Her şeye rağmen direniş

0
28
REKLAM    

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, sinemada kadın emeğinin görünür olmasına katkıda bulunmak ve kadınların bu alandaki üretimlerini desteklemek için çıktığı yolculukta 15’inci yaşına ulaştı.

Bu kesintisiz serüvende, sinemaya kamera arkasında ve önünde değer katmış çok sayıda kadını, seyircileri ve takipçileriyle buluşturan Festival, her yıl mayıs ayında Ankara’ya dünyanın dört bir köşesinden birbirinden nitelikli filmler getirmeyi sürdürüyor. 9 Mayıs’ta başlayacak Festival; filmleri, söyleşileri, film okuma etkinlikleri, sergileri ve daha birçok sürpriziyle seyircisine sinemayla dopdolu bir hafta vadediyor. Festival, bu sene Norveç’ten İran’a, Gürcistan’dan Japonya’ya, Filistin’den İsviçre’ye 40 ülkeden 90 yönetmenin 98 filmini sinemaseverlerle buluşturacak.


FIPRESCI ödülü sadece Uçan Süpürge’de

Festivalde, onur ödülü Perihan Savaş’a, yine onur ödüllerinin bir diğeri Zeynep Aksu’ya, bu yıl ilk defa verilen Tema ödülü de tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’e verilecek. Festivalin vazgeçilmez bölümlerden olan Her Biri Ayrı Renk, bu yıl da 12 filmle sinemaseverlerle buluşacak. Bu filmlerden biri Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği’nin (FIPRESCI) ödülünü alacak. FIPRESCI tam 11 yıldır Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne jüri gönderiyor. Bir prestij ödülü kabul edilen FIPRESCI Ödülü, dünyadaki kadın filmleri festivalleri arasında yalnızca Uçan Süpürge’de veriliyor.

Her kesime hitap eden filmler yer alacak

Türkiye’den filmlerin de gösterileceği festivalde ayrıca “azınlık” diye sınıflandırılan ama aynı çatı altında Anadolu toprağında yüzyıllardır birlikte yaşayan etnik/kültürel topluluklar/halklarda kadınların karşılaştığı ayrımcılıklara dikkat çekmek için “Aynı Çatı Altında” adlı bir proje yürütülüyor. Yine ekoloji ile ilgili filmler, İranlı yönetmenler Mania Akbari ve kardeşi Roya Akbari ve daha bir çok yönetmen filmleriyle festivalde yer alacak. Festivalde ayrıca LGBT ve Quir filmleri, aileyi sorgulayan filmler, belgeseller, kısa metrajlı filmler, animasyon filmleri, panel ve çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Tema: Dayanışma direniş, devinim
Uçan Süpürge Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halime Güner festivalin, dünyayı değiştirmek üzere yola çıkan kadınların inatla ve herşeye rağmen direndiğine, herşeye rağmen susmadığına, herşeye rağmen burada olduğuna dikkat çekeceğini belirtti. Festivalin bu yıl, kadınların sokakta, evde, erk ve iktidarın nefesini kestiği her alanda “…Rağmen…” diyerek soluklandığı anlara odaklanacağını ifade eden Güner, 16’ıncı yılında, kadın mücadelesi deneyiminin başardıklarına ve direnişin doğasına referansla “…Rağmen…” teması üzerinden umuda, gerçeğe, başarmaya, dik durmaya, çılgınlığa, eyvallah etmemeye, inada, cesarete ve sınırsızlığa davet olduğunu belirtti. Güner, festivalin, “Herşeye rağmen direniyoruz. Herşeye rağmen susmuyoruz. Herşeye rağmen buradayız. Direniyoruz, dayanışmayı bırakmıyoruz” çağrısı yaptığını ifade etti. Güner ayrıca festivalde erken ve zorla evliliklerden sünnet edilen kız çocuklara, aile içi cinsel istismar başta olmak üzere birçok şiddet biçimini ele alan “aileye” dair keskin sorgulamalarıyla uzun süre akıllardan çıkmayacak, filmlerin yer alacağını kaydetti.

DİHA/ANKARA

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse