Hamburg Kürt Film Günleri’ne Yoğun İlgi

0
108

Bu yıl altıncısı düzenlenen Hamburg Kürt Film Günleri’ne, başta kentte yaşayan Kürtler olmak üzere farklı halklardan insanlar yoğun ilgi gösterdi. 

 
Bu yıl Altın Portakal Film Festivali’nde Kürt filmlerinin ödüller alması ve ilk kez böylesi bir başarıyı ortaya koyması Hamburg’ta yapılan etkinliği daha da önemli kılıyordu. 

Paris’te 9 Ocak’ta katledilen 3 Kürt kadın devrimci Sakine Cansız (Sara), Fidan Doğan (Rojbîn) ve Leyla Şaylemez’e (Ronahî) adanan etkinliğin açılışı, Hamburg Üniversitesi’nde yapılan gala ile başladı. 
Yekîtîya Xwendevanen Kürdistan (YXK-Kürdistan Öğrencileri Birliği) ve Nujîyan Kadın Derneği tarafından organize edilen Hamburg Kürt Film Günleri gazeteci-yazar Fuat Kav’ın gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı ve gazetemiz yazarlarından yönetmen Ömer Leventoğlu tarafından sinemaya uyarlanan ‘Mavi Ring’ adlı filmin gösterimi ile başladı.
Mavi Ring, geçen hafta Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.  
Moderatörlükleri, Xezal Amed ve Yasir Irmak tarafından yapılan Film Günleri’nde, sanatçı ve yönetmen Veysi Altay’ın Rojava’da çektiği fotoğraflardan oluşan bir sergi de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Tertip komitesinden Yaser Irmak amaçlarının yeni çıkan Kürtçe filmleri sinema seyircisi ile buluşturmak olduğunu söyledi. Katılımcılara teşekkür eden Irmak hafta boyunca 13 filmin sinemaseverlerin beğenisine sunulacağını belirterek Hamburg’ta yaşayan sinemaseverleri etkinliğe bir kez daha davet etti. 

Tüm gelirler Rojava’ya gidecek

Etkinlikte elde edilen tüm gelirin Rojava için başlatılan kampanyaya aktarılacağını ifade eden Irmak, herkesi bu kampanyaya daha güçlü katılmaya çağırdı. Etkinliğin açılışında Atilla-İbo ve Şengül Pak, söyledikleri şarkılarla dinleyicilere hoş anlar yaşattı.
Müzik dinletisinin ardından Antalya Altın Portakal Yarışması’nda uzun metrajlı filmler dalında Behlül Dal Jürisi’nin Özel Ödülü’nü alan Mavi Ring Filmi sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. 
Yaklaşık 87 dakikalık filmin ardından oyuncusu Bilal Bulut, rol aldığı Mavi Ring’e ilişkin düşüncelerini dile getirdi. Mavi Ring’in gerçek hayattan uyarlanan bir film olduğunu özellikle vurgulayan Bulut, “Bu film bir bakıma insanların vicdanlarını sorguluyor” dedi.  
Bu sene düzenlenen Altın Portakal Film Yarışması’na Kürt yönetmenlerinin damgasını vurduğunu sözlerine ekleyen Bulut, alınan ödüllerin Kürt sineması için büyük bir başarı olduğunu dile getirdi.
 Dönemin tanıklarından Ali Yavru da, hiçbir filmin gerçek anlamda o yıllarda yaşanan vahşi yöntem ve işkenceleri anlatamayacağını vurguladı. Bugün Kürdistan’ın her yanının ‘Mavi Ring’lere çevrilmeye çalışıldığına dikkat çeken Yavru son olarak şunları söyledi: “Bu film işkencelerden sadece küçük bir kesit sunuyor. Vahşet yıllarında bir çok devrimci, ölümü pahasına devrimi sahiplendi ve bunun için canını verdi.”
Yazar Fuat Kav da, katılımcıları gönderdiği mesajla selamladı. 
16-22 Ekim Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Hamburg Kürt Film Günleri etkinliği Shanzenstrasse 75 (Kino 3001) numarada takip edilebilinir.
Bugün gösterilecek filmler:
Oxir bê birayê min (Hoşçakal Kardeşim) Yönetmen Garip Çelik
Yönetmen Garip Çelik’in 1993’te 5 PKK’li ile birlikte yaşamını yitiren kardeşi Yıldırım Çelik’in cenazesini bulmak için çıktığı yolda karşılaştıkları olayları belgeselleştirdiği filmi.

Dengê Derî ( Kapıdaki Ses)

Halil Fırat Yazar, Metin Çelik

Yönetmenler Halil Fırat Yazar ve Metin Çelik, ‘Dengê Derî/Kapıdaki Ses’ adlı belgeselde, Türk devletinin Kürtlere ve muhalif kesimlere karşı yürüttüğü siyasi soykırım operasyonlarına odaklanıyor.


M.ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse