Filmmor Kadın Filmleri Festivali Tatvan’da

0
48

11’incisi düzenlenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, son durak olarak Bitlis’in Tatvan ilçesine uğradı. “Hani Meral” filminin gösterildiği festival çerçevesinde bugün de gösterimler olacak.

 

 

BİTLİS – 15 Mart’ta başlayan ve Türkiye’nin bir çok yerinde film gösterisi düzenleyen 11’inci Filmmor Gezici Kadın Filmleri Festivali’nin son durağı Tatvan oldu. Tatvan Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Mizgin Kadın Danışma Merkezi’nin organizasyonu ve katkılarıyla düzenlenen film festivali 2 gün sürecek.

Tatvan Kültür Merkezi’nde gün boyu seanslar halinde sunulan film gösterilerine katılım yüksek olduğu gözlendi. Gösterilen filmler arasında 2011’de katledilen Meral Güneri’n de filmi yer alıyor. Melek Özman’ın yönetmenliğini yaptığı “Hani Meral” filmi ilgiyle izlendi. İzleyiciler arasında Meral’in annesi Nuriye Güneri de bulundu.

Film gösterimleri sonunda konuşan Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok, Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne ev sahipliliği yapmalarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Ok, “Kadınların toplumumuzdaki düşürülmüşlüğü ve yer yer bir meta olarak kullanıldığını gözler önüne seren, izleyenleri düşündüren bir film organizasyonu; bu anlamda burada bunu halkımıza sunabilmek böyle bir şeye vesile olmaktan gurur duyuyor ve anlamlı buluyoruz. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. 

Daha sonra konuşan Yönetmen Melek Özman ise, “Bu gösterimlerde gittiğimiz her yerde bir şey vermekten çok kadınlarla tanışıp hayat öykülerini dinlemek kendi başına bir film gibidir” dedi. Bitlis’te kadledilen Meral Güner’i için yönetminliğini yaptığı “Hani Meral” filminin sonunu hep bir umuda bağlamak istediğini belirten Özman, “Meral ve Meral gibi katledilen nice kadınların filmlerini veya belgeselini yaparken sonu hep bir umuda bağlamak istiyordum. Ama her gün kadın katliamlarını duyunca hep hüzünle bitiyor. Malesef ki kadınlar bu ülkede öteki ve ötekiler bu ülkede hiçbir zaman değerli değil. Kürtlerin de canının değersiz olduğu dönemleri çok yaşadık. Aynı şekilde kadın ölümlerinin de hiçbir kıymeti yok. Düşünün ki katledilen kadınlar kadar asker veya polis ölseydi bu ülke için bir savaş gerekçesi olurdu. Bu durum maalesef ki kadın ve öteki görülen insanlarımız için geçerli değil. Bu katliamlara rağmen hala hiçbir şey yapılmıyor. Hükümet bu konuda hala güçlü bir politika sergilemiş değil. Hala şiddet gören kadınlar mahkemelerde ‘eşindir bir şey olmaz’ denip gönderiliyor ve katlediliyor. Tüm amacımız kadınların bu ülkede eşit ve hür olarak yaşamalarıdır” dedi.

‘Barış kadın eliyle daha anlamlı olur’

Mizgin Kadın Danışma Merkezi Sosyologu Derya Deniz Demir de, “Bölgemizde erkek şiddeti ve tecavüzünün yanı sıra sistemin de kadın üzerinde şiddet üzerinden bir tecavüz girişimi var. Bu anlamda savaştan en çok etkilenen kadın oldu. Evlatlarını yitirdiler, aile ve sistem baskısına maruz kaldılar. Bu anlamda yaşanacaksa bir barış, kadın eli ile yaşanması daha anlamlı olur” dedi.

Meral Güneri’nin annesi Nuriye Güneri de, kızının eşi tarafından nasıl bir şiddete ve baskıya maruz kaldığı dönemleri anlattı. O dönemi anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan anne Güneri, “Kızımın katili olan eşinin mahkemede iyi hal gerekçesi ile yargılanmasından dolayı hükümeti ve yargı sistemini kınıyorum” dedi. Yapılan konuşmalardan sonra yoğun istek üzerine film tekrar izlendi. 

Tatvan Kültür Merkezi’nde sergilenecek film gösterimleri bugün de devam edecek. DİHA

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse