‘Huysuz İhtiyarlarla’ İlgili 10 Güzel Film

0
282

Yaşlandıkça aksileşen, ama aksiliği ile sempati kazanan karakterler bu listede. Yaşları fazla; ancak çoğu hala genç ya da zamana yabancı ‘başka çağın insanları’ onlar… Bazen komşuya takmış, bazen de dünyaya… Var olanı reddeden, anlaşılamayanlar… Aksilikleri ile nam salan ‘huysuz ihtiyarları’ seyir zevki yüksek filmlerden oluşan bu listede bir araya getirdik.

Büyük Sır

Büyük Sır (2009)  Get Low IMDb 7.1

Herkesin öcü diye baktığı ‘insan’…

Ormanda tek başına, herkesten uzakta yaşayan Felix Bush ormanda tek başına, herkesten uzakta yaşıyordur. Kasaba halkı bu pek tanımadıkları adamı gözü dönmüş bir katil, cani olarak görmüş ve korktukları için de uzak durmuştur. Bir gün Felix, bir elinde tüfeği ve diğer elinde bir tomar parayla kasabaya gelir ve kendi cenaze törenini düzenlemek istediğini söyler. Cenaze levazımatçısı Frank ve çırağı Buddy, adamın amacını kısa sürede öğrenecektirler…

____

Benim Komşum Bir Melek

Benim Komşum Bir Melek (2014) St. Vincent IMDb 7.3

Yaşam koçu…

Bekar bir anne olan Maggie, 12 yaşındaki oğlu Oliver ile yeni evleri Brooklyn’e taşınır. Uzun saatler mesai yapmak zorunda kalan Maggie’nin oğlunu komşusu Vincent’a emanet etmekten başka şansı yoktur. Fakat Vincent, alkole ve kumara düşkünlüğü ile bilinen emekli, huysuz bir adamdır. Günler geçtikçe Vincent ve Oliver arasında sıra dışı bir ilişki doğacaktır. Zira Vincent, striptiz barlara, yarış pistleri gibi günlük aktivitelerine Oliver’ı da dahil eder! Vincent bu genç adamın ‘büyümesine’ yardımcı olurken, Oliver da Vincent’ta kimsenin görmediği bir tarafı ortaya çıkartacaktır: yufka yürekli bir ihtiyar. Başrolde Bill Murray’i seyrettiğimiz filmde, deneyimli isme yükselen yıldız Melissa McCarthy ve küçük oyuncu Jaeden Lieberher eşlik ediyor. Filmin yönetmenliği ve senaristliği ise Theodore Melfi’ye ait.

___

Hayata Röveşata Çeken Adam

Hayata Rövaşata Çeken Adam (2015) A Man Called Ove IMDb 7.7

Ev alma komşu al!

59 yaşındaki Ove mahallenin huysuz ihtiyarıdır ve birkaç sene önce apartman yöneticiliği görevinden de azledilmiştir ancak bunu hala kabullenmemekte ve mahalleyi bir demir yumrukla yönetmeye devam etmektedir. Hamile olan Parvaneh ve ailesi karşıdaki teraslı daireye taşınıp yanlışlıkla Ove’nin posta kutusunu kullanınca aralarında beklenmedik bir dostluk oluşur. Sevgi ve hayata dair gerekli şeyleri çevrende bulundurmanın önemi üzerine dramatik bir komedisi. Filmin yönetmenliğini Hannes Holm üstlenirken kadroda Rolf Lassgård, Bahar Pars ve Zozan Akgün yer alıyor.

____

Çatı Katı

Çatı Katı (2003) Duplex IMDb 5.9

‘Evsel’ rekabet!

Nancy Kendricks ve Alex Rose her şeyi yoluna koymuş olan, tek eksikleri hayallerindeki ev olan genç bir New Yorklu çifttir. Sonunda bu evi Brooklyn’de bulurlar. Hayallerindekinden de fazlasına sahip olan bu dubleks evin tek problemi ev sahibi Bayan Connelly’dir. Alt katta yaşayan yaşlı kadın genç çiftin gelişini başka şekilde yorar. Başlarda sorunlu gibi görünen bu ilişki zamanla Bayan Connelly’nin marifetlerini keşfettiklerinde son derece eğlenceli bir hal alacaktır. Genç çift ne yapıp edip rakiplerinden sıyrılarak evi elde etmeye çalışacaktır. Yönetmenliğini Danny DeVito’nun üstlendiği filmin başrollerinde Drew Barrymore ve Ben Stiller bulunuyor.

___

Gran Torino

Gran Torino (2008) IMDb 8.2

Tecrübe eskimez!

‘Geçimsiz moruk’ Walt Kowalsky, huysuz bir yaşlı adamdır. İhtiyar Walt hala savaşın negatif etkilerinden kurtulamamıştır. Kore’nin çorak topraklarında gazi ünvanını edinmiş ama pek çok şeyi de Asya’da bırakmıştır. Film, Korelilere ön yargılı muhafazakar bir Amerikalı ile zor katlandığı yan komşusu Uzakdoğulu Thao arasındaki sevimli arkadaşlığı konu ediniyor. İlk başlarda gerilimli başlasa da, ilerleyen süreçte gelişen dostlukları bir çok önyargının parçalanması ile mümkün olabiliyor. Filmin asıl gelişimi Kowalski’nin pek kıymetli nesnesi 1972 model Gran Torino’nun Thao tarafından çalınmaya teşebbüs edilmesiyle tetikleniyor. Thao’yu kendi usüllerine göre eğitmek isteyen ve çocuğu cezalandıran Kowalski, sonrasında farkında olmadan genç adama bir sorununu halletmesinde yardımcı olur. Bu vesileyle Thao’nun akrabaları Hmong ailesi tarafından hediyelere boğulan Kowalski zamanla bu Uzakdoğulu aileyle yakınlaşacak, aralarında benzersiz bir bağ oluşacaktır. Sinemayı sinema yapan isimlerden biri olan Clint Eastwood tarafından çekilen film, efsanevi ismin unutulmaz oyunculuklarından birine de ev sahipliği yapıyor.

____

Muhteşem Üçlü

Muhteşem Üçlü (2003) Secondhand Lions IMDb 7.6

Yaz tatili…

Film, 60’lı yıllarda Teksas’ta yaşayan 14 yaşındaki bir delikanlının öyküsünü anlatıyor. Çocuk, annesi tarafından yaz tatilini geçirmek üzere eksantrik dayılarının yanına gönderilir.

Utangaç genç, iki yaşlı akrabasının yanında hayat deneyimi kazanmaya başlar. İkilinin gençlik yıllarını ve gönül maceralarını dinler. Dinlediği tehlikeli, inanılmaz serüvenler hayal gücünü geliştirmeye başlar ve yolculuğa çıkma isteği uyandırır.

___

Kim Kiminle Nerede

Kim Kiminle Nerede (2009) Whatever Works IMDb 7.2

‘Tartışmalı’ bir film…

Aykırı bir kişiliğe sahip olan Larry David, hayatı boyunca birçok aşk yaşamıştır. Şimdi de genç bir kadın ve ailesi hayatını karıştırmıştır. Avrupa’da çektiği dört filmden sonra Woody Allen tekrar New York’da. Hem de başrolde Larry David ile. Tipik bir Woody Allen filmi olan Whatever Works, basit konusu ilginç karakterleriyle yönetmenin hayranlarını yine mutlu edecek bir kara komedi.

___

Hokkabaz

Hokkabaz (2006) IMDb 7.5

Sait Tünaydın ve yanından ayırmadığı mezar taşı!

Çocukluğundan beri sihirli şeylere ilgili duymuş olan İskender, ısrarla kendisinin bir sihirbaz olduğunu iddia etse de, yakın arkadaşı Maradona haricinde hiç kimse bunu kabul etmez ve küçümseyerek onun bir hokkabaz olduğunu söylerler. İskender’in babası Sait de, oğlunu hiçbir zaman takdir etmemiştir, çünkü o da oğlunun yaptığı işten gurur duymamaktadır.
Mecburi nedenlerden ötürü, İstanbul’dan kaçarcasına turneye çıkmak zorunda kalan ikili, yanlarına Sait’i de almak zorunda kalırlar. Baba ve oğul, bu turne sayesinde biraz olsun yakınlaşsa da, yaşanacak birbirinden ilginç olaylar, herşeyin farklı bir seyirde gitmesine neden olacaktır.

___

Bayan Daisy'nin Şoförü

Bayan Daisy’nin Şoförü (1989) Driving Miss Daisy IMDb 7.4

İnsan yolda anlaşır…

Bayan Daisy Werthan zengin ve yaşlı bir kadındır. İyi bir hayat yaşamış olan Bayan Daisy, hiçbir zaman kendini zengin olarak görmemiş, fakir olduğu günleri de unutmamıştır. Yaşlanınca bazı sorunlar yaşayan yaşlı kadına, işlerini halledebilmesi için bir şoför tutulur.

Şoföre ihtiyacı olduunu düşünmeyen Daisy, oğlu Boolie’nin bulduğu Hoke’u bu nedenle reddeder. İşe başladıktan sonra da sürekli olarak azarladığı Hoke ile aralarında bir süre sonra farklı bir dostluk başlayacaktır.

Bayan Daisy’nin Şoförü, Jessica Tandy’e Oscar kazanan en yaşlı oyuncu ünvanın kazandırmıştır.

____

Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam

Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam (2013) Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann IMDb 7.1

Doğum günü çocuğu…

Jonas Jonasson‘un romanından uyarlanan filmde, Emekliliğinden sonra huzurevinde hayatını idame ettiren ve 100. yaşının doğum günü partisine katılmak istemeyen fakat sonra uyuşturucu parası dolu bir çanta bulan Allan’ın başından geçen trajikomik olaylar silsilesini anlatıyor.

The Comedian

Bonus: The Comedian (2016) IMDb 5.6

The Comedian, çok sevdiği kızının düğün planlarını organize eden Jackie adlı aile babasının, düğün öncesi ve sonrası yaşadığı eğlenceli anlar ele alınmaktadır. Artık emeklilik çağında gelen ama bunu pek de kabul etmeyen bir şovmen-komedyenin huysuz ihtiyarlığını masaya yatıran filmin başrolünde, efsane aktör Robert de Niro yer alıyor.
____

Bonus: Her Şey Çok Güzel Olacak

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse