Gençlik Filmleri Festivali Başlıyor

0
92

Bu yıl üçüncüsü yapılacak olan Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali’nin tarihleri belli oldu. “Barış” temasıyla yapılacak olan festival “Barış”ın sesine hasret Antakya’da da düzenlenecek. Ayrıca Kıbrıs da bu yıl festivale ev sahipliği yapacak. Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali bu yıl Barış temasıyla seyircilerinin karşısına çıkıyor. Gösterimlerin tamamen ücretsiz olduğu festival bu yıl Antakya ve Kıbrıs gibi yerlerde de gerçekleşecek.

GFF bu yıl Kıbrıs’ta

Kıbrıs’ta 4 Şubat’ta Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Lokali’nde açılışı, Kum Tanesi adlı filmle yapılacak olan festival Öğrenci İnisiyatifi, AÖA Sinema Kulübü ve Aktivist Düşünce Kulübü tarafından düzenleniyor. Kıbrıs’taki diğer gösterimlerin tarihleri ise şu şekilde:

6 Şubat 20.00 Cennet Batıda
6 Şubat 20.00  This Revolution
7 Şubat 20.00 Ölü Ozanlar Derneği
11 Şubat 20.30 Delikanlım İyi Bak Yıldızlara
12 Şubat 19.00 Ülke ve Özgürlük

Filmini çek barışa armağan et!

Kolektif Sinema ekibi, bu sene genç yönetmenlere sesleniyor: “Filmini çek, barışa armağan et“. Gençlik Filmleri Festivali ayrıca genç yönetmenlerini arıyor. Festivalin ortaya çıkış amaçlarından biri olan; genç yönetmenleri film çekmeye teşvik etmek ve “ödüllü yarışmalarla, eleme usulüyle, yüksek prodüksüyonlarla” değil; genç yönetmenlerin anlatabildiği kadarı ile var olmasını sağlanmaya çalışılan “genç yönetmenlerden kısa filmler” de, barış kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Filmini çekip, barışa armağan etmek isteyen genç yönetmenler için son gün ise 10 Şubat 2013.

Kolektif Sinema ve GFF gönüllülerinin açıklaması ise şöyle:

“3. Uluslar arası Gençlik Filmleri Festivali bu yıl “barış” için perdelerini aralıyor. Milyonlarca insanın, halkların, kendisinin olmayan, başkalarının çıkarları uğruna sürüklendiği savaşlara karşı inatla “Barış”ın yolunu tutan GFF, umudun sesini yükseltmeye geliyor.

Bu sene “Barış” temasının anlamını büyüten bir nokta da; ülkemiz ve Suriye üzerinden süren kirli savaş politikaları. AKP’nin de bu politikalar arasında kendine biçtiği rolle ve mecliste onaylanan tezkereyle savaş çığırtkanlığı giderek büyüdü ve bu politikalar sonucunda ülkemiz savaşın içine sürüklendi. Savaşa seyirci kalmamak, barış için çekilmiş filmlerle umut olmak ve barışa hasret ülkemizde ve dünyamızda bu barışların filmlerini çekmek için perdede “3-2-1 barış” diyoruz!

Bu yıl festivalin açılışı 26 Şubat’ta Şişli Kent Sineması’nda gerçekleşecek. Daha sonra ise 12 Mart’ta Ankara’da, 21 Mart’ta Eskişehir’de, 3 Nisan’da Kocaeli’de, 8 Nisan’da İzmir’de açılışlar gerçekleşecek. Ayrıca festivalimiz bu yıl barışın sesini duymaya en çok hasret olan illerimizden Antakya’ya konuk olmaya hazırlanıyor.”

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse