Kadrajını hep hakikate çevirdi

0
20

11 yıl önce eline alarak yaşamıyla bütünleştirdiği kamerasını bir an olsun elinden düşürmeyen MKM çalışanı İslam Balıkesir, kadrajını hakikate çevirdiği Cizîr’de boyun eğmeyen direnişin sembollerinden biri oldu.

 

slam_Balıkesir_copy.jpg

ŞIRNEX – Cizîr’de devlet güçleri tarafından katledilen İslam Balıkesir, Mûş, Wan, Amed, Çukurova, Riha (Urfa) ve son olarak da Botan bölgesinde 11 yıl boyunca kültür sanat çalışmalarında yer aldı. 1992 yılında Colemêrg’de (Hakkari) dünyaya gelen Balıkesir, çocuk yaşlarda ilgi duyduğu kültür sanat çalışmalarıyla MKM aracılığıyla tanıştı. Colemêrg Belediyesi’ne bağlı Feqîyê Teyran Kültür ve Sanat Merkezi çalışmalarında yer alan Balıkesir, erken yaşlarda tanıştığı kamerayla bağını hiç koparmadı. Yaşamıyla bütünleştirdiği kamerasını bir an olsun elinden düşürmeyen Balıkesir, bu süre içinde Yunus Agirî, Kewe, Komina Çand û Hunere Çukurova (Çukurova Kültür ve Sanat Komini), Çetin, Zilan ve yerelden bir çok sanatçının klibini çekerken, kamerasının kadrajını son olarak Ax û Ax Şemlê klibine çevirdi.

Tek hayali Botan’dı

Mütevaziliği, özgürlük mücadelesine olan bağlılığı ve disipliniyle çevresindeki birçok arkadaşını etkisi altında bırakan Balıkesir, kamerasıyla hakikatin peşini yıllarca bırakmadı. MKM çalışanı Hüseyin Akdoğan, arkadaşı Balıkesir’i şu sözlerle anlattı: “Mücadeleye olan bağlılığı kelimelerle anlatılmaz. En son Çukurova ve Riha’da çalışıyordu. Tek hayali Botan bölgesinde çalışmaktı. Cizîr’e yasak başlamadan bir hafta önce geçmişti.” Anne Tuli Balıkesir de onun mücadelesinden duyduğu gururu ifade ederek oğlunun mücadelesini devam ettireceklerini söyledi.

Moralinizi yüksek tutun

2005 Newroz’unda gördüğü polis işkencesinin ardından çalışmalara katılan Balıkesir’in yaşamının 11 yılını adadığı kültür sanat çalışmalarında en son durağı Cizîr oldu. Katledilemeden 10 gün önce telefonla iletişim kurduğu arkadaşlarına, güçlü ve moralli bir ses tonuyla, “Bütün arkadaşlara selam söyleyin. Morallerini yüksek tutsunlar. Biz elbet buradan çıkacağız” sözleriyle seslenmişti.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse