İşçi Filmleri Festivali başlıyor

0
110

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali programı açıklandı. “Sınırda yaşamak, umuda sarılmaktır” şiarıyla gerçekleşecek olan festivalin İstanbul, Ankara, İzmir ve Amed’de eş zamanlı başlayacağı belirtildi. Festival kapsamında 15 farklı ülkeden 21’i uluslararası, 33’ü de Türkiye’den olmak üzere toplam 54 film izleyici ile buluşacağı ifade edildi. Amed programı, Diyarbakır Evi’nde yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Sur Belediyesi, TMMOB, KESK, DİSK tarafından ortaklaşa düzenlenen film festivali 2 Mayıs saat 18.00’de Urfa Kapı’dan Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi Amfi Tiyatro’ya kadar yapılacak yürüyüşle başlayacak. İstanbul bölümü de aynı gün yapılacak açılış ile başlayacağı kaydedildi.

İşçi filmleri özendirilecek

Amed’de yapılan toplantıda konuşan Amed İşçi Filmleri Festivali Atölyesi’nden Deniz Durak, festivalle Türkiye ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçladıklarını belirtti. Durak, “Festivalin değişmez illüstrasyonu Karagöz ve Şarlo bu yıl, ‘Sınırda yaşamak’ temasıyla mitolojide tanrılar tarafından cezalandırılan ve bu cezaya direnen ilk insan Sisyphus’a (Sisifos) gönderme yapıyor. Ortadoğu’daki savaşın önemli aktörlerinden Kürtlerin, açlık ve yoksulluğun sınırlarında umudu ve emeği ile ayakta kalmaya çalışanların öykülerini beyaz perdeye taşıyor” dedi.

‘Dengê Deri’de festivalde

Gösterimlerin tamamının ücretsiz olacağı festival kapsamında, “İstanbul Hayali”, “Klimanjaro’nun Karları”, “Dengê Bavê Min”, “Umut Otobüsü”, “Geriye Kalan”, “Tehlikeli Yol”, “İsyan”, “Tepenin Ardı”, “Çin İşçilerinin Hayali”, “Geriye Kalan”, “Dengê Deri”, “Arka Bahçe” gibi birçok uzun ve kısa metrajlı kurmaca, belgesel film gösterimi yapılacak. Festival kapsamında 5 Mayıs’ta “Barış süreci ve emek hareketinin barış sürecindeki rolü” konulu panelde DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in konuşmacı olarak katılacak.

Bajar açılışa katılıyor

İstanbul bölümü ise 2 Mayıs günü Şişli Kent Sinemasında yapılacak açılış gecesi ile başlayacak. Mert Fırat’ın sunacağı gecede Bajar’ın sahne alacağı ifade edildi. Festivalin Uluslararası konukları İranlı yönetmen Ebu Fazl Celili ve Yunan yönetmen Panteleakis Georgios. Celili Ankara ve İstanbul’da, Panteleakis Georgios ise İstanbul’da izleyicilerle buluşacak.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse