Filmekimi sinemaseverlerle buluşuyor

0
8
REKLAM    

Bu yıl 14’ncüsü düzenlenen Filmekimi, 3-11 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da sinemaseverlerle buluşuyor. Woody Allen, Noah Baumbach, Stephen Frears, Michel Gondry, Carlos Saura, Hirokazu Kore-eda, Nanni Moretti, Paolo Sorrentino gibi usta yönetmenlerin imzasını taşıyan 48 film sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 14’ncüsü düzenlenen Filmekimi’nin İstanbul programı belli oldu. 3-11 Ekim tarihleri arasında izleyici ile buluşacak festival, Ekim ayı boyunca Ankara, İzmir, Trabzon, Bursa ve Edirne’de sinemaseverlere film ziyafeti sunacak. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı filmi beyaz perdeye taşıyan festival, bu yıl da aralarında Hollywood yıldızlarının rol aldığı filmlere yer veriyor. 
Festival programında Woody Allen, Noah Baumbach, Stephen Frears, Michel Gondry, Carlos Saura, Hirokazu Kore-eda, Nanni Moretti, Paolo Sorrentino gibi usta yönetmenlerin imzasını taşıyan 48 film yer alacak.
Sundance, Cannes, Venedik ve Toronto gibi festivallerde gösterimleri yapılan ve eleştirmenlerden olumlu not alan bu filmlerden bazıları şöyle;

– Saul’un Oğlu

Yönetmenliğini László Nemes’in yaptığı film, 1944 Ekim’inde Auschwitz imha kampında Nazilerle işbirliği yapmaya zorlanan Yahudi tutsaklardan Sonder komandolara mensup Saul Ausländer’in hayatının iki gününü konu alıyor. Eleştirmenler tarafından Cannes 2015’te gösterilen en huzursuz edici ve unutulmaz filmlerden biri olarak yorumlanan film, 2015 Cannes Büyük Ödül kategorisinde, FIPRESCI Ödülü, François Chalais Ödülü, Vulcan Ses Tasarımı Ödülü’ne layık görüldü.

– İnatçılar

Yönetmenliğini Grímur Hakonarson’un yaptığı “İnatçılar” filmi, iki kavgalı kardeşi konu alıyor. Gözlerden uzak bir vadide nesillerdir ödüllü koyun yetiştiren iki kardeşin hikayesini anlatan film, 2015 Cannes Belirli Bir Bakış Ödülü, 2015 Transilvania İzleyici Ödülü Jüri Özel Ödülü ve 2015 Palic En İyi Film ödülünü aldı.

– Uzaktan

Venedik Film Festivali’nden “Altın Aslan Ödülü”ne layık görülen filmin yönetmenliğini Lorenzo Vigas yapıyor. Çete üyesi olan bir jigolo ile zengin bir yaşlı adam arasındaki imkânsız yakınlaşmayı anlatan film, yönetmen Vigas’ın ilk uzun metraj filmi olma özelliği taşıyor.

– Mustang

Fransa, Türkiye ve Almanya ortak yapımı olan film, İnebolu’da büyükannelerinin evinde yaşayan yetim beş kız kardeşin, tutucu komşuları yüzünden adeta hapis yaşantısına dönen hayatlarına karşı başkaldırılarını ve özgürlükleri için verdikleri mücadeleyi konu ediyor. Mustang, 2015 Cannes “Yönetmenlerin On Beş Günü” kategorisinde Cannes Label Europa Cinemas Ödülü, 2015 Odessa Büyük Ödül töreninde “En İyi Yönetmen Ödülü”, 2015 Saraybosna En İyi Film kategorisinde, “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerine layık görüldü.

– Hazine

Yönetmen Corneliu Porumboiu imzalı “Hazine”, sıradan kahramanlar ve küçük bürokratlar ile Romanya’nın komünist geçmişinden kareleri izleyiciye sunuyor. Adrian Purcarescu’nun gerçek hazine arama hikâyesinden esinlenerek çekilen film, Filmekimi gösterimlerinden önce 2015 Cannes Belirli Bir Yetenek Ödülü ve 2015 Transilvania En İyi Romanya Filmi ödülünü aldı.

– Güneş Tepedeyken

Üç farklı dönemde geçen, aynı oyuncularla işlenen üç farklı aşk hikâyesi; yıllar süren etnik düşmanlıklarla örselenmiş iki komşu Balkan köyünün hikayesini konu alan filmin yönetmenliğini Dalibor Matani yaptı. 2015 Cannes Jüri Ödülü-Belirli Bir Bakış ödülünü alan “Güneş Tepedeyken” 2015 Pula En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (T. Lazovic), (N. Ivankovic), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (D. Cosic), En İyi Kostüm Tasarımı ödüllerine layık görüldü.

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse