Kazım Öz Fransa’yı protesto etti

0
43

kazım-öz

36.Paris Cinéma du Réel Film Festivalinde Ödül almaya hak kazanan Kürt yönetmen Kazım Öz, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katliamı karşısında Fransa’nın tutumu nedeniyle kendisine verilen ödülü reddetti

Yönetmenliğini Kazım Öz’ün yaptığı ‘He Bû Tune Bû’ (Bir Varmış Bir Yokmuş) filmi 36.Paris Cinema du Reel Film Festivalinde dereceye giren 40 film arasında ödüle layık görülen 11 filmden biri oldu. Ödül almaya hak kazanan ‘He Bû Tune Bû’ filminin yönetmeni Kazım Öz kendisine verilen ödülü Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katliamı karşısında Fransa’nın tutumu nedeniyle reddetti.

Festival Cinéma du Réel, 36. kez Paris’te sinemaseverlerle buluştu. 20-30 Mart tarihleri arasında Centre Ponpidou sinema salonlarında 2300 film arasından seçilen 40 film gösterime girdi.
Kısa ve uzun metrajlı filmlerle 26 ülke festivalde temsil edildi. Kürt yönetmen Kazım Öz yeni filmi ‘He Bû Tune Bû’ adlı film ile festivale katıldı. ‘He bû tune bû’ filminde Kazım Öz Batman’lı kalabalık ve yoksul bir Kürt ailesinin Ankara’ya mevsimlik tarım işçiliği yapmak için yaptığı yolculuk ve sonrasında gelişen olayları anlatıyor. Film aynı zamanda bir marulun tohum halinden sofraya gelene kadarki süreci, yediğimiz meyve ve sebzelerin her birinin arka planındaki hikâyeleri, mücadeleleri, emekleri çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

29 Mart akşamı 40 film arasında seçilen 11 filmin yönetmeni ödüle layık görüldü. Bu ödül sahiplerinden biri de Kürt yönetmen Kazım Öz’dü. Fransız festival organizasyonu Kazım Öz’e ödülünü vermek üzere sahneye davet etti. Sahneye çıkan Öz, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katliamı karşısında Fransa’nın tutumu nedeniyle ödülü reddetti. Sanata saygısının sonsuz olduğunu ifade eden Öz, üç Kürt kadının katledildiği yerden ödül alamayacağını ifade etti. Festival sorumluları, Öz’ün kararına saygılı olduklarını ifade ettiler.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse