Gerçeğin içinde yarını arıyoruz

0
20

Filmamed Belgesel Film Festivali sona erdi. Festival Ödülü, Veli Kahraman’ın “Zonê Ma Kotî Yo’ filmine verildi. Festivalin kapanış konuşmasını yapan Ayaz, festivalde gerçeğin içinde yarınını arayan belgesellere yer verdiklerini söyledi.

3. Filmamed Belgesel Film Festivali, Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan törenle son buldu. Bir hafta boyunca kente sinema heyecanını yansıtan festivalin ödüle layık görülen belgeselleri açıklandı. Filmamed Festival Ödülü, Veli Kahraman’ın “Zonê Ma Kotî Yo (Anadilim Nerede)” filmine gitti. Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçiye atfen

düzenlenen festival, üç karanfilden Sakine Cansız’ın Kadın Özgürlük Mücadelesi’ni anlattığı sinevizyon gösterisi ile başladı. Ortadoğu Sinema Akademisi (OSAD) tarafından organize edilen festivalde konuşan Tertip Komitesi Üyesi Şevin Ayaz, sanatın, kolektif, örgütlü ve toplumsal bir sürecin eylemi olduğunu belirtti. Festivalin bu çerçevede örgütlü bir emeğin ürünü olduğuna dikkat çekti. Festivalde toplumun ve insanın tüm değerlerine demokratik bir kavrayışla yaklaşmayı esas aldıklarını kaydeden Ayaz, ‘’Ortadoğu, Anadolu ve Mezopotamya’nın köklü inançlarını, emeği, doğayı, kadını, gerçeğin içinde yarınını arayan, ayrım gözetmeden, farklılaştırmadan öteki kimliklerin hepsini yansıtan belgesellere yer verdik’’ dedi. Ayaz, ayrıca “sanat ve sanatçı kendi kökleri ve değerlerinin hakikatini esas alırsa, bu esaslar üzerinde üretirse, bu duruş kapitalizm karşısında halkların direniş diline dönüşeceğini” de ifade etti.

Sinema hakikat arayışı

Gecede Türkiye’den festivale jüri üyesi olarak katılan sinema sanatçısı Jülide Kural ile yönetmen Semir Aslanyürek de birer konuşma yaptı. Kural konuşmasında festivalin en önemli yanının üç devrimci kadına adanması  olduğunu belirterek sözlerini ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganı ile bitirdi. Ardından konuşan Aslanyürek ise Kürt dilinin festivalde etkin bir şekilde konuşulmasının önemine değinerek, “Kürtçe bilseydim şarkılarınızı söylemek isterdim” dedi. Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı Aynur Yılmaz da, Kürtlerde sanatsal ürünlerin estetik haz almakla birlikte hakikatin arayışı olduğunu söyledi.

Ödüller dağıtıldı

Festivalde dört dalda En İyi Film ile birlikte üç esere de proje destekleme ödülü verildi. Filmamed Festival Ödülü, Veli Kahraman’ın “Zonê Ma Kotî Yo (Anadilim Nerede)” filmine gitti. Halil Dağ Akademi ödülünü ise “Ku Nefes Tunebe” (Nefes Olmayınca) filmi aldı. Jüri Özel Ödülü’ne de Can Candan’ın “Zarokê Min” (Benim Çocuğum) ve Ercan Orhan’ın
“Asê” filmi layık görüldü. Halk Jürisi Ödülü de Mizgin Müjde Arslan’ın “Ez Firiyam Tu Ma Li Cih” (Ben Uçtum Sen Kaldın) filmi aldı. Proje destekleme ödülü de “33 Yıllık Direniş Berfo Ana”, Ekrem Haydo’nun “Aso” ve Zekeriya Aydoğan’ın “Çırılçıplak” (Şilfîtazî) adlı eserlerine verildi.

Kirmanckî’nin yaşam mücadelesi

Veli Kahraman’ın “Zonê Ma Kotî Yo” filmi, anadili Kirmanckî’nin (Zazakî) yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gören Mustafa Amca’nın hikayesine yer veriyor. Kurmaca ile belgesel arasında bulunan film, yaşı ilerlemesine rağmen Mustafa Amca’nın dili gelecek kuşaklara aktarmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Bunu yaparken de anlatı Mustafa Amca’nın kişisel hikayesi ve mücadelesi üzerine kuruluyor. Anadili Kirmanckî’nin gidişatına dikkat çekmek isteyen yönetmen, Kürdistan’da yaşatılan kültürel soykırım gerçeğini orta sınıf bir aile üzerinden vurucu bir dille sinemaseverlere aktarıyor.

Yeni bir ruhla mücadele

Jüri özel ödülüne layık görülen “Benim Çocuğum” ise LGBTT bireylerinin ailelerinin yaşadıklarını aktarıyor. LİSTAG (LGBTT Aileleri İstanbul Grubu) etrafında bir araya gelen ailelerin ötekileştirilen çocukları ile biraraya gelerek yeni bir ruhla yeni bir yaşam alanı yaratma çabalarını dile getiriyor. Belgesel dokunaklı ve öğretici özelliğiyle aynı zamanda LGBT bireyleri hakkında var olan öryargıları kırma noktasında önemli bir noktada duruyor. ‘Ase’ filmi de köyleri devlet tarafından boşaltıldığı için Amed’de yaşayan 83 yaşındaki Asê’nin hikayesine yer veriyor. Film, oğlu gerillada yaşamını yitiren Asê’nin her ilkbahar başlayan ve sonbahar sona eren oğlunun mezarlık ziyaretini dramatik bir şekilde işliyor. 

Dağ ödülü direnişe

Kürt Sineması içinde bulunan Dağ Sineması’nın kurucusu olan Halil Dağ (Halil Uysal) adına verilen Halil Dağ Akademi ödülü “Ku Nefes Tunebe (Nefes Olmayınca)” filmine verildi. Ödül verilmeden önce Dağ’ın sinema ile ilgili görüşlerinin yansıtıldığı sinevizyon sunumu yapıldı. Belgesel, Dağ’ın filmlerinde yansıttığı gibi kadın eksenli direnişi temel alıyor. Belgesel, Gerze halkının kurulmak istenen termik santrale ilişkin verdiği ölümüne mücadeleyi kadınların öncülük ettiği direnişle anlatıyor. Belgesel kimi yerlerde mizahi unsurlara da yer vererek seyirciyi filmin içine çekiyor.

Babasını arayışın öyküsü

Mizgin Müjde Aslan’ın “Ez Firiyam Tu Ma Li Cih” (Ben Uçtum Sen Kaldın) belgeseli de Aslan’ın kendi yaşamından kesitlere yer veriyor. Aslan, Özgürlük Mücadelesi’nde yaşamını yitiren babasını tanıma yolculuğunu beyaz perdeye aktarıyor. Önce aile bireylerinden bilgi almaya çalışan Aslan’ın, daha sonra babasının ardından Maxmur’a yaptığı yolculuğu ele alıyor. Festivalin yapım aşamasındaki filmlere verdiği proje destek ödülü ise Kürdistan’daki toplumsal, sosyal ve kültürel duyarlılığı dile getiren filmler oluşturması dikkat çekti.


ÖNDER ELALDI

 Kürdistani duruş öne çıktı


Kürdistan’ın farklı parçaları ve Türkiye’den 46 filmin gösteriminin yapıldığı festival, Kürdistani duruşu ile öne çıktı. Özellikle festivalde yaygın dilin Kürtçe olması ile birlikte Enfal Soykırımı’nı anlatan filmlerin yer aldığı ayrı bir bölümün olması festivalin Kürdistani duruşunu ortaya çıkaran bir kaç etkenden biriydi. Ayrıca parçalardan yönetmenlerin katılımı da ulusal bir festival olma yolunda atılan önemli adımlardan. Festivalde etkinliklerin sadece gösterimlerle sınırlı kalmaması da sevindirici gelişmelerden biriydi.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse