Hawar Bielefeld’de gösterildi

0
15
REKLAM    

Yönetmenliğini RTL televizyonu çalışanı Êzîdî Kürt kadını Düzen Tekkal’ın yaptığı Şengal’i konu alan ‘Hawar’ adlı belgesel film, önceki gün Bielefeld Kamera Sineması’nda izleyicilerle buluştu. Filme yoğun ilgiden dolayı çok sayıda seyirci de salona giremedi. 

Düzen_Tekkal.jpg

Şengal Katliamı’nın anlatan dokümanter filmde DAİŞ saldırısından sonra anne ve babasız kalan çocuklar, tecavüze uğrayan, esaretten kurtulan kadınlar, yaralanan Êzîdî Kürtlerin anlatımlarıyla vücut bulan filmin organizasyonunda çok sayıda Êzîdî kurum yer alıyor. 

Şengalliler filmde DAİŞ saldırısından sonra KDP peşmergelerinin kendilerini bırakıp kaçtığını çok net bir şekilde dile getiriyor. Ancak, HDP gerillalarının ön plana çıkmaması film için önemli bir eleştiri konusu. Êzîdî Kürtlerce de eleştirilen Kasım Şeşo filmde ön plana alınmış. Film sonrası yapılan tartışma programında izleyiciler olumlu eleştirilerin yanı sıra filme bu konuda eleştirilerini de dile getirdi. 

 

Filmin organizasyonunda yer alan kurumlardan Êzîdî Akademisyenler Birliği üyesi Aslan Kızılhan, ilk olarak Federal Parlamento’da gösterilen filmin Almanya’da şehir şehir dolaşacağını belirterek “Amacımız halkımızın neler çektiğini diğer halklara göstermekti” dedi. İzlenimlerini sorduğumuz öğrenci Sebri Mahmud, Dr.Timur Hasanyan ve sosyal pedagog İbrahim Kuş bazı eksikliklerine rağmen filmi başarılı bulduklarını, başlangıç için bu çalışmanın önemli olduğunu dile getirdi. 


MURAT MANG/BİELEFELD 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse