Hisham Zaman’a ikinci ödül

0
24

Güney Kürdistanlı Yönetmen

Güney Kürdistanlı Yönetmen Hisham Zaman bu yıl da Göteborg Uluslararası Film Festivali’nin büyük ödülünü (Dragon Award Best Nordic Film) aldı. “The letter to the king” (Krala mektup) filmi büyük ödüle layık görülen Zaman, iki yıl ard arda “Dragon Award Best Nordic Film” ödülünü alarak bir ilke imza attı.

Zaman geçen yıl düzenlenen 32. Göteborg Uluslararası Film Festivali’nde de “Before Snowfall” filmiyle 1 milyon kron tutarındaki büyük ödülü almayı başarmıştı.

“Krala mektup” değişik ülkelerden gelerek Norveç’e iltica eden aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu bir grup ilticacının Norveç’in başkenti Oslo’da birlikte yaptıkları bir günlük geziyi konu alıyor.

Aralarında “Altın Koç Ödül”lü Yönetmen Anna Odell ve Çad’ın ilk ve tek Yönetmeni Mahamat-Saleh Haroun’un da yer aldığı Juri’nin, “Film geçerli kültürlerin dışında kalan unutulmuş bir kültürü betimliyor. Gerçekte bir çeşit hiç bir ülkeye ait olmayan topraklarda toplumun kıyısındaki insanları anlatıyor. Empatik ve insanlığın portresini çizmede güvenilir bir fim. Değişik figürleri aynı zamanda betimlemek güç bir görev. Onların değişik hikayelerinin bir araya getiriliş biçimini takdir ediyoruz” değerlendirmesini yaptığı “Krala mektup” filminin tamamının çekimi Norveç’te yapılmış.

İtalyan Emma Dante’nin yönetmenliğini yaptığı Sicilya’da aynı sokakta yaşayan iki inatçı kadının bir birleriyle ilişki ve çelişkilerini yansıtan “A street in Palermo” (Palermo’da bir cadde) komedisi Ingmar Bergman Ödülü’nü aldı.

Danimarkalı Yönetmen Anna Eborn’un ABD’in yoksulluğun ve intiharların en yaygın olduğu South Dakota’da Kızılderilerin yaşadığı “Pine Ridge’de bir grup gencin yaşamlarını anlatan “Pine Ridge” adlı belgeseli en iyi Kuzey Belgeseli Ödülü’ne layık görüldü.

Sinema izleyicilerin oylarıyla belirlenen festivalin en iyi uzun metrajlı film ödülünü Danimarkalı Yönetmen Mona Friis Bertheussen’in doğuduktan hemen sonra birbirlerinden ayrılan ve dünyanın farklı ülkelerinde yaşamak zorunda kalan iki ikiz kızkardeşin yaşamlarını konu alan “Twin sisters” (İkiz kızkardeşler) filmi aldı.

Eleştirmenlerin favorit ödülü İzlandalı Yönetmen Benedik Erlingsson’un “Of horses and men” filmine verildi. Bu yıl ilk kez verilen Kuzey Onur Ödülü’nün sahibi ise İzlandalı Yönetmen ve Tiyatro Sanatçısı Baltazar Kormakur oldu.

FİLMLERİN ORTAK YANI UMUTSUZLUK VE İLETİŞİM EKSİKLİĞİ

Juri üyesi Mahamat-Saleh Haroun, bu yıl yapılan festivalde “Dragon Award” için aday gösterilen filmlerden sekizinden üçünün çok güçlü olduğunu, filmlerin tamamının İskandinav olmasına karşın stil olarak birbirinden farklı olduklarını söylüyor. Filmlerin ortak yanına umutsuzluk ve iletişim eksikliğinin damgasını vurduğunu belirten Haroun, “Bu filmlerin ne ölçüde Kuzey Avrupa’daki yaşamı yansıttığını bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Göteborg Film Festrivali’nde ard arda iki kez büyük ödülü alarak bir ilke imza atan Zaman, Güney Kürdistan’dan Norveç’e iltica eden Kürt bir ailenin çocuğu. 2004 yılında Norveç Ulusal Film Okulu’nu bitiren Zaman ilk kez kısa metrajlı “Bawke” filmi ile adını duyurdu. İlticacı bir Kürt babanın küçük oğlu ile Norveç’te yaşadıkları güçlükleri yansıtan film, katıldığı 50 festivalde 40 ödül alarak dünya çapında bir rekor kırmıştı.

Bawke, Norveç’te de 2000 ila 2010 yılı içinde çekimi yapılan 2000 film arasında son 10 yılın en iyi filmi ünvanını da kazanmıştı.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse