Geri Dönüşümün Önemini Yüzümüze Çarpan 8 Belgesel

0
204

Sıfır Atık hareketinin önemle üstünde durulduğu bu dönemde, Ocak 2019’dan itibaren plastik poşetlerin ücretli olması da planlanırken biz de dünya için geri dönüşümün önemini anlatan belgesellerden bir derleme yaptık. Daha temiz, daha sağlıklı ve daha güzel bir dünyada yaşamımızı sürdürebilelim diye…

The Clean Bin Project belgeseli, bir çiftin ‘Sıfır atık yaşam mümkün müdür?’ sorusuna cevap verme arayışını anlatır. Jen ve Grant çifti ile hangi çiftin bir yıl içinde en az miktarda çöp üretebileceğini görmek için eğlenceli bir yarışta kafa kafaya gidiyorlar.

Ünlü sanatçı ve TED öğretim görevlisi Chris Jordan ve deniz kirliliği uzmanı Captain Charles Moore ile yapılan röportajları içeren The Clean Bin Project, bireysel eylem için iyimserlik, mizah ve ilham ile ciddi bir mesele olan atık azaltma konusunu sunuyor.

Werner Boote, günlük yaşamımızın her yerinde olan tartışmalı ve etkileyici malzemenin yakından ve kişisel bir görünümünü sunar: Plastik.Belgesel, plastiklerin hem çevre hem de insan sağlığı için tehdit oluşturduğunu göstererek bizi dünya çapında bir yolculuğa çıkarıyor.

Craig Leeson’ın yönetmenliği yaptığı belgeselde dünya çapında tanınan dalgıç Tanya Streeter, bir grup araştırmacı ve bilim adamıyla birlikte okyanusların hassas durumunu keşfe çıkıyor.

Ekip, dört yıllık yolculuğu boyunca okyanus plastiğinin su yollarımızı nasıl kirlettiği görüntüye aktarıyor. Parçalanmış plastik parçalarının, deniz canlılarının dokularında nasıl toksin olarak depolandığını ve bu toksinlerin sonunda insanlar tarafından nasıl tüketildiğini, potansiyel olarak kansere ve diğer sağlık sorunlarına nasıl yol açtığı konuları, bu belgeselde teker teker anlatılıyor.

Markette plastik poşet kullanmayı bırakma kararı veren bir adam bu basit kararın hayatını tamamen değiştireceğini görüyor. Plastik kullanımının bizi içine çektiği sonucuna varıyor ve bu konuda ne yapabileceğini ortaya koyuyor.

Belgeselde “Plastik  neyden yapılır? Geri dönüştürülebilir mi? Doğaya karışabilir mi? Plastiğin sağlığa olumsuz etkileri var mıdır?” sorularına cevap aranıyor.

Jeremy Irons, küresel atık sorununun kapsamını ve etkilerini keşfetmeye, dünyayı kirlilikle lekelenmiş güzel yerlere seyahat ederken ortaya koyuyor. Bu belgesel, Jeremy Irons’ın (ve bizim) şüphecilikten üzüntüye ve dehşetten umutlara geçen titiz, cesur bir araştırma yolculuğudur.

Angela Sun, dünyanın en uzak noktalarından birinde, Midway Atoll’a, Büyük Pasifik Çöp Alanı’nın gizeminin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için keşif yolculuğuna çıkıyor.

Toplumumuzun tek kullanımlık plastik tüketiminin okyanuslarımıza ne yaptığını ve sağlığımıza neler yapabileceğini anlatırken yol boyunca bilinçsiz tüketiciyi aydınlatan bilim adamları, sanayiciler, yasa koyucular ve eylemcilerle karşılaşır.

Rio de Janeiro’nun eteklerindeki Jardim Gramacho’da kadınların ve erkeklerin yaşamlarını sürdürebilmek için çöpleri elediği dünyanın en büyük depolama alanı yer almaktadır. Bu belgeselde sanatçı Vik Muniz, orada çalışan işçilerin portrelerini çekerek onların yaşamlarını öğreniyor.

Yi Jie ve ailesi, ilkel bir geri dönüşüm tesisinin yanında yaşıyor. 11 yaşındaki Yi Jie’nin dünyası Avrupa, ABD ve Asya’dan gelen plastik atık dağlarından oluşuyor. Belgesel, atık dünyasındaki yoksulluk, hırs ve umudun portresini çiziyor.

Vol.i, günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. Filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.i’ye verilir.  İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır.

Film tüketim çılgınlığına ve insan türünün kendi yaşadığı doğal çevreye verdiği zararlara dair önemli yorumlar yaparken geleceğin insanlığını teknolojinin esiri olmuş, tembellikten tükenmiş bir profilde çizer. Pixar stüdyolarından çıkan Oscar ödüllü Vol.i sinema tarihinin en önemli animasyonlarından biri olmanın yanısıra önemli bir bilimkurgu filmi olarak kabul ediliyor.

Lorax animasyonu tamamen plastiklerle kuşatılmış bir dünyada geçer. Ağaçlar ve toprağın uzak diyarlarda olduğu ve kötü gösterildiği evrende 12 yaşındaki Ted’in sevdiği kız Ashley’nin tek hayali gerçek, canlı bir ağaç görmektir. Ted, ağaçlara ilgi duymamasına rağmen Ashley’nin ilgisini çekmek için doğa ile tanışmaya, yasak diyarlara yolculuğa çıkar.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse