Kast Ajans Kürt Sinemasını Örgütlüyor

0
71

 

Son yıllarda Kürt sinemasında yaşanan ilerleme yeni örgütlenmeyi beraberinde getirdi. Kürt sinema oyuncuları yeni kurulankast ajansında biraraya geliyor. Ajansla hem üretimin daha verimli kılınması hem de oyunculara yönelik emek sömürüsünün önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

Kürt sinemacılar, ürünlerinde yaşanan oyuncu sorununu çözmek amacıyla Zal Prodüksiyon bünyesinde kast ajansı kurdu. Ajans, son yıllarda gelişen Kürt sinemasına paralel olarak doğan oyuncu ihtiyacını karşılamak amacıyla çalışmalarına başladı. Kürt sinemacılar Haşim Aydemir ve Ro Oğuz, kast ajans ile alternatif sinema yapan sinema oyuncularına ulaşma problemini ortadan kaldırmak ve oyunculara yönelik emek sömürüsünün önüne geçmeyi amaçladıklarını belirtti.

400 oyuncuyla temas kurduk

Yaklaşık bir aydır ajansın kurulum çalışmalarını yürüttüklerini ve bu kadar kısa sürede 400 oyuncuyla temas kurduklarını ifade eden Haşim Aydemir, şunları söyledi: “Özellikle alternatif sinema yapan bağımsız sinemacıların yaşadığı sorunlardan biri oyunculara ulaşma sorunu. Özellikle profesyonel veya doğal, amatör oyuncuların biraraya getirilmesi kolaylık sağlayacaktır. Daha önce belli tiyatro birimleriyle görüşülerek sinemanın oyuncu açığı giderilmeye çalışılıyordu. Sinema eserini oluşturmak için kastlara ihtiyaç duyuluyor. Kürdistan’da daha çok Amed’i kültür-sanatın başkenti olarak görmeye, bu bağlamda değerlendirmeyi deniyoruz. Belgesel ve kısa filmlerin yapılmaya başlandığı noktadayız. Sinemasal altyapıyı üretim açısından konu bazında da olsa, birçok şeyi içinde barındırmakta. Belli heyetlerle biraraya gelinip ürün oluşturulmaya çalışılıyor. Bu aşamada oyuncu kastlarına ihtiyaç duyuluyor.”

Üretim hızlandırılabilir

Aydemir, “Bizim de daha önceki dizi deneyimimizde ortaya çıkan sonuçlar var. Çektiğimiz dizi için oyuncu seçimlerini bir yıla yayılan sürede tamamlayabildik. Bu bizi çok zorladı. Dolayısıyla buradan da yola çıkarak, bir kast ajansının kurulması gerektiğini fark ettik. Kürdistan’la beraber Türkiye’nin diğer bölgelerindeki profesyonel tiyatro ve sinema oyuncularının ve onun dışında amatör ya da doğal oyuncuları ajans bünyesinde biraraya getirip sinemasal üretimi hızlandırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.


İş daha kolaylaşacak
Bölgede yaşayan tüm oyunculara ajansa başvurmaları yönünde çağrı yapan Ro Oğuz ise “Zal Prodüksiyonu Kürdistan’a taşımamızın nedeni daha çok burada yaşayan insanların şekillenişlerini görmek ve onu yaşamak için Diyarbakır’da bir çatı oluşturduk. Bu şekillenişle ilgili görsel anlamda katkı oluşturmak isteyenlere katkıda bulunup, birlikte çalışmanın yollarını açmaya çalışıyoruz. Çalışmaların içine girdikçe ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu daha fazla görüyoruz. Bu ajans sayesinde işi daha kolaylaştırmak ve bu çerçeve içerisinde örgütlenmek istiyoruz” diye belirtti.

Havuz oluşturuluyor

Kast ajansının bölgede yaşayan oyunculara da büyük kolaylık sağlayacağını vurgulayan Oğuz, şunları dile getirdi: “Oyuncu bunun üzerinden kendini şekillendirebiliyor ve kendini işin içinde görmeye başlıyor. Bizim arkadaşlarımız bu alanda yeni oldukları için neyin ne olduğunu tam bilemiyorlar. Bu sebeple ister istemez emek sömürüsü söz konusu oluyor. Gerçekten dertleri sadece ticari olan insanların önüne geçmek ve oyuncu arkadaşlarımızın önünü açmak ve onların haklarını koruyabilmek amacıyla böyle bir yola girdik. İstediğimiz zaman, istediğimiz karakteri bulabilmek için kim nerede ne yapıyor bunların hepsine dair bilgiler elimizin altında duruyor. Bu bağlamda bir havuz oluşturuluyor.”

DİCLE MÜFTÜOĞLU/DİHA/AMED

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne