanısıra söyleşi, panel ve sergi etkinliklerinin yapıldığı festivale ilişkin organizatör, jüri ve sinemaseverlerin festivale ilişkin görüşlerini aldık. 

Kadın etkinlikleri öne çıktı
Festival komitesinde yer alan Hanife Bektaş, her sene farklı bir konuyla düzenlediğimiz festivali bu sene Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’e atfen gerçekleştirdiklerini ifade etti. Festivalde 17’si yarışma, 25’i de gösterim bölümü olmak üzere 42 belgeselin gösterildiğini belirtti. Gösterim sonrası söyleşilerin yanısıra çok sayıda etkinlik organize edildiğini söyleyen Bektaş, kadının belgesel sinemadaki yerinin tartışıldığı panel ve kadın filmlerinin afişlerinin yer aldığı serginin katılımın yoğun olduğu etkinlikler arasında bulunduğunu kaydetti. Enfal Soykırımını anlatan filmlerin ayrı bir kategoride yer almasının ise yakın dönem Kürdistan tarihine mercek tutması anlamında önemli olduğunun altını çizdi. Bektaş, festivalin diğer sevindirici gelişmesinin ise katılımın her sene artması olduğuna değindi. 

Festival filmler kadar önemli

Yarışma Bölümü’nün jürisinde yer alan yönetmen Kazım Öz, festivalde birçok farklı coğrafyadan ve çeşitli konuların işlendiği filmlerin gösterildiğini söyledi. Öz, Kürdistan’ın dört parçasıyla beraber Kürtlerin yaşadığı her yerden Kürt gerçekliğinin ifade edildiği belgesellerin de yer aldığını vurguladı.
“Dünyada yapılan tüm festivaller filmler kadar önemlidir” diyen Öz, şunları belirtti: “Bir ülkenin sinemasının seyirci ile buluşması filmin çekimi kadar önemlidir. Bu döngünün sağlanması halkın sineması olduğunu gösterir. Amed’de yapılmasının da özgün anlamları vardır. Tabii bunu da Amed’le sınırlı tutmamak gerekiyor. Kürdistan’ın her şehrinde bu tür festivaller olmalıdır.” 

Örtülen gerçekliği çıkarıyoruz

Festivale katılan Aram Tigran Sinema Bölümü öğrencisi Halim Biçer, bu yıl ki festivalde Kürtlerin kendi tarihleriyle buluşmasını gördüğünü söyledi. Kürdistan coğrafyasında gerçeğin üstünün örtüldüğünü kaydeden Biçer şöyle konuştu: “Gösterilen belgeselleri gerçeğin önünü açma gayreti olarak görüyorum. Türkiye tarafından gelen belgeseller onların yaşadığı sıkıntıları anlatıyor. Belgesellerin anadil, kadın mücadelesi vb. temel konularda bilinç oluşturma konusunda toplumsal bir karşılığı vardı. Belgesellerle başkaları tarafından yazılan tarihimizi görsel bir dille yeniden yazıyoruz. Festival, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin bir ayağıdır.”

Kürt Sineması’nı tanıyoruz

Festival öncesinde afişlerin dikkat çektiğini söyleyen katılımcılardan Ümran Baturay, özellikle üç karanfile adanmasının festivale ilgiyi arttırdığını kaydetti. Kürdistan tarihinde sinemanın ilk defa bu kadar etkin noktaya ulaştığını ifade eden Baturay, her filmde Kürtçe alt yazının olmasının da Kürt dilinin korunması ve sinema dilinde etkin bir konuma gelmesi noktasında önemli bir çaba olduğunu söyledi. Parçalardan  katılan yönetmenlerle de Kürt Sineması’nı daha iyi tanımaya başladıklarını ifade etti.

Kürdistan ötekileri buluşturuyor

‘Benim Çocuğum’ belgeselini izlemek için festivale katıldığını belirten Ümit Manay, LGBT bireylerini anlatan bir filmin gösterilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı. Bu tür belgesellerin Filmamed’de gösterilmesini isteyen Manay, sözlerini söyle sürdürdü: “Belgesel film festivali olması anlamında Filmamed çok önemli. Kürdistan coğrafyasına baktığımızda öncelikli ötelenen kimlik Kürt kimliği. Arkasından görünür anlamda Ermeni, Süryani, Êzîdî, Alevi ve ötekinin ötekisi LGBT’ler geliyor. Kürdistan coğrafyası bir nevi ötekilerin buluşma noktası. Bu noktada kültür etkinlikleri her türlü ötekiliği normalleştirme eğilimde olmalı.”


ÖNDER ELALDI

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse