Hintlilerin Sinema Tutkusu

0
32

Hindistan’ın başkentindeki 140 yıllık köprünün altına kurulmuş derme-çatma sinema, günlük hayatın zorluğundan ve bunaltıcı sıcaktan kaçan ‘rikşa’ çekicilerine ve göçmen işçilere, Bollywood’un şarkılarını, danslarını ve romantizmini sunuyor.

hindistanSinemada günde dört film gösteriliyor. Köprünün paslı demirleri tavan görevi görürken, yakındaki krematoryumdan alınan eski bezler ise perde ve paspas olarak kullanılıyor.
Karanlık ve havadar sinema salonu, hava sıcaklığı 47C’ye varan şehrin sokaklarında çalışanlara rahatlayacak bir alan sunuyor.

Sinemanın müdavimlerinden eskici Mohammad Noor Islam, buraya gelmenin onları uyuşturucu ve kumar gibi kötülüklerden uzak tuttuğunu söylüyor.hindistan 2

Organizatörler, aralarında para toplayıp eski bir televizyon ve cd oynatıcı kiralayarak burada film gösterimine başlamışlar. Giriş ücreti olarak 10 rupi alıyorlar.

3500 (1)Sinemanın kurucularından Ishfaq, buranın zor işlerde saatlerce çalışan insanların gevşeyebilmesi için harika bir yer olduğunu söyledi. Bir günde yaklaşık 100 kişi bu salonda film izliyor, rahatlıyor ve uyuyor. Ishfaq, yasa dışı çalışan sinemanın yetkililerce kapatılmasından korkuyor.

hintistan 1

Kaynak: Yhe Guardian

Çeviri: Sümeyye Topkara

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse