Halkımızın acılarından kareleri yansıtıyor

0
12
REKLAM    

ANTALYA / DİHA – 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü alan “Bîranînen Li Ser Kevirî (Taşa Yazılmış Hatıralar)” filminin yönetmeni Shewkat Amin Korki ve yapımcısı Mehmet Aktaş ödülü değerlendirdi. Yapımcı Aktaş, ülkede yaşananları ve ödülü neden Tahir Elçi’ye adadığını değerlendirdi. Ödülü Elçi’ye adamalarının kendileri için şeref olduğunu söyleyen Aktaş, “Katledilen Tahir Elçi’nin ve daha nicelerinin kimler tarafından katledildiğini biliyoruz. Elçi şahsında aslında Kürt halkı katledildi. Ödülü ona adamaktan onur duyuyorum” dedi.

Acılardan kareleri yansıtıyor

Film yapma amaçlarının eğlence ve ajitasyon olmadığının altını çizen Aktaş, yine insanları eğlendirmek için film yapmadıklarını kaydetti. Filmlerinin yaralı bir coğrafyanın insanlarını anlattığını kaydeden Aktaş, şunları söyledi: “Bizim hayatımızdan, kendi halkımızın acılarından kareleri yansıtıyor. Sanatçılar yaşadığı çağa tanıklık etmeli. Yaşadıkları yüzyılın kendi ülkelerinde bir değişime, özgürlüğe dönüşmesi konusunda sanat yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Yaptığımız filmler halkların özgürlüğüne katkı sunmuyorsa yapılan filmin çok da önemi yoktur. Biz bu toplumun acılarından besleniyoruz ve buna tercüman olmak zorundayız” dedi. Ödülü Uluslararası dalda almalarının ironik  tarafı olduğunu belirten Aktaş, “Bizim buraya yabancı olarak gelip, dünyalı olarak kabul edilip, büyük ödülü almamız Kürt Sineması’nın zaferidir” dedi.

Kürdistanlı annelere adadık

Yönetmen Shewkat Amin Korki de ödülü aldıkları için çok mutlu olduklarını ifade etti.  Özellikle Türkiye’de bir Kürt filminin ödül almasının çok ayrı bir başarı olduğunu söyleyen Korki, “52 yıllık festivalden böyle bir sonuçla ayrılmak hem bizim için hem de Kürt Sineması için büyük bir başarıdır. Aldığımız ödülü Tahir Elçi’ye ve Kürdistanlı annelerimize adadık. Çok değerli bir Kürt şahsiyetidir Tahir Elçi ve dileriz ki bu ödül ona layık olur” diye konuştu.

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse