İşçi filmlerinden direnişe selam

0
89

Türkiye ve Kürdistan’da organize edilen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali üç ilde eş zamanlı olarak başladı. Amed’de dördüncüsü organize edilen festival, Urfa Kapı’dan Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Amfi Tiyatro’ya yapılan festival yürüyüşüyle start aldı. İstanbul’daki açılış Şişli Kent Sineması’nda, Ankara’daki açılış ise Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşti. Amed’de Rojava ve Haziran İsyanı selamlanırken İstanbul ve Ankara’daki açılışlara yıl boyunca gerçekleşen işçi direnişleri damgasını vurdu.
Marsis şarkılarını seslendirdi

Amed’de festival Eğitim Sen Def Grubu eşliğinde Urfa Kapı’dan Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Amfi Tiyatro’ya yapılan yürüyüş ile başladı. Sümerpark başlayan gece festival amed atölyesi açılış konuşmasıyla start aldı. Açılış konuşmasından sonra Taylan Yıldız ve ekibi sahneye çıktı. Ardından Amed Eğitim Sen Kadın Meclisi’nin hazırladığı “Ayna Gördü” filmi gösterildi. Film ‘ensest’, ‘ötekileştirme’, ‘gözaltında tecavüz’, ‘çocuk gelinler’ konusunda dört kadının yaşam öyküsünden oluşuyor. Filmin ardından Marsis şarkılarını seslendirdi. Festival 11 Mayıs tarihine kadar devam edecek.

Üç ilkeden vazgeçmeyeceğiz

İstanbul’daki açılış, festival gönüllülerinin, kentteki direnen işçilerin, direnişçilerin, Taksim Dayanışması’nın ve sinemaseverlerin buluşma gecesi oldu. Gecede konuşan Özgür Balcı festivalin gönüllü emeğine dayalı olmasını vurgulayarak “Direniş festivali, direnişteki gibi gönüllülük ve dayanışmadan geçiyor. Festivalin 3 ilkesinden vazgeçmeyeceğiz: Sponsorsuz, parasız ve biletsiz, yarışmasız” dedi. Berkin’in babası Sami Elvan ve Mehmet’in babası Ali Ayvalıtaş ile Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı birer konuşma yaptı.

Gezi’yi selamladılar

Yurtdışından katılan İngiliz İşçi Sınıfı’nın yönetmeni Deirdre O’Neill ve Mike Wayne, Markus Fiedler, Aleksandrou Papathanasiou ve “Michelangelo Severgnini sahneye çıktı. Yönetmenler konuşmalarında 1 Mayıs’a, Gezi direnişine, Türkiye işçi sınıfına selamlarını gönderdi.

‘Çapulcu Zamanlar’ gösterildi

Ankara açılışı ise 1 Mayıs Kızılay Direnişi’nde yaşanan polis saldırılarının protesto edilmesi nedeniyle gecikmeli başladı. Festival yürüyüşü, Ankara Dayanışması’nın polis saldırılarını protesto için gerçekleştirdiği basın açıklamasının ardından Güvenpark’tan Büyülü Fener Sineması’na doğru gerçekleşti. Salona geçilmesinin ardından açılış konuşmaları yapıldı. Grup Güne Umut’un direniş şarkılarını söylemesinin ardından “Çapulcu Zamanlar” filminin gösterimi yapıldı.


Bir kadın diğer kadının aynası

Eğitim Sen Amed Şubesi Kadın Meclisi üyeleri şiddet gören kadınların hikayelerini “Ayna Gördü” filmiyle görünür kıldı. 8 kadın, Amed’de erkek şiddetine maruz kalan kadınların hikayelerini dinleyip, filmin senaryosunu oluşturdu. Filmin oyuncularından Rojda Allak, her kadının bir hikayesi olduğuna inandıklarını ve bu şekilde 50 tane hikaye topladıklarını söyledi. “Topladığımız öyküleri birbirimize okuduk ve öykülerin duygusunu, yaşandığı anı, yaşadıklarını hissetmeye çalıştık” diyen Allak, bir hikayenin bittiği anda bir başka kadının benim de bir hikâyem var deyip, cümleye başlayabildiği hikayelerin olduğunu ifade etti. Aynanın yansıtma özelliğinden dolayı filmde “Ayna Gördü” ismini kullandıkları söyleyen Allak, “Bir kadın bir başka kadının aynasıdır. Anlatılan bir hikaye, aynaya bakılan binlerce hikayedir” dedi.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse