Kaçıp Gitmek Üzerine Çekilmiş 7 Güzel Film

0
71

İnsan kaçar. Cebinde hep bir haritası vardır, eliyle yoklar ve doğru zamanı bekler kaçmak için. Çoğu bunu denemez. Çünkü sever kafesini. Tüm yazları kaçırır, yılda iki hafta izin yapar, fazla mesailer, eksik hafta sonları… Hep kendinden verir. Sonra da bir yere gidemeyecek kadar yaşlanır, emekli olup ölümü bekler. Aşağıdaki listede kaçıp gitmeyi göze almışların hikayeleri var. İyi seyirler. Önce, İtirazım Var’dan kısa bir kesit.

“Yalnızca çok uzağa gitme riskini göze alanlar yaşamda nereye kadar gidebileceklerini öğrenebilirler.”

Into the Wild

Arada (2018) IMDb 6.4

Burak Deniz ve Büşra Develi’nin başrollerini paylaştığı Arada, İstanbul’da punk müzik icra eden ve ABD’de albüm çıkarma hayali olan Ozan ile kız arkadaşı Lara’nın, Kaliforniya’ya giden bir gemiye bilet bulmak için sürdürdükleri arayışı konu ediniyor.
Ozan, İstanbullu genç bir ‘punktır’. Kaliforniya’da albüm çıkarmayı düşler. Babası Altan, darbe girişimi ile kariyeri sona ermiş olan eski bir müzisyendir. Ozan’ın doğum gününde, Ozan’ın geleceği hakkında ateşli bir tartışmaya girerler ve Ozan evini terk eder. Kaset dükkanı sahibi arkadaşı Deniz, Ozan’a ertesi sabah Kaliforniya’ya giden bir gemi bileti hakkında bilgi verir. Ozan ve kız arkadaşı Lara; ev partilerinden, hurdalıkta yer alan çılgın disko mekanlarına, nargile bardan birçok yere kadar tüm şehirde bileti ararlar.
___

Into the Wild

Özgürlük Yolu (2007) Into the Wild IMDb 8.1

Christopher McCandless üniversiteden mezun olduktan hemen sonra iş, aile ve sorumluluk gibi ağırlıkları geride bırakıyor. Bütün parasını yakıyor ve Alaska’da doğa ile birebir yaşamak için yola koyuluyor.

McCandless, uzun yolculuğu boyunca bin bir tür macera ve bin bir tür insan ile karşılaşıyor. Grand Canyon’da river rafting yapıyor, doğayı kendine ev ediniyor, orta yaşlı bir hippi çift ve özellikle yaşlı yanlız bir adamla unutulmaz birer ilişki kuruyor.

McCandless, iki yıllık yolculuğu boyunca bir kez bile ebeveynleri ve en önemlisi her şeyden çok sevdiğine inandığımız kız kardeşi ile haberleşmiyor.
_____

Çöldeki İzler

Çöldeki İzler (2013) Tracks IMDb 7.2

John Curran’ın yeni filmi “Çöldeki İzler / Tracks”, Avustralyalı yazar Robyn Davidson’ın kendi anılarını kaleme aldığı aynı adlı kitabından bir uyarlama.« Detayı GizleMia Wasikowska’nın Davidson’ı canlandırdığı film, yazarın köpeği ve dört deveyle 1977 yılında Avustralya çöllerinde yaptığı yolculuğu konu alıyor. Adam Driver ise, Davidson’ın yolculuğunu kaydeden National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan rolünde.

Film büyüleyici görüntüler eşliğinde nefes kesici bir yolculuğu anlatırken; genç bir kadının meydan okuyuşuyla feminizmden, hikayenin geçtiği coğrafya nedeniyle sömürgeciliğe kadar pek çok temaya da değiniyor.
_____

Yaban

Yaban (2014) Wild IMDb 7.1

Cheryl son zamanlarda yaşadığı sorunlun hayat nedeniyle, kendi içsel dünyasını keşfetmek, yaptığı yanlışları anlamak ve hayatını daha yaşanılır kılmak adına 1,100 millik solo bir yürüyüşe çıkmaya karar verir. Zaman zaman geçmişin karabasanları, zaman zaman o an yaşadığı içsel çatışme ve karşılaştığı engebeler, bu yolculuğa neden çıktığını anımsatır. Cheryl hayatının bu zorlu geçidini aşmak için 1,100 mil yürümeye kararlıdır.

Başrolde Reese Witherspoon’u izleyeceğimiz filmin yönetmen koltuğundaysa, geçtiğimiz yıl Dallas Buyers Club ile sinema severlerin radarına yakalanan Jean-Marc Vallee oturuyor.
_____

Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness (2014) IMDb 7.0

Hector isimli bir psikiyatristin mutluluğun sırrını bulmak için yaptığı küresel araştırmayı trajikomik bir şekilde anlatan filmde Hector rolünü Simon Pegg üstleniyor.
____

Ye Dua Et Sev

Ye Dua Et Sev (2010) Eat Pray Love IMDb 5.7

Elizabeth acılı bir boşanma süreci yaşamıştır. O güne kadar hayatından hep mutlu olduğunu düşünmüş Elizabeth, boşandıktan sonra dağılmış, kafası karışmış ve umutsuzluğa düşmüştür. Kendini yeniden bulmak ve iyi hissetmek isteyen Elizabeth, yola çıkmaya karar verir. Bu yol İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan bir dünya seyahatine dönüşecektir.
____

Kumsal

Kumsal (2000) The Beach IMDb 6.6

Amerikalı genç Richard’ı, macera arayışı ile Tayland’a gitmesine neden olan şey ‘yapmacık dünyada’ gerçek bir şey bulma ve ona bağlanma arzusudur. O, farklı bir şeyin arayışı içindedir. Bangkok’da ucuz bir otelde Etienne  ve Francoise isimlerinde Fransız bir çiftle karşılaşır. Aynı zamanda Daffy adında, yılların ve ilaçların etkisi ile çökmüş yaşlı bir gezginle tanışır. Daffy Richard’a turistler tarafından işgal edilmemiş, gizli bir cennetten, bir adadan söz eder.
____

Follow @serkanbastimar

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse