Her Dalında Farklı Bir Hikayenin Filizlendiği Ağaçlı Filmler

0
482

“Korularda, kitaplarda bulacağından daha fazlasını bulacaksın. Ağaçlar ve taşlar sana hiçbir insanın söyleyemeyeceği şeyleri öğretecektir.”

Bernard de Clairvaux

Ağaç tanrısal iktidarın ve güçlerin çok özel bir görünümünü temsil eder. Tüm kültürler ve zamanlarda saygı duyulan ağaçlar her zaman insanların kaderi ile yakından ilişkilendirilmiştir. Ağaç bir yandan yaşamsal ilkenin yeniden bedenlenmesi olarak düşünülmüştür; çünkü yılın mevsimlerine göre gösterdiği devirsellik aracılığı ile yeniden doğumun dönüşünü temsil eder. (Ağaç Sembolojisi – Gudrun GUTDEUTSCH Kaynak: Aktif Felsefe).* Bir yandan da kök salmayı, yaşama tutunmayı simgeleyen bu kutsal bitki, Nazım’ın “Yaşamak; bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizesindeki gibi bir arada olmanın gücünü, toplum olmanın temelini simgeler.

Sinemada ağaç, başrolde değil belki ama, karakterin dünyasından özel bir öğe, bir ânın – anının mekanı, bir ailenin geçimi, yaşamın kaynağı olabilir. Aşağıdaki listede bir şekilde öne çıkan ya da öykünün merkezinde olan ağaçlara dair filmler bulacaksınız. Aklınıza gelen varsa siz de yorum kısmına ekleyin.

Pan'ın Labirenti

Pan’ın Labirenti (2006) El laberinto del fauno IMDb 8.2

Filmde, kahramanımız Ofelia, ideal dünyaya ulaşmak için bir takım testlerden geçer. İlk testi ise bir ağacın köklerine yerleşen ve onun yeşermesini engelleyen bir kurbağayı öldürmektir. Ayrıca onun karnında bulunan anahtarı almaktır. Bu anahtar, ikinci test için gereklidir, yoksa yolculuğa devam edilemez. Filmdeki ağaç, bir geçit, bir kaçış kapısı gibidir, hatta bir çeşit ana rahmini andırır. Bunlardan ilki küçük kızın, ideale ulaşması için, özüne dönmesi ve oradaki karanlık güçle savaşması gerekliliği. İkincisi ise ağacın yeşermesi, yani hayatın ve hayatla bağlı olarak yeniden doğumun gerçekleşmesi için o hayatın içine yerleşmiş ve sürekli canlılığını çalan kötülükten arınılması gerekliliği. Bu test Ofelia’nın karakterinin kararlılık, güçlülük ve cesaret gibi değerlerinin ölçülmesi olarak ön plana çıkıyor. Kahraman yoluna, ancak bu açılardan kendini kanıtlar ise devam edebilecektir. Bu durumda ilk testte aldığı anahtar hem bir kutunun açılması, yani yüzeysel amacı, hem de bir sonraki aşamanın önünün açılması, yani metafor amacı için gerekli.** Kaynak: Wanderlust

____

Guardians of the Galaxy

Galaksinin Koruyucuları (2014) Guardians of the Galaxy IMDb 8.1

Nev-i şahsına münhasır ekibimizde yer alan Groot karakteri belkide gruptaki en özel isim. Kendisi bir ağaç, tek kelime ediyor; o da Groot! Serinin ikinci bölümünde ise çocuk haliyle pek de sevimlidir.

Marvel’ın “Guardians Of The Galaxy” adlı çizgi romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Slither ve Super filmlerinin yönetmeni James Gunn üstlenirken Groot’u ise Vin Diesel seslendiriyor.
____

Kaynak

Kaynak (2006) The Fountain IMDb 7.3

Ölümsüzlüğün ağacı: Hayat Ağacı.

The Fountain, bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için giriştiği ebedi savaşımı anlatan bir yolculuk. Destansı yolculuk, 16. Yüzyıl İspanya’sında bir fatih olan Tomas’ın (Hugh Jackman), ölümsüzlük bahşettiğine inanılan efsanevi bir varlık olan Gençlik Çeşmesi’ni aramaya çıkmasıyla başlar. Hikaye, modern bir bilim adamı olan Tommy Creo, sevgili karısı Isabel’ı yavaş yavaş öldüren kanseri tedavi edebilmek uğruna ümitsiz çırpınışlarını anlatarak devam ediyor. 26. Yüzyılda derin uzayda yolculuk eden astronot Tom, kendisini bin yıldır yiyip bitiren gizemleri kavramaya başlar. Bu bin yıla yayılan üç hikayede, tüm zamanların Thomas’ı olan savaşçı, bilimadamı ve kaşif; hayat, aşk, ölüm ve yeniden doğuş kavramlarıyla yüzleşir. Bu üç adamın hikayesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır…
____

The Tree of Life

Hayat Ağacı (2011) The Tree of Life IMDb 6.8

1950’li yıllarda, Orta Batılı bir aileyi merkezine alan film ailenin en büyük oğlu Jack’in, çocukluk masumiyetinin kaybolmasından başlayarak buruk bir yetişkinlik evresine geçişini konu alıyor. Tam bu geçiş sürecinde de babası (Brad Pitt) ile yaşadığı çalkantılı baba-oğul ilişkisi, öykünün merkezine oturuyor. Jack’in olgunluk hali (Sean Penn) artık modern çağda yolunu yitirmiş bir bireydir. Kaderin varlığını ve çıkmazlarını sorgularken, diğer yandan yaşamın anlamını bulmaya çalışır…
____

Ahlat Agaci

Ahlat Ağacı (2018) IMDb 8.7

Hey gidi ahlat hey.
Ben mesela babamla seni de ahlat ağacına benzetiyorum. Ahlat ağacı gibi uyumsuz, yalnız, şekilsiz… 

Nuri Bilge Ceylan’ın prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren filmi Ahlat Ağacı, üniversiteyi bitirdikten sonra yazdığı kitabı bastıracak parayı bulma adına memleketine dönen, ailesiyle ve geçmişte tanıdığı insanlarla yüzleşme sürecine giren Sinan’ın hikâyesini konu ediniyor. Bazıları için taşra, tüm umutların eninde sonunda yalnızlıkla kesiştiği bir sürgün yeridir. Tıpkı babaların ve oğulların kesişen kaderleri gibi, tüm umutların, hayallerin, çaresizlikle kesiştiği hudutsuz bir sürgün yeri…
____

Kurban (1986) The Sacrifice IMDb 8.1

Ağaç dikmek umut etmektir, sonsuzluğa, yaşama inanmaktır.

Alexander, bir gazeteci, bir oyuncu ve bir filozoftur. Yakınlarda gerçekleşecek olan doğum gününde tüm aile bir araya gelmeye karar vermişlerdir. Bu doğum günü Alexander ile oğlu arasında oldukça geniş kapsamlı bir diyaloğun başlamasına sebep olacaktır. Ancak vakit akşam olmaya başlayınca start alacak olan bir nükleer savaş bu kişisel hesaplaşmayı başka bir boyuta taşıyacaktır. Sinemanın en büyük ustalarından Andrey Tarkovski’nin sinemaya veda filmi.
___

Ta'm e guilass

Kirazın Tadı (1997) Ta’m e guilass IMDb 7.7

Mezarın üstünde bir ağaç.

İran’ın en önemli yönetmenlerinden Abbas Kiyarüstemi, bu filminde intihar etmek isteyen orta yaşlı bir adamın, kendisini gömmek için birisini ararken ki yolculuğunu anlatıyor.

Bay Badii yolculuğu esnasında üç farklı kişiden intiharından sonra kendisini gömmesini rica eder: Kürt bir askerden, Afgan bir öğretmenden ve yaşlı Türk bir tahnitçiden. Aralarından sadece biri bu teklifi kabul eder. Ancak Bay Badii bu yolculuğu esnasında bu kişilerden hayat dersi niteliğinde pek çok şey öğrenecektir.
____

Limon Ağacı

Limon Ağacı (2008) Etz Limon IMDb 7.4

Direnmek.

Salma, İsrail ve Batı Şeria arasında Yeşil Hat (1948 toprakları) denen sınır bölgesinde yaklaşık on senedir limon bahçesi olan Filistinli dul bir kadındır. Yeni komşusu, bahçesinin tam karşısını yeni evi olarak seçen İsrail Savunma Bakanı Navon’dur.

İsrail güvenlik kuvvetleri Salma’ya , Bakanın güvenliğini tehdit ettiği için limon ağaçlarının bir an evvel kökünden sökülmesi emrini bildirirler. Salma, ağaçlarını kurtarmak için; genç Filistinli avukat Ziad Daud ile birlikte İsrail Yüksek Mahkemesine gider. Onun bu mücadelesi, yeni evinde kapana kısılmış gibi hisseden ve yaşantısından pek mutlu olmayan Savunma Bakanının eşi Mira Navon’ın ilgisini çeker. Farklılıklarına ve aradaki sınıra rağmen iki kadının arasında oluşan bu görünmez bir bağ, tüm yasaklamalara rağmen Salma ve Ziad’ı birbirine gün geçtikçe daha da yakınlaştıracaktır. Salma’nın kişisel hukuki yolculuğu, her oyuncunun hayat mücadelesinde tek başına olduğu Orta Doğu’nun bazen traji komik olabilen, karanlık karmaşıklığının içersine sürükler…

Filistinli birinin açtığı dava alışılageldiği gibi red mi edilecektir? Salma’nın limon bahçesi ile İsrail’li Bakan’nın evi arasına uzun beton duvarların inşa edilmesi aralarında bir anlaşma olduğunun göstergesi midir? Limon ağaçlarına ne olacaktır?

____

Akasia

Akasya (2003) Akasia IMDb 5.8

Küçük bir oğlan çocuğu olan Jin-Sung annesinin ölümünden sonra yalnız kalınca yetimhanede yaşamaya başlar. Yaşadığı bu üzücü olay sonrasında gittikçe içine kapanarak sessizleşir. Ağaçlara karşı kimsenin anlam veremediği bir sevgisi vardır. Neredeyse bütün zamanını değişik ağaç resimleri yaparak geçirmektedir. Diğer çocuklardan daha zeki ve yetenekli olması çocuğu olmayan bir çiftin dikkatini çeker ve onu evlatlık edinirler.

Kısa bir zaman sonra yeni ailesine alışır. Evlerinin arka bahçesindeki akasya ağacı onun en yakın arkadaşı olur.

Sürprizlerle dolu hayat, genç çifte yakında çocukları olacağı müjdesini verir. Bebeğin gelmesiyle beraber kendini unutulmuş hisseden Jin-Sung, tekrar içine kapanmaya başlar. Bir gün aniden ortadan kaybolur ve bütün aramalara rağmen izine bile rastlanmaz. Yakın bir zaman sonra evin bahçesinde sıra dışı olaylar meydana gelmeye başlar. Unutulmaya çalışılan bir gerçek hızla kabusa dönüşmektedir.
____

Jungfrukällan

Genç Kız Pınarı (1960) Jungfrukällan IMDb 8.1

Günahsız bir masumun ölümüyle, ağladı pınarlar…
O pınar ki Tanrıyı çağlayan , Tanrıya sorgusuz sualsiz yol eden acılı kalpleri…
O pınar temizler miydi , haklı yere alınan intikamları, isyan eden dilleri…

Bozulan yemin, bireysel adalet, inanç…

13. yüzyıla ait bir baladdan yola çıkılarak senaryosu yazılan film, ortaçağda geçen sarsıcı bir intikam hikayesi anlatıyor.

Koyu hristiyan ailesi tarafından kiliseye gitmekle görevlendirilen bir genç kız, yolda tecavüze uğruyor ve öldürülüyor. Olayın ardından bir eve sığınan tecavüzcüler burada kızın ailesiyle karşılaşıyor ve kanlı bir şekilde yok ediliyorlar.

Ingmar Bergman’ın az bilinen yapımları arasında olan Jungfrukällan, kanlı intikam hikayesi ile modern korku filmlerine ilham verdi. Usta yönetmen bu filminde masumiyet, hırs, paganizm ve dini inanç gibi kavramları tartışıyor.
____

Meu Pé de Laranja Lima

Şeker Portakalı (2012) Meu Pé de Laranja Lima IMDb 7.2

Brezilya’da geçen hikayede sekiz yaşındaki küçük Zezé’nin hikayesine konuk oluyoruz. Zezé şehir dışında bir kasabada, oldukça büyük ekonomik sıkıntılar çeken bir ailenin çocuğudur. Son derece hassas ve olgun olan Zezé’nin en sevdiği şey hayal gücüyle baş başa kalıp yeni hikayeler üretmektir. Yeni taşındıkları evde karşısına çıkan portakal ağacı ise tam anlamıyla sığınabileceği tek varlık olur. Karşısına çıkan zorlukları aşabilmenin tek yolu portakal ağacının dallarının altındadır; bu ağaç güvenebileceği, sırlarını, korkularını ve sevincini paylaşabileceği tek şey olmuştur artık.

___

Avatar

Avatar (2009) IMDb 7.8

İnsan bindiği dalı keser.

Bir hırsızlık olayında ağabeyi ölen yarı felçli Jake Sully, Pandora adındaki uzak bir gezegende misyonunun başına geçmeye karar verir. Bu yerde Na’vi adında giderek tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Jake, kendilerine özgü bir lisanları, dünya görüşleri ve yaşam biçimleri olan halkın arasına karıştığında doğa ile de bütünleşir. Askeri bir şirket, söz konusu yeri ve oradaki kaynakları mercek altına almak üzere Avatar adında bir program meydana getirmiştir. Bu program insanları kısmen insan kısmen de Na’vi haline büründürerek misyon amaçlı Pandora’ya göndermektedir. Bu sisteme gönüllü dahil olan Botanist Dr Grace Augustine ve Jake Sully için başka bir yaşam var olacaktır. Sully, Pandora’ya geçtiği anda felçli bedeni değişime uğrayarak işlevsel hale gelmektedir. Bu sırada Na’vi halkından Prenses Neytiri ile karşı karşıya gelen Jake, ansızın bir farkındalık yaşar ve bir araştırma misyonu ile gönderildiği bu gezegeni, kendi dünyalısından korumaya karar verir.
___

Forrest Gump (1994) IMDb 8.8

Üstteki video filmin finaline ait. İzlemediyseniz hem video hem de aşağıdaki cümleler için SÜRPRİZ BOZAN uyarımızı yapalım.

Çocukluklarını bir ağacın altında geçiren Jenny ve Forrest için bu koca çınar, sevginin kök salması gibidir. Jenny öldüğünde mezarını o ağacın altına kazar Forrest. Öyle bir konuşur ki, yağmur yağar.
____

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) The Lord of the Rings: The Two Towers IMDb 8.7

Ağaçsakal. Saruman’ın ihaneti ile dostlarını kaybeden ve savaşın seyrini değiştiren kadim canlı.
____

Bonus: Pek Yakında (2014) IMDb 7.6

Avatar 2’nin bir şekilde arz-ı endam ettiği filmde, filmin korsan haklarını elinde bulunduran sert sesli anti kahramanımız. Kendini Avatar’daki ağaca benzetir.
____

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse