‘Geleceğin Aslanı’nı Mansour seçecek

0
62

Geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nde “Wadjda” adlı ilk filmiyle büyük övgü toplayan Suudi Arabistanlı kadın yönetmen Haifaa Al Mansour, bu yıl, Venedik’te ilk filme verilen Luigi De Laurentiis Ödülü’nün uluslararası seçici kuruluna başkanlık yapacak. 

28 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 70. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde, başkanlığını Haifaa Al Mansour’un üstleneceği ve farklı ülkelerden sinema ve kültür insanlarından oluşan 7 kişilik seçici kurul, Luigi de Laurentiis Ödülü’ne katılacak ilk filmleri izleyecek ve “Geleceğin Aslan”ını belirleyecek. 

Haifaa Al Mansour, Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat okuduktan sonra Sydney Üniversitesi Sinema Bölümü’nde ihtisas yaptı. Al Mansour’un kısa filmleri ve 2005’te çektiği “Gölgesiz Kadınlar” belgeseli, ülkesinde yeni bir yönetmen kuşağının doğuşunu etkiledi ve Suudi Arabistan’da sinema salonları açılması konusunu gazetelerin başsayfalarına taşıdı. Suudi Arabistan’da bir kadın yönetmen tarafından çekilen ilk film olan “Wadjda” filmiyle geçtiğimiz yıl Dubai Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini almıştı.

VENEDİK

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne