‘Kardeşimin Filmi’

0
119

Mersin Sinema Derneği tarafından “Kardeşimin Filmi” ismiyle çocuklar için yapılan senaryo yarışmasında, dereceye girecek 10 çocuk kendi filmini çekerek “kardeşliği” anlatacak. 

Mersin Sinema Derneği (MERSİNEMA), Mersin’de 8-13 yaşları arasındaki çocuklar için “Hey çocuk seninde bir filmin olsun! Yaz filmini” sloganıyla senaryo yarışması düzenliyor. Senaryo yarışmasında dereceye giren 10 çocuk kendi filmini çekecek. Yarışma kapsamında çekilen filmler, “Kardeşimin Filmi” belgeselinde bir araya getirilerek, farklı kültürlerdeki çocukların kardeşlik duygularını görünür kılınması amaçlanıyor. Başvuruların 1 Ocak 2014 tarihine kadar devam edecek. Yarışmanın sonuçları, 10 Ocak tarihinde açıklanacak.  Büyükler için de öğretici olacak
Yarışmayla ilgili açıklama yapan MERSİNEMA yöneticisi ve Proje Koordinatörü Yasin Korkmaz, dereceye girecek 10 hikayenin çocuklar tarafından filme alınmasının önemine değinerek, şunları kaydetti: “10 çocuğa kameralarını verip hikayelerini çekmelerini isteyeceğiz. Kesinlikle çekimlerine ya da anlatım tarzlarına müdahale etmeyeceğiz. Amacımız, çocukların gözünden yeni bir bakış açısı ortaya çıkarmak. Elbette hangi kültürden olursa olsun çocukların tümü kardeşçe yaşayabiliyor. Biz bu çalışmanın büyükler için de öğretici olabileceğini düşünüyoruz.” 
Belgeselin yarışmalara katılacağını kaydeden Korkmaz, belgeselin okullarda gösterileceğini ve televizyonlarda yayınlanacağını belirtti. Korkmaz, Mersin’in en genç hikayecileri ve yönetmenlerinin bu belgeselle ortaya çıkacağını dile getirdi. Çocukların öğretmenleri ve ailelerine de seslenen Korkmaz, “Hikayelerini yazmayı ve anlatmayı seven sinemayla ilgili çocukları bu projeye yönlendirerek, onların yeteneklerini sergilemelerine fırsat tanımış olacaklar” dedi.

 DİHA/MERSİN

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse