İçinden Palyaço Geçen Filmler

0
154

kaç kişiyi öldürdüm düşlerimde
kaç kilo çekerdi yalnızlık
kaç kere ezildim altında
yaz yağmurlarının

belki de palyaçolar ağlardı pazartesi sabahları
her sirk geldiğinde ağlamaklı olurduk
hep ağlamaklı olurduk gülünecek halimize

kim sevmezdi çiçekleri filan
”ben sevmezdim” dedim, “yalan” dedi

bunu palyaço söyledi,
palyaço söyledi ben yazdım
yazdım, yazmasam ağlayacaktım

herkes ağlarmış biraz, ben de ağladım
sırf bu yüzden mi ağladım
alçaklık gibi bir şey oldu bu biraz

biraz birazdım her şeyden
dün biraz sinirlenmiştim mesela
yarın bir kadını seveceğim biraz
biraz biraz kör oldum bügünlerde

Eski Çağ’da hükümdarları eğlen­dirmek ve güldürmek için köle pazarlarından satın alınan, daha sonrasında ise sirk ve panayır tiyatrolarında garip kıyafetleri ve hareketleri ile halkı güldüren aktörler olarak tanınan “Palyaço”lar, modern dünyada beyaz perde aracılığıyla varlıklarını sürdürmeye devam ediyor.

Farklı olanın ilgi çekmesi, palyaçolarda görünen duruma da açıklık getiriyor aslında. Dış görünüşlerinin ve yüzlerinin abartılı bir biçimde değiştirilmesi, gülme malzemesinin yanı sıra palyaçoları korkunç bir figüre de dönüşüyor çoğu zaman. Ne var ki filmlere konu olan hikayeler de sinemacılar tarafından bu yönüyle değerlendirilmiş.

Sizler için sinema tarihinde beyaz perdeye konu olmuş palyaçoların filmlerini derledik. İşte o filmler…

 

He Who Gets Slapped (1924)

He Who Gets Slapped, Victor Sjöström’un yönetmen koltuğunda oturduğu sessiz dönem Amerikan filmlerinin nadide örneklerinden birisidir. Bir rus oyunundan uyarlanan filmin başrolünü Lon Chaney üstlenirken, oyuncu kadrosunda Norma Shearer ve John Gilbert gibi oyuncular da bulunuyor.

Film, mutsuz bir palyaçonun sevdiği kadın tarafından aldatılmasının ardından yaşadığı olayları konu ediniyor.

____

Palyaço (2014) Clown

Palyaçoların her zaman bir eğlence kaynağı olarak görülmesinin aksine ‘Clown’ filminde, bir babanın oğlu için palyaço kıyafeti satın alıp, kıyafetin lanetinden kurtulamayarak bir katile dönüşmesi konu edinmiş.

Yönetmen koltuğunda Jon Watts’ın oturduğu filmde başrolleri Eli Roth, Peter Stormare, Laura Allen yer alıyor.

____

Uncle Buck (1989) Buck Amca

Anneanneleri hastalanan üç yaramazın acilen birisine bırakılması gerekmektedir. Buck Dayı tek başına, dağınık ve avare yaşayan bir adamdır. Bir kaç kez evlenmeye teşebbüs etmiş fakat başarılı olamamıştır. Çocukların ona bırakılması iyi bir fikir gibi gözükmese de mecburen birkaç günlüğüne idare edilmesi gerekmektedir. Çocuklar ilk başta Buck’ı hiç sevmezler ve korkularından onun sözünü dinlemek zorunda kalırlar. İlerleyen günlerde ise Buck’ın rahat hayatı onlarında işine gelmeye başlar. Anne ve babaları eve döndüklerinde herşeyin çığırından çıktığını farkederler. Buck Dayı ise artık küçük yaramazların her zaman güvenebildiği biri olmuştur.

Yönetmenliğini John Hughes üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda John Franklin Candy, Jean Louisa Kelly, Gaby Hoffmann ve ‘Evde Tek Başında’ serisinden tanıdığımız Macaulay Culkin gibi oyuncular bulunuyor.

____

Terrifier (2016)

Film, cadılar bayramı gecesinde üç genç kızın Art adlı bir palyaço tarafından kaçırılarak çeşitli işkencelere maruz kalmalarını konu alıyor.

____

Poltergeist (1982) Kötü Ruh

Evlerinin bir mezarlık üzerine kurulu olduğunu bilmeyen Freeling ailesi kısa zamanda kötü günler geçirmeye başlar. Kötü Ruhlar yani hayaletler bazı özel güçlere sahip evin küçük kızı Carel Annie’yi evdeki televizyon aracılığıyla kendi boyutlarına çekerler. Ailesinin onu kurtarmaya çalışmasıyla başlayan macera korkunç durumları da beraberinde getirir.

Steven Spielberg’ün senaryosunu yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Tobe Hooper oturuyor.

____

Stitches (2012)

Başarısız bir palyaço olan Richard ‘Stitches’ Grindle, çocukları eğlendirmek için gittiği doğum günü partisinde çocukların alay konusu olur. Kazayla ayağı takılan Stitches, açık duran bulaşık makinesinin içindeki ekmek bıçağının üzerine kafa üstü düşer ve ölür. Seneler sonra mezarından dirilen palyaçomuz, artık birer ergen olmuş doğum günü çocuklarının verdiği ev partisine ‘davetsiz onur konuğu’ olarak katılır ve zamansız ölümünden sorumlu tuttuğu gençlerden intikam almaya girişir.

____

House of 1000 Corpses (2003)

ki çift, Amerika’nın en karanlık bölgelerine doğru bir yolculuğa çıkarlar. Amaçları, Dr. Satan adıyla tanınan bir yerel efsanenin izini sürmektir. Araştırırken ilginç bir aileyle karşılaşırlar. Ailenin ilgi alanları; cinayet, yamyamlık ve şeytani ayinler başta olmak üzere, çiftlerimiz için pek çok sürpriz hazırlamaktadır.

Müzisyen Rob Zombie’nin kendi zevki doğrultusunda gerçekleştirdiği bir korku filmi. 70’li yıllarda geçen film, türün klasiklerini çağrıştırıyor.

____

Killer Klowns From Outer Space (1988)

Filmde uzaydan gelen palyaçolar, kasabayı kendilerine özgü türlü yöntemlerle katlederler. Balonlar, pamuk şekerler, gölge oyunları vb. unsurlar normalde insana zevk verebilecek iken, katil palyaçolar sayesinde bir kabusa dönüşür. Onların sirkleri, şekere buladıkları ölü insanlarla doludur. Bütün bunlar izleyici için tamamen korku yaratmaktan çok, izleyiciyi eğlendirmeyi de amaçlamış.

____

The Last Circus (2010)

1937’de, İspanya’da kanlı iç savaş tüm hızıyla sürmektedir. Mutlu bir sirk palyaçosu, gösterisinin tam ortasındayken milisler tarafından orduya alınır. Kostümünü çıkartmaya fırsat bulamadan savaş meydanına itilen palyaço, elindeki palayla bütün bir düşman müfrezesini öldürür. Yıl 1973… Franco rejiminin son günleri… Palyaçonun oğlu Javier, babasının izinden gitmeyi düşlemektedir fakat eğlenceli değildir ve tek yapabildiği üzgün palyaçoyu oynamaktır. Bir sirkte iş bulan Javier, tuhaf arkadaşlar edinir. Ne var ki Üzgün Palyaçoyu oynamakta ve Mutlu Palyaço Sergio’nun onu her gün eğlence adına aşağılamasına katlanmak zorundadır. Javier, üstüne üstlük, Sergio’nun hayatını kabusa çevirdiği eşi Natalia’ya aşık olmuştur. Zamanla bu tuhaf aşk üçgeni, Üzgün Palyaço’yla Mutlu Palyaço arasında geçen acımasız bir savaşa dönüşür.

____

Batman Daima (1995)

Gotham Şehri’nin Karanlık Şövalyesi, bu macerada Two Face ve Riddler adlı iki korkunç suçluyla savaşıyor. Bir yandan şehri bu iki caninin elinden kurtarmaya çalışırken bir yandan da güzel doktor Chase Meridian’a kalbini kaptırmıştır. Kötülere karşı zorlu savaşında yeni ortağı ise harika çocuk Robin’dir.

Yönetmenliğini Joel Schumacher’in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey gibi oyuncular bulunuyor.

____

Batman (1989)

Gotham Şehrinin Kara Şövalyesi, ilk büyük düşmanı Joker ile karşılaşır ve büyük bir mücadeleye girişir. Tim Burton imzalı filmde Joker karakterine Jack Nicholson hayat verirken, kadroda  Jack Palance, Michael Keaton, Kim Basinger gibi oyuncular bulunuyor.

____

BONUS: IT (1990)

1960’larda Maine’deki küçük bir kasabada, sadece uyumsuz bir grup çocuğun farkedip üzerine gittikleri ve tüm benlikleriyle yaşadıkları bir dehşet hükmeder. Şehrin çocuklarını, sokak mazgallarından dışarı uzanan, palyaço şekline bürünmüş, açıklanamaz bir dehşet tek tek avlamaktadır.

Pennywise ismini verdikleri bu yaratıkla yüzleşmiş ve bir şekilde hayatta kalmış altı oğlan ve bir kız çocuğu kendilerine Şanslı Yedili ismini takmışlardır. On yıllar sonra Pennywise hortladığında, şimdi 40 yaşlarında olan ve ABD’nin değişik yerlerine dağılmış yaşayan yedili, tekrar bir araya gelir. Dehşetle yüzleşip onu yenebilmeleri için kendi geçmişleriyle de yüzleşmeleri gerekecektir.

O (It), dünyaca ünlü korku romanları yazarı Stephen King’in aynı adlı popüler romanından beyaz perdeye uyarlandı.

____

BONUS: IT (2017)

Film, Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan 7 çocuğu ele alıyor. Bu yedi arkadaş okullarında dışlanan bir gruptur. Ancak en büyük sorunları bu değildir. Arkadaşlar bir yandan hayatın getirdiği sorunlarla, bir yandan da ergenlikle uğraşırken, başlarına beklemedikleri bir bela daha açılır. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen Pennywise, ürkütücü bir palyaço kılığında bu 7 çocuğa dehşet saçmaya başlar. Artık okuldaki sorunları, verecekleri hayatta kalma mücadelesine oranla bir hayli önemsiz kalacaktır…

O (It), dünyaca ünlü korku romanları yazarı Stephen King’in aynı adlı popüler romanından beyaz perdeye uyarlandı.

____

BONUS: Kara Şövalye (2008)

Kara Şövalye, halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile kaosa dönen Gotham Sokakları’nın yeniden kurtarıcılığını üstlenen Batman’in hikayesini konu ediyor. Suç işleyenlerden arındırılan bir yer, bir zaman sonra yeniden tehdit altında kalabilir ve işte o zaman yeniden kolları sıvayacak olanların mücadelesi de daha keskin olarak hayata geçecektir. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir araya gelerek Gotham Sokakları’nda bu işi kotarmış olsalar da ansızın ortaya çıkan Joker, işleri fena halde bozar. Onun dehası ile baş etmek kolay olmayacaktır. Gotham eski karmaşa dolu günlerin eşiğindedir. Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken kendi varlığının bulduğu anlamı da sorgulamaya başlar. O aslında suçluların sayısını azaltıyor mudur yoksa çoğaltıyor mudur bunu gerçekten anlamak isteyecektir.

____

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse