Kadın Yönetmenler Haftası

0
48

Geçen yıl ‘İlkler Unutulmaz’ temasıyla gerçekleştirilen ‘Kadın Yönetmenler Haftası’nın ikincisi 1 Mart’ta, İzmir’de başladı

Geçen yıl “İlkler Unutulmaz” temasıyla gerçekleştirilen “Kadın Yönetmenler Haftası”nın ikincisi 1-7 Mart tarihleri arasında İzmir Türkan Saylan Kültür Merkezi ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Film haftasında, bu yıl 8 uzun metraj kurgu film, 4 belgesel, 18 kısa film, 7 atölye ve 4 panel bulunuyor. Kıyıda kalmış yapımların ve belgesellerin yanı sıra Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin yönettiği “Sibel” filminin de yer aldığı programda, bir hafta sonra vizyona girecek olan Sefa Öztürk’ün “Güven” filmi de bulunuyor. Seyirci, atölye ve panellerin yanı sıra 9 filmin ardından doğrudan yönetmenlerle buluşma şansı da yakalayacak. Filmler herkese açık ve ücretsiz olarak gösterilecek. Aynı zamanda Türkiye’de 10 yönetmenden yalnızca 1’inin kadın olduğuna da dikkat çekiliyor. Yönetmen Şebnem Metiner, organizatörlerden Gülten Taranç ve 15 kişilik gönüllü ekipte yer alan Sena Keleş JINNEWS’ten Melike Aydın’a konuştu.

Amaç festivalleştirmek

Geçen yıl oluşan samimi ortamın, kadın meslektaşların bir araya gelmesi ve genişlemesinde etkili olduğunu belirten Şebnem Metiner, Konak Belediyesi’nin desteğinin önemli olduğunu dile getirdi. “Niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun tek başına yapılacak bir şey değil” diyen Metiner, geçen yıl buluşmada 11 yönetmen yer alırken, bu yıl 25 yönetmenin katıldığına dikkat çekti. Okulları ve akademisyen sinemacıları devreye koyarak etkinliğin çapını büyüttüklerini aktaran Metiner, “Seneye de amacımız festivale çevirmek” dedi. Panel, atölye ve söyleşi konularını organizasyon sahiplerinin dışındaki sinema çalışanları ile birlikte belirlediklerini ifade eden Metiner, “Türkiye’de kadın yönetmenler neyi önceliyorsa mesele olarak onları konuşuyor olduk. Enteresan bir şekilde de yayılan bir etkinlik oldu. Bu özellikle çok arzu ettiğimiz de bir şeydi. Sinema okullarının entegrasyonu ile çok uğraşıyoruz çünkü” ifadelerini kullandı.

Kadın görünürlüğü

Kadınların sinema sektörü içerisinde sayısal olarak az olmasının, erkeklerin domine ettiği bir sektöre dönüşmesine neden olduğunu ifade eden Metiner, erkeklerin düzenlediği festivallerde kadınların kaybolduğunun altını çizdi. Programda anne yönetmenlerle ilgili bir panel de bulunuyor. Film haftasının fikir annesi Gülten Taranç ise, İzmir gibi büyük bir şehirde 6 sinema okulu olmasına rağmen uzun metrajlı film festivali olmadığına dikkat çekti. Programda “Medyada kadın yönetmenlerin sunumu” gibi kadın yönetmenlerin sorunlarının yanı sıra “Okul bitti n’apıcam şimdi” gibi sinemaya yeni başlayanların sorularını yanıtlamaya dönük bir bölüm de var.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne