Komedyenleri Odağına Alan 11 Sağlam Film

0
157

Bazı filmlerin ana karakterleri komedyen olur. Pek güldürmezler, zira komedyen dediğin şey, toplumla – işleyişle derdi olan insandır. Abuk durumları, yanlışlıkları çoğunlukla abartarak ve güldürü yoluyla ifade edip anlatırlar. İşte o filmler.

Annie Hall

Annie Hall (1977) IMDb 8.0

Eski bir espri vardır, bilirsiniz. İki yaşlı kadın dağ başında bir lokantada yemek yemektedirler. Biri,”lanet olsun!” der, “Yemekler ne kadar da berbat!” “Evet” der diğeri, “Üstelik ne kadar da az!” yani, bu benim yaşam hakkındaki düşüncemin kısa bir özetidir: Hayat yalnızlık, sefillik ,acılar ve mutsuzluklarla doludur ama keşke bu kadar kısa olmasaydı.

New York’un tanınan komedyenlerinden Alvy Singer’ın anlatıcılığı eşliğinde işlenen film, komedyenin Annie Hall isimli ünlü şarkıcıyla olan ilişkisinin neden sonlandığını sorgulamasıyla başlar. Alvy, uzunca bir süre aşk hayatında başarısız olmuş, aradığı kadını sahte entelektüel ortamlarda bulmanın imkansızlığına kanaat getirmiştir. Ancak Annie ile tanışması adamın talihini bir anda döndürecek, garip bir ilişkinin başlamasına neden olacaktır.
Yüzyılın gördüğü en ilginç beyinlerden biri olan müzisyen, yönetmen, senarist ve oyuncu Woody Allen’ın, bol yapıtlı filmografisinin en başarılı filmi olan Annie Hall sinema tarihinin en özgün komedilerinden biri.
____

Aydaki Adam

Aydaki Adam (1999) Man on the Moon IMDb 7.4

Andy Kaufman, nev-i şahsına münhasır bir komedyendir. Bir gün kendini Amerika’nın ünlü şov programı Saturday Night Live’da bir rol alarak gösterme şansı bulan Andy, George Shapiro isimli bir menajerin ilgisini çeker. Shapiro’nun Andy’ye yaptığı reddedilemez teklif, onun kendi şovunu hazırlaması üzerinedir. Lakin Andy, hiç kimseye benzemeyen bir komedyendir. Zira amacı güldürmekten çok şaşırtmaktır. Andy, seyircilerini gerçeklik ile rol dünyası arasındaki bir ikileme doğru sürükleyecektir.
_____

Kahkahalar Kralı

Kahkahalar Kralı (1982) The King of Comedy IMDb 7.8

“Bir geceliğine kral olmak, ömür boyu budala olmaktan iyidir.”

Bir yetişkin olmasına rağmen hala ailesiyle yaşayan bir “kaçık” olan Rupert Pupkin, pek yetenekli olmadığı halde bir gün ünlü bir komedyen olacağına inanmaktadır. İdolü ise komedi yıldızı Jerry Langford’dur. Pupkin, eğer bir gün Langford’un TV programına çıkmanın yolunu bulursa, şöhretin kapısının önünde açılacağına dair bir saplantıya da sahiptir.

Pupkin bir gün Langford’u, ümitsizce ona aşık olan hayranı Masha’nın elinden kurtarma fırsatı bulduğunda, hayalindeki adamla bu yakınlaşma fırsatını kaçırmaz. Oysa ona laf olsun diye ümit verecek olan ünlü komedyenin hayatı, Pupkin’in tahmin edebileceğinden çok daha karışıktır ve karanlık yönleri de mevcuttur. Kendisini karmaşık ilişkiler ve içinden çıkması zor durumlarda bulur.
_____

Organize Isler

Organize İşler (2005) IMDb 7.4

“Süpermen senin en çok neyini seviyorum, biliyor musun? Vallahi ben de bilmiyorum.”

Suçlarla dolu, karmaşık bir şehir olan İstanbul… Masumlar ve suçlular dirsek temasında, birbirlerine uyumlu bir tavırla hayatlarını idame ettirmektedirler. Süpermen kostümü giyip hayatını kazanmaya çalışan bir komedyen, kendisini bir anda suç dünyasının göbeğinde bulacaktır. Suç dünyasının tam ortasında bir masuma aşık olacak, kendisi dahil herkesin kafasını karıştıracak ve bir şekilde hayatta kalmaya çabalayacaktır.
____

The Big Sick

Büyük Hastalık (2017) The Big Sick IMDb 7.6

“Ben 400 yıllık gelenekle mücadele ediyorum, senin tek derdinse lisede çirkinmişsin.”

Müslüman bir ailenin evladı olan Kumail, komedyen olabilmek için her gece stand up yapmaktadır. Kumail’in Pakistan kökenli ailesi, İslami geleneklerini de yaşatmak adına görücü usulü bir evlilik istemekteler oğulları için. Söz konusu kız elbette ki Pakistan kökenli ve ailenin inançlarını paylaşan biri olmalıdır. Diğer tarafta ise kızlar Emily’nin gönlünü kaptırdığı gencin ait olduğu kültüre dair birçok ön yargısı, aklında yer etmiş afaki stereotipler bulunan Amerikalı bir anne-baba. Düğüm ise Emily’nin sebebi dahi bilinmeyen, amansız bir hastalığa yakalanmasıyla atılır. Kumail şimdi iki ailenin arasında bir köprü olmalı ve sevdiği kadının yaşam mücadelesine destek vermelidir.
___

The Comedian

The Comedian (2016) IMDb 5.6

The Comedian, çok sevdiği kızının düğün planlarını organize eden Jackie adlı aile babasının, düğün öncesi ve sonrası yaşadığı eğlenceli anlar ele alınmaktadır. Artık emeklilik çağında gelen ama bunu pek de kabul etmeyen bir şovmen-komedyenin huysuz ihtiyarlığını masaya yatıran filmin başrolünde, efsane aktör Robert de Niro yer alıyor.
____

Chaplin

Chaplin (1992) IMDb 7.6

Charlie, gösterilerine çıktığı bir vodvil grubu ile çeşitli turnelere katılarak hayatını kazanmaktadır. Annesi Hannah’ın da yer aldığı bu grupla birlikte gittikleri bir Amerika turnesinde Mack Sennett tarafından keşfedilince dünyaca ünlü olmasını sağlayacak sessiz sinema sektörüne ilk adımını atmış olur.

Şorlo rolü ile dünya çapında bir ünün sahibi iken özel hayatındaki çalkantılar, her geçen gün daha çok yıpranmasına neden olmaktadır. Bir yandan da Amerika’daki politik atmosferin iyice kızışması ve Hollywood’daki konumist avı nedeni ile ABD’ye girişinin engellenmesi, hayatındaki zorlukları pekiştirecektir.

Chaplin’in Britanya’da fakir bir ailede başlayan çocukluğundan, ölümünden dört sene öncesine kadarki süreci anlatan film, Robert Downey Jr.’ın muhteşem oyunu ile başarılı biyografiler arasına yazılıyor. Chaplin’in annesi Hannah’ı, Chaplin’in öz kızı Geraldine Chaplin’in canlandırdığını da eklemeyi unutmayalım.
___

Tropic Thunder

Tropik Fırtına: Al Bakalım (2008) Tropic Thunder IMDb 7.0

Tropic Thunder filmi, aksiyon filmlerinde oynayan aktörlere eğitim veren Dale Dyle adlı eğitim kampında kalan ve sonrasında yeniden topluma dönen oyuncuların karşılaştıkları gerçek hayattaki bocalamaları anlatıyor.

Savaş filminde oynamaya başlayan oyuncularımız, filmde gerçek savaş koşulları altında olunca eğitim kampında öğrendiklerine başvurmak zorunda kalıyor ve ortaya film içinde bir film komedisi çıkıyor.

Ben Stiller’ın yönetmenliğindeki film, Tom Cruise, Matthew McConaughey ve Jon Voight gibi oyuncuların boy göstermesiyle de ilgi çekiyor.
____

Yolculuk

Yolculuk (2010) The Trip IMDb 7.0

The Guardian tarafından “TV’deki en komik şeylerden biri” olarak tanımlanan ‘Yolculuk’, altı bölümlük İngiliz komedi dizisinin uzun metraj film olarak kurgulanmış hali. Kısaca gurme bir yol filmi olan filmde Steve Coogan bir gazetenin yeme-içme sayfasında konuk yazarlık yapmaya başlar. Malzeme arayışında, sinirleri bozuk, asık suratlı arkadaşı Rob Brydon ile birlikte İngiltere’nin kırsal bölgelerine doğru bir yolculuğa çıkarlar.
___

Funny Bones

Funny Bones (1995) IMDb 7.0

Gösteri dünyasında yaşananları temel alan “Funny Bones” yıllarını başarılı bir stand-up komedyeni olmak için harcayan bir adamın öyküsünü anlatıyor. Ünlü mizah ustası olan babasının gölgesinden kurtulmak için çabalayan Tommy Fawkes, aradığı şansı Las Vegas’ta yakalar ya da yakaladığını ümit eder. Zira babasının da izleyiciler arasında bulunduğu ilk gece bir felaketle sonuçlanır. Yeni bir başlangıç için İngiltere’ye giden Tommy’yi burada bambaşka bir macera beklemektedir.
____

Sahne Işıkları

Sahne Işıkları (1952) Limelight IMDb 8.1

“Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar.”

Chaplin’in Amerika’ daki son filmi müzikhol komedyenlerinin dramını anlatıyor. Chaplin bir gün bir balerini intihar etmek üzereyken kurtarıyor ve ona destek oluyor. İki ortak komedyenin arasındaki sorunlarda böylece açığa çıkıyor. “Sahne Işıkları” dönemin sessiz sinemadan gelme iki ünlü ismini de bir araya getirmesi açısından önemli: Charlie Chaplin ve onun ortağını oynayan Buster Keaton.

Follow @serkanbastimar

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse