Kısa Film Nedir ?

0
109

Kısa film, gevezelik yapmadan kısa zamanda çok şey anlatma esasına dayanır.

Kısa filmler kısa süre içerisinde birçok şeyi ifade edebilen yapıtlardır.

“Kısa filmin çekilmesinin sebebi, ekonomik kaygılar değildir. Kısa filmlerin süresi bir dakika ile altı yedi dakika arasında değişir. Kısa film başlı başına bir sinemadır. Kısa film, uzun filme atlama aracı olarak görülmemelidir”

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin düzenlediği Uluslararası Kısa Film Günlerinde
İstanbul Kısa Filmciler Derneği Kurucusu ve Başkanı Oktay GÜZELOĞLU

“Kısa film, algılama tarzlarına göre belgesel ve diğer yapımlardan çok farklıdır. Yönetmen kendi kafasındakileri izleyiciye aktarıyor. Gerçekler tüm çıplaklığıyla değil, sanatsal bir dille anlatılıyor. İşte kısa filmin güzelliği de burada yatıyor”

“Türkiye’de yeni bir tarz benimsenmeye başlandı. Artık Türk yönetmenler üç cümlede dertlerini anlatabiliyorlar. Çok fazla kurmaca yapmıyorlar. Üstelik bu yapımlar seyirci de bulabiliyor. Son dönemde çarpıcı eserleri ile dikkat çeken yönetmenler mevcut”

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin düzenlediği Uluslararası Kısa Film Günlerinde
ODTÜ Sinema Bölümü öğretim görevlisi Thomas BALKENHOL

Kısa Film bana göre ; anlatım biçimi, kurgusu, senaryosu ve çekim tekniğiyle yönetmenin kendisini kısa sürede anlatma, tanıtma biçimidir. Bir çeşit yönetmenin demostrasyonudur.
Bu nedenle filmin tekniği de anlatımı kadar önemlidir. Teknik bakımdan yetersiz filmler, yönetmenin yorumunun ve konunun anlaşılamamasına neden olacaktır.
Hayri ÇÖLAŞAN (Görüntü Yönetmeni)

Hani tadı damağınızda kalan kısacık filmler, şu sıkılmaya fırsat kalmadan bitiveren filmler…
Tülay ÇELLEK (Yıldız Teknik Üniversitesi Öğr. Üyesi)

Kısa Film Nedir?

Mega Movie’nin 100. sayısı emeği geçen herkese kutlu olsun. Bugüne kadar konuk olan tüm yönetmenlerin “Kısa film nedir ?” sorusuna verdikleri yanıtlarla onları bir kez daha hatırlayarak bu özel sayıyı daha özellikli kılmak istedim. Yeni yılda yepyeni kısa filmcilerle ve 101. sayıda görüşmek dileğiyle, 100. sayı ve yeni yıl hepimize kutlu olsun. 

Kısa filmin tabiatı icabı anlattığı hikaye ve anlatım biçimi , uzun metrajdan çok farklı. Nicelikten ziyade bir nitelik farkı var. Kısa filmin kara suları çok daha başka diyebiliriz.
Tayfun Pirselimoğlu

Kısa filmin , bilinen sinema kodlarının dışında ya da en azından , bilinen sinemanın dışına taşması , araştırmaya yönelik olması lazım.
Ümit Ünal

Kısa filmde bir yapımcı ve ekonomik anlamda insanı zorlayan bir durum olmadığı için daha yaratıcı davranma şansınız var, bu da bir özgürlük alanı oluşturuyor.
Cemal Şan 

Kısa film , uzun filmin annesidir . Uzun filimde yapılamayacak bir sürü şey kısa filimde çok kolay yapılabiliyor.
Serdar Akar

Uzun metraj öncesi bir ısınma turu veya staj değildir . Yaratıcısına , uzunla kıyaslandığında çok daha serbestlik tanıyan bir tür.
Okan Ünsür

Kısa film , anlatım malzemesi sinemayla aynı olan ama dil ,tavır ve tarz olarak sinemanın ve filmin diğer türlerinden ayrılan bir ifade aracıdır.
Kudret Sabancı

Anne , baba parası üzerine , arkadaş kıyağı soslu, acar ve yaratıcı prodüksiyon tasarımı yapılmış filmlerdir kısa filimler.
Ömür Atay

Yaratıcıları açısından tam anlamıyla bir özgürlük alanıdır. İzleyici tarafından bakıldığında ise derdini kısa sürede ifade eden filmdir. İlk kısa filminizle kendi filme dönüşmüş halinizle yüzleşir, kendinizle daha somut bir şekilde uğraşırsınız.
Aydın Bulut

Bence başarılı bir kısa filmi uzun filmden ayıran en büyük özellik içinde barındırması gereken yalınlık ve zeka yoğunluğudur.
Hilmi Etikan

Kısa film daha kısa zamanda, daha özgür olmak bana göre . Kısa bir süre sonsuz bir özgürlük.
Çağan Irmak

Uzun metrajla arasında ters orantısı olan bir alandır. Süre kısaldıkça yapılacak artistik düzen ve diğer tüm şeyler çok daha doğru ve iyi olması gerekliliğine doğru götürür. Çünkü, anlatım zamanı kısa ve olabildiğince özgürdür. Soykut Turan

Uzun metrajdan tek farkı metre farkıdır.
Oktay Güzeloğlu

En kolay biçimde standart formların dışındaki türü kastediyoruz.Kısa filim, olanakları, sınırları kısaca her şeyi zorlayabilme özgürlüğünün kapısını açık bırakır.
Mehmet Güreli

Kısa filmin bence diye bir tanımı olamaz diye düşünüyorum. Sinema nasıl evrensel bir kelime ise Türkçe karşılığını bulmaya çalışıyorsak aynı şey kısa film için de geçerli. Nur Akalın

Bir derdin vardır ve bunu kamerayla anlatırsın. Metrajı tamamen piyasayla ilgili birşey, kısa ya da uzun film filmdir.
Özer Kızıltan

Ön hazırlık ve çekim süresinin daha kısa olması dışında kısa ve uzun metraj film çekmek arasında hiçbir görüntü çalışması farkı olmuyor.
Mehmet Aksın

Her şeyden önce bir egzersizdir , bir deneme tahtasıdır. Uzun metrajın getirdiği birçok zorunluluğu içinde barındırmayan yapısı gereği üreticisine sonsuz olanaklar verir.
Umut Aral

Kısa film genellikle ticari beklentisi olmayan filmler statüsüne giriyor. Böyle olunca da kısa filmler, daha bağımsız, belki daha yenilikçi, ama daha çok öğrenme aşamasında yapılan işlerden oluşuyor.
Serdar Pehlivanoğlu

Klasik tanımı 30 dk. altındaki filmlere kısa film diyebiliriz. Bir uzun filmde ele alamayacağınız her anlatım biçimiyle aktarabilirsiniz meselenizi.
İlker Canikligil

Mayıs 2002 tarihinde Mega Movie’de yazdığım ilk yazıma Onat Kutlar’ın kısa filmi tanımladığı bir cümleyle başlamıştım. Bu özel sayıyı benim için önemli olan bu tanımla bitirmek istiyorum.

‘Kısa film sinemanın fideliğidir.’
Onat Kutlar

Kaynak Yazı
Natali Yeres
100. Sayı için özel…

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse