Gulîstan Vision du Reel festivalinde

0
90

DAİŞ çetelerinin Şengal’e ardından da Maxmur’a saldırdığı dönemin hemen sonrasında film ekibi ile birlikte bölgeye giden yönetmen Akyol, belgesel filminin bir bölümünü Xaxurke’de bir bölümünü ise Maxmur’da çekmiş.

Belgeselde savaş ve çatışma sahnelerine yer vermeyen yönetmen, beyaz perdeye taşıdığı belgeselde, DAİŞ çetelerine karşı mücadele veren kadın gerillaların yaşamlarını, özlemlerini, düşüncelerini ön plana çıkarıyor.

Filmin gösteriminin ardından ANF’nin sorularını yanıtlayan Zaynê Akyol, filmin zor koşullar altında çektiğini, bu film ile aslında PKK’nin her şeyden öte büyük bir felsefik hareket olduğunu da gözler önüne sermek istediğini belirtti.

Filmin isminin neden Gülistan olduğunu da anlatan Akyol şunları ekledi: “Benim üzerimde yıllardır çalıştığım bir senaryo vardı aslında bu senaryo PKK saflarında şehit düşen Kayserili Gülistan adlı bir gerillanın yaşamını anlatmak üzerine kuruluydu. Bu arkadaşı çok yakından tanıdığım için bunun belgeselini çekmek istemiştim yaşanan savaş durumundan kaynaklı bu senaryonun dışında bir film çektim ama asıl çekmeyi istediğim filmin ismini bu filme verdim.”

Film 28 Nisan- 8 Mayıs tarihleri arasında Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenecek olan Hotdocs adlı Uluslararası Film Festivali’nde de gösterime girecek.


SERKAN DEMİREL/ANF

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse