Hamburg’da Kürt Film Günleri

0
11
REKLAM    

Hamburg’da Kürt Film Günleri

6. Hamburg Kürt Film Günleri’nin açılışı ‘Mavi Ring’ filmi ile yapılacak. Yönetmen Ömer Leventoğlu ise sinemaseverlerle biraraya gelecek.

 
Almanya’nın Hamburg kenti bu yıl 6. kez Kürt Film Günleri’ne ev sahipliği yapacak. 16-22 Ekim tarihleri arasında yapılacak film günlerine uzun ve kısa metrajlı olmak üzere 13 film sinemaseverlerle buluşacak.

Kürt Film Günleri kapsamındaki filmler, Schanzenstraße 75 adresindeki Kino 3001’de gösterime girecek.

Açılış ‘Mavi Ring’ ile…
Film Günlerinin galası, 16 Ekim’de akşam saat 18:30’da Von-Melle Park 4 adresindeki Hamburg Audimax’ta sanatçı Şengül Pak’ın müzik dinletisiyle başlayacak. Yönetmen ve Fotoğrafçı Veysi Altay’ın Rojava’da çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de halkın beğenisine sunulacak. Film Günleri kapsamında ilk olarak gazeteci yazar Fuat Kav’ın ‘Mavi Ring’ adlı kitabından sinemaya uyarlanan ve Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde uzun metrajlı filmler dalında da yarışan “Mavi Ring” adlı film gösterilecek. Filmin yönetmenliğini Ömer Leventoğlu yaptı. Leventoğlu aynı akşam sinemaseverlerle bir araya gelecek. 
Nûjiyan Kadın Merkezi ve YXK tarafından organize edilen etkinlik için gazetemize bilgi veren Yaser Irmak, “tüm sinemaseverleri böylesi bir etkinlikte görmek istiyoruz” dedi. 
Böylesi kültürel çalışmaların sinema ile seyirci arasında köprü rolü oynadığını belirten Irmak, “Bunun yanı sıra Kürt kültürünü gelecek kuşaklara taşıma gibi bir misyonu var” diye konuştu. Irmak, etkinlik boyunca film yönetmenlerinin sinemaseverler ile sohbet edeceğini de sözlerine ekledi. 

Filmler
Hamburg Kürt Film Günleri kültürel etkinliği kapsamında şu filmler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak: Mavi Ring, Qerin, Faili Dewlet, Oxir Be Birayê Min, Dengê Deri, Asya, Bekas, Ezman, Delikanlım İyi Bak Yıldızlara, Salpa, Qapsul, Min Rasti Nivisand, Xal u Xwarzê, Buka Baranê.


M. ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse