İletişimsizlik Üzerine Çekilmiş 10 Film

0
124

Bireyi susmaya, ilişkileri dilsizliğe, temassızlığa iten şey çok. Gürültünün zirvesi sessizlik. “Sürekli konuşmak iletişim değil” diyor Eternal Sunshine of the Spotless Mind filminde ana karakterlerden biri. Toplum olarak yan yana durmanın dışında bir iletişimimiz yok. Mekansal ortaklıklar, iş, komşuluk gibi mecburi birliktelikler dışında birbirimize tahammülümüz yok. Birçoğumuz ilişkilerimizi -ölü ilişkilerimizi- iletişimsizlikle sürdürüyoruz. Kelimelerin ezberden, içi boşaltılmış, anlamdan arındırılmış tekrarları ile yaşadığımız şu dünyaya dair çekilen, iletişimsizlikle ilgili filmleri sizler için listeledik. İyi seyirler.

Anomalisa

Anomalisa (2015) IMDb 7.3

“Bir yerlerde herkese göre birinin olduğunu ve sevecek birilerinin olduğunu ve konuştuğunuz her insanın sevgiye ihtiyacı olduğunu hatırlayın.” 

İngiliz Michael Stone, müşteri hizmetleri üzerine bir kitap yazar ve tanıtım için Amerika’ya gelir. Michael; insanlarla yakın ilişkiler kuramayan, ilgisiz ve heyecansız bir adamken; kaldığı otelde duyduğu ses, onu tekrar hayata bağlar ve o sesin peşinden koşar…
___

We Need to Talk About Kevin

Kevin Hakkında Konuşmalıyız (2011) We Need to Talk About Kevin IMDb 7.5

“Pekala. Durum şöyle; uyanırsın ve televizyon izlersin. Arabana binersin ve radyo dinlersin. Sonra önemsiz işine ya da okuluna gidersin ama bunları akşam saat altı haberlerinde duymazsın. Neden mi? Çünkü aslında hiçbir şey olduğu yok. Sonra eve gider biraz daha televizyon izlersin ya da belki eğlenceli bir akşamdır ve dışarı çıkarsın. Bir film izlersin. Yani durum öyle kötüdür ki çoğu zaman televizyondaki insanlar, televizyonun içindekiler de televizyon izliyorlardır. Peki bütün bu insanlar ne izliyor? Ha? Benim gibileri. Yani şu an hepiniz beni izlemek dışında ne yapıyorsunuz? Tek yaptığım geometriden A almak olsaydı, sizce şimdiden kanalı değiştirmiş olmaz mıydınız?”  

Eva, Kevin’a hamile kaldığı gençlik yıllarında bütün kariyer planlarını ve hedeflerini bir kenara koyarak çocuğunu dünyaya getirmeye karar verir. Fakat annenin oğlu için hayatından yaptığı bu fedakarlık maalesef Kevin’in çocukluk yıllarından itibaren başlayarak hayatlarını ters yönde etkilemeye başlar. Kevin 15 yaşına geldiğindeyse lisedeki çete gruplarıyla takılmaya başlar ve hiç kimsenin hoş görmeyeceği olaylara karışır.
Eva oğlunun hatalarından dolayı derin sorumluluk ve suçluluk duyarak, nerede yanlış yaptığını sorgulamaya başlar. Bu arada Kevin’in ayrıldığı babası ile yeniden iletişime geçmek durumundadır…

Eleştirmenler tarafından Tilda Swinton’ın şimdiye kadarki en üstün oyunculuk performası olarak değerlendirilen filmin diğer başrollerini bugüne kadar komedi filmlerindeki performanslarıyla hatırladığımız John C. Reilly ve genç oyuncu Ezra Miller yer alıyor. Lionel Shriver’ın romanından Lynne Ramsay ve Rory Kinnear tarafından uyarlanan filmin yönetmenliğini ise gene Ramsay üstleniyor.
___

Lost in Translation

Bir Konuşabilse (2003) Lost in Translation IMDb 7.8

“Kim olduğunu anladıkça ve ne istediğini, daha azı senin olur ve herşey hayal kırıklığına uğratır.”

Bob Haris ve Charlotte Tokyo’da bir sebepten bulunan iki Amerikalıdır. Bob, Tokyo’ya bir viski reklamında oynamak için gelmiştir, Charlotte ise işkolik bir fotoğrafçı olan kocasının peşinden sürüklenmiştir. Her ikisini de uyku tutmayınca bir gece lüks bir otelin barında yolları kesişir. Bu buluşmanın sonunda aralarında sıkı bir dostluk başlayacaktır. Birlikte Tokyo’yu keşfe çıkarlar, başlarından komik olaylar geçer ve sonunda bambaşka yaşamların mümkün olduğunu keşfederler.
____

American Beauty

Amerikan Güzeli (1999) American Beauty IMDb 8.4

“Bugün geri kalan hayatımın ilk günü.”

Amerika’nın banliyo yaşantısına eğlenceli, hareketli ve şaşırtıcı bir yolculuk…

Sigortacı, kırklarında bir adam, onun statü meraklısı karısı Carolyn ve her geçen gün kötüye giden evlilikleri… Lester’in eşi ondan nefret etmektedir, kızı onu küçük görmektedir ve patronu onu kovmayı planlamaktadır.

Daha yakından bakın… Kırk yaşını geçmiş bir adam olan Lester, kendisinden önemli beklentileri olan ve bunu bulamayınca ondan nefret eden karısı Carolyn, yıkılmaya yüz tutmuş bir evlilik, babasından nefret eden bir kız ve onu işten çıkarmaya uğraşan bir patron arasında bocalamaktadır. Daha yakından bakın… Hayatında bazı değişiklikler yapmaya karar veren Lester, bundan korkmakta ama korkusu arttıkça mutluluğu da artmaktadır ancak en büyük mutluluğun bedeli de çok büyük olacaktır. Daha yakından bakın…
____

Buz Fırtınası

Buz Fırtınası (1997) The Ice Storm IMDb 7.5

“Kızılderililer ‘acı sadece bir düşüncedir’ der.”

Connecticut banliyösü, 1973. Amerika Watergate skandalı ile çalkalanırken, Hood ve Carver aileleri şükran Günü’nde aynı çatı altında toplanma planları yapmaktadır. iki aile de huzursuz sessizlikler, cinsel deneyimler, kültürel bir karmaşa ve seks oyunları içerisinde sürüklenmektedir. Herkesi bir araya getiren fırtınalı bir gece, bu iki aile arasında gizli kapaklı yürütülen ilişkilerin beklenmedik bir biçimde sonuçlanmasına sebep olur…
____

25th Hour

25. Saat (2002) 25th Hour IMDb 7.7

“Bazen erkekler duygularını göstermekte çok zorlanabilir.”

Monty Brogan, tüm hayatını muhtelif suçların içerisinde debelenerek harcamıştır. Ancak artık kaçacak gücü kalmamış ve aynasızlar karşısında yenilmiştir. Tam yedi yıllık bir cezaya çarptırılmıştır. Artık hapse girmeden önce, dışarıdaki hayatında ise sadece yirmi dört saati kalmıştır. Bu kısa süreyi en yakın arkadaşlarıyla ve sevdiği kadınla, son derece sıradan bir günmüş gibi geçirmeye karar verir. Ancak vakit ilerledikçe Brogan’ın hayatındaki sürprizler birer birer patlamaya devam edeceklerdir.
Spike Lee’nin yönettiği filmin başrollerinde Edward Norton ve Philip Seymour Hoffman gibi oyuncular yer alıyor.
___

Manolya

Manolya (1999) Magnolia IMDb 8.0

“Gerçekten verilecek çok sevgim var, ama tam olarak nerede kullanacağımı bilmiyorum.”

San Fernando Valley’de sıradan bir günde ölmek üzere olan bir baba, genç karısı, bir erkek bakıcı, kaybolmuş ünlü bir oğul, aşık bir polis, dahi bir çocuk, eskiden dahi bir çocuk olan bir adam, bir şov programı sunucusu ve yabancılaşmış bir kız bir hikayenin farklı parçalarında yerlerini alacaklardır. Bu insanlar, unutulmaz bir heyecanla sonlanacak bu gün içinde, şans, hareket, geride bırakılan zaman ve rastlantılar yumağında adeta birbirlerinin hayatlarının içinden zikzaklar çizerek geçecek ve birbirlerini çözümleyeceklerdir.
___

Babil

Babil (2006) Babel IMDb 7.5

“Sınır deyince düşünsel bir kavram yerine, mekanlardan söz ederiz. Gerçek sınırların içimizde olduğuna inanıyorum.”

Alejandro González Inarritu’nun Babel’inde, Fas’ta turistik geziye çıkan Amerikalı evli çiftin başına gelen trajik bir olay, dünyanın farklı ülkelerindeki dört ailenin yaşamında olaylar zincirini harekete geçirir. Koşullar açısından birbirine bağlı olan ama kıtalar, kültür ve dil açısından birbirinden ayrışan karakterlerin her biri, gerçek huzur ve teselliyi sadece aile kavramının sağlayabileceğini keşfeder.
____

Kış Uykusu

Kış Uykusu (2014) IMDb 8.2

“Bizim gençliğimiz kuru geçti Nihal, mutlu olmayı bilemedik. Belki bu yüzden mutlu etmeyi de bilemedik…”

Aydın emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu’da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirir. Hayatında ise iki kadın vardır: kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal ve boşanmış olan kız kardeşi Necla. Kışın bastırması ve kar yağışının artması bu küçük taşrtada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder…
____

Disconnect

Sanal Hayatlar (2012) Disconnect IMDb 7.6

“Sen benim yüzüme bile bakmayalı o kadar çok zaman oldu ki…”

Hayatı olmadığınız yerlerde de yaşamanın sonuçları nelerdir? İnternetin bize sağladığı özgürlük müdür, tutsaklık mı? Henry-Alex Rubin´in bu ilk uzun metrajlı kurmaca filmi, sinsice iç içe geçen bir dizi sürükleyici öykü eşliğinde internetin günlük hayatımıza etkisini anlatıyor ve bizi unutulmayacak karakterlerle tanıştırıyor: kimlik hırsızlığı kurbanı gergin çift, sanal zorbalık yapan oğluyla uğraşan eski polis, oğulları intihara kalkışan sevgi dolu anne-baba, yetişkin sitelerde internet kamerası hep açık hırslı TV muhabiri..
____

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse