Filmamed’le halklar bellek oluşturuyor

0
31
 
 
Dicle MÜFTÜOĞLU / Amed – Diha
Kayapınar Belediyesi ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından organize edilen Filmamed Belgesel Film Festivali bu akşam başlıyor. Festival, Paris’te katledilen üç Kürt kadın siyasetçiye adandı. Festivalin amacı halkların sinema üretimleri gösterilerek bellek oluşturmak.

Filmamed’le halklar bellek oluşturuyor

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından ortak organize edilen Filmamed Belgesel Film Festivali, bu akşam Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nde yapılacak açılış töreni ile başlıyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek festival, Paris’te katledilen üç Kürt kadın siyasetçi şahsında tüm kadınlara atfedildi. Festivalin hazırlık sürecini festival koordinatörü Haşim Aydemir değerlendirdi. Festivalin bu yıl kadınlara adanması nedeniyle programı hazırlarken de kadınlara pozitif ayrımcılık yapmaya çalıştıklarını belirten Aydemir, “Kadın özgürlük mücadelesini büyük bir önemle ele almaya çalıştık. Dünyadaki ve sinemadaki eril anlayışa karşı sinemada kadın sinemacıların filmlerine daha fazla yer verdik” dedi.

Bellek oluşturmak gerekiyor

Bu yılki etkinliklerin festivalin kurumsallaşması bakımından büyük önem arz ettiğini ifade eden Aydemir, şunları ifade etti: “Belgesel film kendi özgünlüğünü korumaya devam ediyor. Hem Kürdistan hem de diğer halklar bakımından kendi sinemalarını üretmeleri bakımından öncelikle kayıt altına almak bellek oluşturmak gerekiyor. Burada yer alan kültürel, sanatsal ve toplumsal değerlerin bir bütün olarak halka ulaşması bakımından önemli.”

Alternatif ve bağımsız festival

Festivali alternatif, bağımsız bir festival olarak değerlendirdiklerini kaydeden Aydemir, aynı zamanda diğer festivallerde yer bulamayan belgeselleri de halkla buluşturmak istediklerini belirtti Festivalin sanatla buluşmayı sağladığını ifade eden Aydemir, festival vesilesiyle sinemacıların da aynı paydada buluştuğunun altını çizdi. Festivalin farklı ülkelerde yaşayan Kürt sinemacıları bir araya getirerek Kürt sinemasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Festivale ilgi büyüyor

Yarışma bölümü için 70 filmin başvuruda bulunduğunu aktaran Aydemir, festivale her geçen gün artan ilgiye dair şunları söyledi: “Filmler arasından 17 film büyük jüri için seçildi. Yarışma bölümü dışında 25 belgesel film de izleyiciyle buluşacak. Her geçen yıl festivale olan ilgi büyüyor. Hem sinemacılar bakımından hem de sinemaseverlerin katılımı bakımından ilgi büyüyor. Sinema öğrencilerinin de ilgisi artıyor ve kendi hazırladıkları filmlerle festivale geliyorlar.”

Halil Dağ Özel Ödülü

Yönetmen Haşim Aydemir yarışma bölümünün ödüllerini şu şekilde sıraladı: “En iyi film birincilik ödülüdür. İkinci film, Jüri özel ödülü alacak. Üçüncü film ise Halk Jürisi ödülüdür. En önemli ödüllerden biri de Halil Dağ Özel Ödülü. Bu ödül, Aram Tigran Konservatuarı ve Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi sinema öğrencileri tarafından seçilen bir filme verilecek. Halil Dağ’ın Kürt sinemasına kattığı değerler göze alındığı zaman bu ödül büyük bir önem kazanıyor.” Festival boyunca belgesel filmlerin 4 ayrı salonda gösterileceğini aktaran Aydemir, Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nde bulunan 3 salon ile Galeria’da bulunan Avrupa Sineması salonunun gösterimler için kullanacağını söyledi.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse