Filmamed Belgesel Film Günleri başlıyor

0
46

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik ve Kültür ve Sanat Merkezi tarafından üçüncüsü gerçekleştirilecek Filmamed Belgesel Film Festivali programının tanıtımı yapıldı.

Programı açıklayan Kayapınar Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Dağ, festivalin Kürt halkı ve Ortadoğu halklarının sahip olduğu kültürel ve sanatsal değerlerinin ortaya çıkarılması anlamında önemli bir etkinlik olduğunu belirtti.

 

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik ve Kültür ve Sanat Merkezi tarafından bu yıl 20-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak ve Ortadoğu Sinema Akademisi tarafından desteklenen 3.Filmamed Belgesel Film Festivali programı açıklandı. Cegerxwin Gençlik ve Kültür ve Sanat Merkezi Sinema Salon’unda yapılan festival tanıtımında konuşan Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının sahip olduğu kültürel ve sanatsal değerlerinin ortaya çıkarılması, belgelenmesi ve tanıtılması, Kürtlerin ve Ortadoğu halklarının özellikle sinemasal üretimlerinin özelliklede belgesel sinema üretimlerinin gelişimine katkı sunmak için bu etkinliğin önemli olduğunu belirterek, Kürt sinemacıları ve diğer halklardan muhalif sinemacılarla halkı bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Dağ, “Sanatın metalaştırıldığı, film üretiminin ve dağıtımının sektör el ve endüstri yal bin zeminde şekillendiği kapitalist ilişki ağına muhalif, kominal üretim ve paylaşma esasına dayalı olarak halklar arasında demokratik, toplumcu, cins eşitlikçi, çevreyle ilgili bir paylaşım zemininde halka buluşturulmasını esas alan bir ilişki ağını örmeyi hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.
Festivalin özgür düşüncelerin kendilerini ifade edebilecekleri bir program olacağını belirten Dağ, Türkiye’nin değişik kentlerinde yapılan film festivallerinde doğrudan ya da dolaylı sansüre uğramış, gösterilmemiş tüm belgesel filmlerin halka buluşturulmasını sağlayacaklarını belirterek, “Genç sinemacıların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla proje aşamasındaki filmler için de proje destekleme ödülleri verilerek belgesel film üretiminin artmasına ön ayak olacaktır” dedi. 
Filmamed Belgesel Film Festivali, demokratik, barış ve özgürlük gibi evrensel değerlere ve insan haklarına saygılı, kadın ve çocuk haklarına saygı duyan, temel toplumsal mücadele değerlerine saldırmayan tüm filmleri gösterim programına almayı hedeflediklerini kaydeden Dağ, Kadın sorunlarını işleyen veya kadın yönetmenlerin belgesel filmlerine gösterim konusunda pozitif ayrımcılık ilkesine uygulayacaklarını ve çokdilli olarak gerçekleşecek programda filmlerin Kürtçe alt yazı ile verileceğini söyledi.

Festivalin 18-25 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını belirten Filmamed Belgesel Film Festival Komisyon Üyesi İlhan Bakır da, yarışma bölümünde gösterilecek filmlerin demokrasi, barış ve özgürlük gibi evrensel değerleri işleyen tüm filmlere açık bir festival olduğunu söyledi.  Festival sonunda en iyi belgesel, jüri özel ödülü ve halkın belirleyeceği bir filme ödüller verilecek.

{jcomments on}

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne