Evlat Acısı Üzerine Çekilmiş 7 Sağlam Film

0
115

Acı, çok anlamları barındıran coğrafyası geniş ve derin bir kelime. İnsan yaşamında her şey lineer bir şekilde ilerliyor. Bu çizgiyi bozan her gelişme, kişinin güvenli ilerleyişine, rutin yaşantısına da darbe vuruyor. Çocuğundan önce doğan her ebeveyn, ondan önce öleceğini bilir. O artık bir şahittir çünkü. Evladının her mutlu anında yanında olmak ister. Yardımcısıdır zor zamanının. Interstellar‘da Cooper kızına ölen karısının sözünü hatırlatır: “Biz artık çocuklarımız için anıdan başka bir şey değiliz.” Bu söz, ebeveynlere ölüme yakınlığı anımsatsa da ‘sıralı’ olan şeylerin başında ölüm olduğu için evlat acısı sarsıcıdır.

Listemize en yenisi ile başlayalım.

Foxtrot (2017) IMDb 7.4

Samuel Maoz’un senaryosunu da yazdığı film, oğullarını askeri bir göreve gönderen ailenin acı gerçeklerle yüzleşmesini konu alıyor. Film; kader, yaşam, ölüm, savaş, gençlik, aşk ve dans gibi birçok farklı temayı bünyesinde barındırıyor. 

.

___

DeUsynlige

Bulanık Sular (2008) De Usynlige IMDb 7.6

Jan Thomas’ın hapishanedeki son günü diğer mahkumlar tarafından dövülüp kaynar suya batırılmasıyla başlar. Buna rağmen, her ne kadar masum olduğunu iddia etse de çocuk katili olarak yaftalandığından daha kötü bir uğurlama ile karşılaşmadığı için kendisini şanslı saymaktadır. Artık özgürdür ve her şeye yeniden başlamak için ikinci bir şansa sahiptir.

Yetenekli bir organist olarak Oslo kilisesinde bir iş bulur. Burada nazik tavrı ve yeteneği sayesinde kısa sürede üstlerinin saygısını kazanır. Çok geçmeden pastör(rahibe) Anna ve küçük oğlu Jen’in de kalbini kazanmayı başarır. Onlara hapishane günlerinden bahsetmemeye karar verir. Ancak geçmişi yakasını bırakmamaktadır:

Öğretmen olan Agnes kiliseye bir okul gezisi gerçekleştirmektedir. O sırada organistin, biricik oğlunu öldürmekten hüküm giymiş genç Jan Thomas olduğunu fark eder…

___

İkinci Bir Şans

İkinci Bir Şans (2014) En chance til IMDb 6.8

Andreas ve Simon, aynı zamanda mesleklerinde uzman birer dedektif ve yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen iki sıkı dostturlar. Samimiyetlerine rağmen ikili, birbirlerinden çok farklı hayatlar sürdürmektedirler. Andreas güzle eşi ve oğluyla birlikte mutlu bir aile tablosu çizmektedir. Yeni boşanmış olan Simon, ise boş içini düştüğü boşluğu çoğunu striptiz kulübünde dolanarak ve bol bol alkol tüketerek doldurmaya çalışmaktadır.

Bir gün şiddet ve uyuşturucu tabanlı bir olay için ikisi birden göreve çağrılır. Başta her şey sıradan bir suç mahalli gibi görünür, Andreas olay mahalindeki dolapta ağlayan bir bebek bulmasıyla birlikte işin rengi de değişmeye başlar. Bu olay her iki polisin de yanlış ve doğru arasındaki seçim kıstaslarını ve adalet arayışlarını derinden etkileyecektir.

___

Başka Bir Dünya

Başka Bir Dünya (1997) The Sweet Hereafter IMDb 7.7

Dolores, sahip olduğu okul otobüsü ile fakir çocukları okula götüren bir kadındır. Bir gün çocuk dolu bir otobüsle seyahat halindeyken oldukça ağır bir kaza yapan iyi niyetli kadın, bütün çokların buzlar altında donarak ölmesine sebebiyet verir. Bir süre sonra çocukların ölümüyle beraber derinden sarsılan ailelerin tuttuğu bir avukat çıkagelir. Dolores oldukça ağır bir suçla ve vicdanıyla karşı karşıya kalmak üzeredir. Dünya sinemasının son dönemindeki en önemli yönetmenlerinden biri olan Atom Egoyan’ın Kanada’da çektiği filminin başrollerinde Sarah Polley, Ian Holm ve Arsinee Khanjian gibi oyuncuları görmek mümkün.

____

La stanza del figlio

Oğul Odası (2001) La stanza del figlio IMDb 7.4

Nanni Moretti’nin Oğul Odası bir çocuğun trajik ölümü ve geride kalan aile üyelerinin üzerindeki yıkıcı etkileri gibi zor bir konuyu ele alan film.iovanni işinde oldukça başarılı olan ve aranan bir psikologdur. Bir gün çok sevdiği oğlunu kaybeder. Bu Giovanni’nin rutinleri içerisinde mutlu-mesut yaşadığı hayatının noktası olacaktır. Giovanni, artık tıpkı karısı gibi hiç mutlu değildir. Evdeki gerilim kimsenin tahmin edemeyeceği boyutlara ulaşmıştır. Karısı ve Giovanni birbirlerinden nefret etmektedirler. Bütün bu gerilimin ortasında yer alan ailenin kız çocuğu ise, herkesten bağımsız bir noktada, yaşadığı hayatı tek başına sorgulamaya başlayacaktır.

____

Kör Randevu

Kör Randevu (2007) Blind Date IMDb 5.9

Don ve Janna birbirine hala aşık olan bir çifttir, ancak evlatlarını kaybeden çift büyük bir boşluğa düşer. ..

____

Demolition

Yeniden Başla (2015) Demolition IMDb 7.0

Bu film aslında karısını kaybeden bir adamın bu ölümden sonra yaşamını gözden geçirmesi üzerine. Ancak filmde ebeveynlerin acısını gösteren/anlatan o kadar çok sahne vardır ki listeye almadan edemedik.

____

Her Şey Güzel Olacak

Bonus: Her Şey Güzel Olacak (2015) Every Thing Will Be Fine IMDb 5.5

Genç bir yazar olan Tomas, trajik bir araba kazası sonrasında içine girdiği vicdani döngü onu başka birine dönüştürürken, bir yandan da yazar kimliğini beslemesine yol açar. Yıllar içinde değişen yaşamını izlerken, yavaş yavaş olayın izlerinin silindiğini gördüğümüz hikâyede, Tomas’ın karşısına hiç ummadığı bir “hatırlatıcı” çıkacak ve gerçek bir yüzleşme yaşamadan da peşini bırakmayacaktır.

____

Nelyubov

Bonus 2: Sevgisiz (2017) Nelyubov IMDb 7.9

Birbirlerine karşı nefretle dolu bir kadınla bir erkek ve arka odada, korku içinde gözyaşlarına boğulmuş çocukları… Sevgisiz, bu çocuğun ansızın ortadan kaybolması üzerine onu aramaya başlayan, boşanma arifesindeki bir karı-kocanın bezginlik ve pişmanlıkla yaralı çabalarının hikâyesini anlatıyor. Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri kırılınca ağlamayı bile unutmuş bir toplumun portresini post-modern bilgi çağı filtresinden çiziyor. Yozlaşmış, çürümüş, hayati değere sahip kurumları ardı ardına işlevsiz hale gelmiş Rus toplumu, yönetmenin otopsi masasında. Sevgisiz, Rusya’nın Oscar adayı seçildi.

_____

Jungfrukällan

Bonus: 3 Genç Kız Pınarı (1960) Jungfrukällan IMDb 8.1

Koyu hristiyan ailesi tarafından kiliseye gitmekle görevlendirilen bir genç kız, yolda tecavüze uğrar ve öldürülür. Olayın ardından bir eve sığınan tecavüzcüler burada kızın ailesiyle karşılaşır.

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse