Güney’den Dağ’a Kürt sineması

0
7
REKLAM    

 

Êlih’te bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali için başvurular başladı. Yönetmen Halil Dağ ve sinemasına adanan festival kapsamındaki filmler köylerde de gösterilecek. Filmler için son başvuru tarihi ise 15 Eylül.

Festival Halil Dağ’a adandı
Her yıl Êlih’te (Batman) gerçekleştirilen “Yılmaz Güney Kısa Film Festivali” bu yıl dördüncü yılına girdi. Êlih Belediyesi ve
 Ortadoğu Sinema Akademisi’nin (OSAD) 13-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği festival için başvurular başladı. Festival, kendi dili ve kimliğiyle kültürel, sanatsal üretimlerde bulunan yeni nesil Kürt sinemacılar için önemli bir sinema organizasyonu. Halil Dağ ve sinemasına adanan bu yılki festival, Kürt sinemasının gelişimine katkıda bulunmayı, insan hakları, demokrasi, barış gibi evrensel değerleri esas alan, kadını ve doğayı meta olarak görmeyen, ötekileştirmeyen, sinemasal ürünleri programına almayı hedefliyor. OSAD üyesi ve Festival Komitesi’nden Veysel Eren, festivalde bu sene herhangi bir sınırlama olmaması için bir tema seçmediklerini ifade etti.

Dağ için etkinlikler

Festivali, Dağ Sineması’nın öncüsü Halil Dağ’a adadıklarını kaydeden Eren, festival kapsamında Dağ adına çeşitli etkinliklerin olacağını söyledi. Kısa filmlerin yanında uzun metrajlı filmlerin de kabul edileceğine değinen Eren, “Gösterim filmlerinin arasında 10 uzun metraj film de yer alacak. Halil Dağ’ın sineması ve yaşamını seyirciye hissettirecek filmlerin yer alması bizim için önemli” dedi.

Festival köylere taşıyor

Festivali bu yıl sinema salonlarından çıkarıp halkla buluşturacaklarını da sözlerine ekleyen Eren, “Bu sene festivali iç mekanlardan kurtarıp köylere ve halk evlerine taşırmayı düşünüyoruz. Amacımız halkımızın festival kapsamında gösterilecek filmlere daha rahat ulaşabilmesi” diye konuştu. Eren, aynı zamanda Kürdistan’ın dört parçasından sinemacıları ve Türkiye’nin alternatif sinema üreten sinemacılarını festivale katacaklarını da vurguladı. Festivale öykülerle de katılabileceğini söyleyen Eren, öykülerde de bir tema sınırlamasının olmadığını ifade etti.

Destek ödülleri verilecek

Festivalde kısa film ve kısa film-öykü kategorilerinden oluşan yarışmalı bölümlerin yanı sıra, uzun metrajlı filmler ile belgesel filmlere de gösterim kategorisinde yer verilecek. Kısa film kategorisinde 1. seçilecek filme 7 bin TL, ikinci filme 5 bin TL, üçüncü filme ise 3 bin TL para desteği, kısa film-öykü ödülü kategorisinde seçilecek öyküye ise, 5 bin TL film yapım desteği verilecek. Festivale katılım için son başvuru tarihi, 15 Eylül 2013.

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse