İnsan Hakları Film Günleri Başlıyor

0
129

İnsan Hakları Film Günleri bugün 11 ilde başlıyor. Üç gün boyunca 11 ülkede yapılan 11 film gösterilecek.

2012 AB İnsan Hakları Film Günleri bugün (10 Aralık) başlıyor. 10 ilde üç gün sürecek etkinlik boyunca gösterilecek filmler bedava izlenebilecek. Ankara, İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Antalya, Kayseri, Eskişehir, Trabzon, Konya ve Antep’de düzenlenen etkinlikte, 11 ülkede yapılan 11 film gösterilecek. Filmler arasında Fatih Akın’ın “Cennetteki Çöplük” adlı belgeseli de var.

10 Aralık Pazartesi

12:30 Lotte ve Aytaşının Sırrı (Estonya)

15:00 Denizdeki Adam (Yunanistan)

17:30 Islık Çalmak İstersem Çalarım (Romanya)

19:30 Daha İyi Bir Dünyada (Danirmarka)

11 Aralık Salı

12:30 Lotte ve Aytaşının Sırrı

15:00 Kano (Fransa)

17:30 Sadece Rüzgar (Macaristan)

19:30 Cennetteki Çöplük (Almanya)

12 Aralık Çarşamba

12:30 Umut Liman (Finlandiya)

15:00 Görünmez Adamlar (Hollanda)

17:30 Adalar (İtalya)

19:30 Kuma (Avusturya)


PROGRAM

LOTTE VE AYTAŞININ SIRRI


2011, Estonya, 73’
Türkçe dublajlı
Yönetmen: Janno Poldma, Heiki Ernits

‘Hafif ama eften püften değil, sevimli ama saçma değil, görüntüleriyle de, diyaloglarıyla da gerçekten komik,’ diyor bir yazıda. Lotte ve arkadaşları dağlarda gizemli taşlar bulup ceplerine atıyor ama şimdi ay tavşanları evlerine nasıl dönecek? Çok sevilen kahramanlarımız bir kere daha bizi, artık yapılmadığını düşündüğümüz tarzdaki çocuk sinemasının büyülü dünyasına sokuyor. Şiddetin olmadığı dostane bir dünyaya. Ailenin en minik üyeleri için bile uygun, ama aynı zamanda en büyük üye için bile etkileyici.

 

 


 

DENİZDEKİ ADAM


2010, Yunanistan, 93’
Yunanca
Yönetmen: Constantine Giannaris 
Oyuncular: Antonis Karystinos, Theodora Tzimou, Konstantinos Avarikiotis, Stathis Papadopoulos

Kocaman bir tankerin kaptanı Alex, oğullarının ölümden sonra ilk kez biraraya geldiği eşi Kate ve aynı gün denizden kurtardığı 30 genç Afrikalı mülteci. 32 yaralı insan, 32 farklı dram açık denizde bir geminin içinde. Deniz ve gemi, belki bireyin kaçması ve unutması için mükemmel bir araç ama toplu halde daha çok kaçamayacağın bir yüzleşme mekanı vazifesi görüyor. Gemideki yeni dünyanın getirdiği sorunlarla uğraşırken kendi hayaletlerin de su yüzüne çıkıyor. Gemi toplumun minyatür bir versiyonuna dönüşüyor.

 

 


 

 

ISLIK ÇALMAK İSTERSEM, ÇALARIM

 

2010, Romanya, 94’
Romence
Yönetmen: Florin Serban
Oyuncular: George Pistereanu, Ada Condeescu

Kahramanımız Silviu ıslahevindeki son günlerini sayarken bir yandan da sosyal hizmetler stajyeri ile flört etmekte. Çıkacak, kardeşine kavuşacak ve hatta kızla evlenecek. Hayalleri büyük. Ta ki yıllardır yok olan anne bir gün çıkıp kardeşini götüreceğini söyleyene kadar. Silviu kendini kaybediyor ve onunla birlikte film de sessiz bir gerçekçilikten dramatik bir gerilime evriliyor. Başrol oyuncusu haricinde, ıslah evindeki bütün oyuncular gerçek mahküm. Berlin’de Jüri Büyük Ödülü’nü alan filmin yönetmeni, bu inanılmaz deneyimin kendisini ve mahkumları sonsuza kadar değiştirdiğini söylüyor.

 

 

 


 

DAHA İYİ BİR DÜNYADA


2010, Danimarka, 113’
Danca, İsveçce, İngilizce
Yönetmen: Susanne Bier
Oyuncular: Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen, Markus Rygaard, William Johnk Nielsen

Geçtiğimiz yılın yabancı film Oskarı’nın sahibi Heavnen, Susanne Bier’in derli toplu yönetmenliğinde çok karmaşık bir kavramı su gibi anlatıyor. Kaos sadece ‘gelişmemiş’ ükelerde mi yoksa benzer bir umutsuzluk en müreffeh medeniyetleri de alttan altta yakıyor mu? Afrika’da bir mülteci kampında doktorluk yapan Anton bunu zor yoldan öğreniyor. Danimarka’da, okulunda dışlanan ve şimdiden melankolik olmayı öğrenen oğlu, huzuru annesini kanserden kaybeden yeni bir öğrencinin öfkesinde arıyor. İkisi birlikte adrenaline en kolay yoldan ulaşıyor: İntikam – filmin orijinal adı.

 

 


 

KANO


2012, Fransa, Senegal, 87’
Fransızca
Yönetmen: Moussa Touré
Oyuncular: Souleymane Seye Ndiaye, Laïty Fall, Malamine Dramé “Yalenguen”, Balla Diarra

‘Kano, akıntıya kapılmış ve ufkunu göremeyen bu ülke için bir metafor,’ diyor yönetmen. Ülke Senegal. Ufukta ise, zayıf da olsa Avrupa’da yaşama ihtimali var. İhtimal çok zayıf çünkü kahramanlarımız tarihin en trajik ve en cesur göç yolculuğunu yapıyorlar. Atlantik’in ortasında, küçük bir kanonun içinde hapisler. Gerçek bir hikayeden esinlenen film, binlerce insanın ölümüne neden olan bu yolculukların ardındaki tüm dramayı anlatmış. Dokunaklı olmak için hiç çaba harcamıyor, ama acı gerçeğin kendisinde.

Treyler: http://www.dailymotion.com/video/xtolor_la-pirogue-bande-annonce-trailer-full-hd-cannes-2012_shortfilms


 

SADECE RÜZGAR


2012, Macaristan, Almanya, Fransa 98’
Macarca
Yönetmen: Benedek Fliegauf 
Oyuncular: Lajos Sarkany, Katalin Toldi, Gyöngyi Lendvai, György Toldi

Geceyarısı evi titreten sesler sadece rüzgar mı yoksa aile, Çingenelerin Macaristan’da maruz kaldığı ırkçı saldırıların yeni kurbanları mı olacak? Fliegauf ‘ahlaki değer’ kavramıyla beslenen insan toleransının sınırlarını araştırmaya devam ediyor. Kendi ülkesinde film provokatif olarak nitelendi ve ateşli tartışmalar yarattı. Çingenelerin işledikleri suçlar ve maruz kaldıkları ırkçılık konusunda ülkeyi böldü. Ama uluslararası film camiası, filmi bol bol ödüllendirdi. Berlin’de de İnsan Hakları ödülünün sahibi oldu. Kolaylıkla ırkçılığa gidebilen kendi toleransızlığımızı sorgulatan, izlenmesi gerekli bir film.

 

 


 

CENNETTEKİ ÇÖPLÜK


2012, Almanya, 85’
Almanca, Türkçe
Yönetmen: Fatih Akın

Memleketinin çöplüğe dönüşmesine, “Allahım bizi günahlarımızdan kurtar diyemedik. Sürekli Allahım bizi çöpten kurtar diye dua ediyoruz. Bu ne yani? Cezamız mı?” diyerek isyan ediyor yaşlı bir köylü kadın. Fatih Akın, atalarının diyarı Karadeniz’in cennet kıyılarından Çamburnu’na vefa borcunu öder gibi yapmış bu belgeseli. Çöp arıtma ve toplama tesisinin kurulduğu 2007 yılından bügünlere kadar olan süreci ve köylülerin mücadelesini belgelemiş. Tesis engellenemiyor ama süreç zarfında Karadeniz köylüsünün cengaver çevrecilere dönüşümünü izlemek bile yüreklere su serpiyor.

 

 


 

UMUT LİMANI


2011, Finlandiya, Fransa, Almanya, 93’
Fransızca
Yönetmen: Aki Kaurismäki
Oyuncular: André Wilms, Kati Outinen, Jean-Pierre Léaud, Jean-Pierre Darroussin, Elina Salo, Evelyne Didi, Blondin Miguel

Eski yazar ve tanınmış Bohem Marcel Marx, gönüllü sürgün için liman şehri Le Havre’da inzivaya çekilir. Ayakkabı parlatarak hayatını devam ettirebileceği, onurlu fakat pek de karlı olmayan bir hayat sürmektedir. İnsanların hizmetinde çalışarak onlara daha yakın olacağına inanır. Edebi bir başyapıt yaratma hevesini geride bırakmış, en sevdiği bar, işi ve eşi Arletty ile mutlu mesut hayatını sürdürürken kader karşısına Afrika’dan, daha reşit bile olmamış bir kaçak göçmeni çıkartır.

 

 


 

GÖRÜNMEZ ADAMLAR


2012, İsrail , Hollanda, 68’
İbranice, İngilizce, Arapça
Yönetmen: Yariv Mozer 
Oyuncular: Louie, Abdu, Faris

Filistin’de gay olamazlar ve Israil’de Filistinli olamazlar. Yani görünmez olmalılar. Bu ödüllü belgesel, homoseksüellikleri yüzünden ölüm korkusuyla yaşadıkları Filistin’den, ailelerinden, çevrelerinden kaçmak zorunda kalan üç Filistinli’nin İsrail’deki yaşamlarını olduğu gibi belgeliyor. İsrail de cennet değil haliyle. Kaçaklar ve yakalandıkları takdirde, bu kez milliyetleri yüzünden, şiddet ya da aynı ölüm riskiyle karşı karşıyalar. Bu belgeyi daha da çarpıcı kılan unsur, izlediğimiz görüntülerin şimdiye ait olması. O üç Filistinli, hala filmin bize gösterdiği tehlikenin içindeler.

Treyler: http://vimeo.com/25878898

ADALAR


2011, İtalya, 92’
İtalyanca
Yönetmen: Stefano Chiantini
Oyuncular: Asia Argento, Giorgio Colangeli, Ivan Franek, Anna Ferruzzo, Pascal Zullino

‘Her insan kendi adasıdır’ sözü, kimilerine gore, şair John Donne’nun ‘Kimse ada değildir’ dizesine sinik bir yanıt. Bu filmin adı ve kendisi bu kavramları anımsatıyor. İş bulmak için her türlü yolu deneyen Doğu Avrupalı bir adam İtalya’da bir adada mahsur kalıyor. Sessizlik yemini etmiş bir kadın tarafından kurtarılıyor. Bu kadın adada bir rahibin yanında yaşıyor. Rahip kızkardeşiyle savaş halinde. Yani, o adadaki herkes aslında kendi adasında yaşıyor; ta ki duygular kıpırdamaya, hayatlar içiçe geçmeye başlayana kadar. Bize John Donne’nun daha bilge olduğunu kanıtlamak ister gibi.

 

 


 

KUMA


2012, Avusturya, 93’
Almanca, Türkçe
Yönetmen: Umut Dağ
Oyuncular: Nihal Koldaş, Begüm Akkaya, Vedat Erincin, Murathan Muslu 

‘Kuma,’ adı itibariyle kültürel bir sorunu ele alıyor hissi veriyor ancak yönetmenin de ısrarla söylediği gibi, aslında her kültürden insanın rahatlıkla bağ kurabileceği bir aile hikayesi.  Türkiye’nin doğusunda yaşayan genç bir kız, genç bir delikanlıyla evlendirilip Viyana’ya gönderiliyor ama yeni hayatına adım atar atmaz, aslında delikanlının 60 yaşındaki babasına kuma geldiğini anlıyor. Bir yandan kendinden beklenenleri yerine getirirken, diğer yandan bu bambaşka dünyada kendini, cinselliğini, yolunu keşfediyor. Film varolmak hakkında, bağ kurmak hakkında ve hepsinden de fazla kapalı hayatlarında koca bir dünya kuran kadınlar hakkında.

Treyler: http://vimeo.com/40575826

 

Sinemalar

Ankara
Cinemaximum CEPA
Eskişehir Yolu 7.Km ODTÜ Karşısı Söğütözü 
T (312) 219 64 44

Antalya
Cinemaximum Migros
Meltem Mah. 100.  Yıl Bulvarı 
T (242) 230 14 14

Diyarbakır
N-City Avşar
Turgut Özal Bul. Aydınkent Şelale Evleri No: 1/84 Bağlar 
T (412) 238 02 00

Eskişehir
Cinemaximum Espark
Üniversite Cad. Eski Bağlar Mah. No: 21 
T (222) 333 05 15

Gaziantep
Sanko Park Avşar
Sani Konukoğlu Bulvarı PK:83 Şehitkamil 
T (342) 336 86 86

İstanbul
Cinemaximum Meydan
FSM Mahallesi Balkan Cd. No: 64 Tepeüstü-Ümraniye 
T (216) 466 58 00

Cinemaximum Fitaş
İstiklal Cad. 24/26 Beyoğlu 
T (212) 251 20 20

İzmir
Cinemaximum Optimum
Akçay Cad. No: 101 Gaziemir 
T (232) 273 84 40

Kayseri
Cinemaximum Forum Kayseri
Hunat Mah. Sivas Cad. 24/1 Melikgazi 
T (352) 222 37 07

Konya
Cinemaximum Oval Çarşı Bosna
Bosnahersek Mah. Osmanlı Cad. No:14/C Kat:3 Selçuklu 
T (332) 240 00 42

Trabzon
Cinemaximum Forum Trabzon
Devlet Sahil Yolu Cad. 100. Yıl Parkı Yanı Değirmendere 
T (462) 330 10 01

 

Önemli bilgiler

Tüm gösterimler ücretsizdir. Ücretsiz seans biletleri sinema gişelerinden temin edilecektir.

Filmler için yer kuponu dağıtımı filmin gösterileceği gün bir seans öncesinden başlayacaktır.

Bir seans için bir kişi en fazla 3 kişilik yer kuponu alabilir.

Küçük izleyicilerimiz için “Lotte ve Aytaşı’nın Sırrı” filmini öneriyoruz. Diğer filmlerimiz +15 yaş grubu içindir.

Etkinlik Yönetimi programda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Filmlerde ara verilmeyecektir.

Tüm filmler orijinal dilinde, Türkçe altyazılı olarak gösterilecektir. “Lotte ve Aytaşı’nın Sırrı” filmi Türkçe dublajlı olarak gösterilecektir.

Sorularınız ve önerileriniz için:
delegation-turkey@eeas.europa.eu

 

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse