Em Her Tim Koçberin

0
28
REKLAM    

“Biz Her Zaman Göçmeniz”

2000 /Belgesel / Renkli / Betacam Video / 18 dk / Kürtçe / İnglizce Alt Yazı

Yönetmen: Zülfiye Dolu
Görüntü Yönetmeni: Zülfiye Dolu
Kurgu: Zülfiye Dolu, Nure Demirbaş, Güllü Özalp
Müzik: Kamkars

Özet:

Savaş ve ekonomik nedenlerle topraklarından ayrılmak zorunda kalan Kürt kadınlarının İstanbul’da yaşadıkları ve topraklarına olan özlemleri …
“Sizce göçmenlik nasıl bir duygu?” “Göçmenlik ne mi bence? Eskiden yaylalara çıkmaya göçmenlik diyorduk. Şimdi göçmenlik oldu mecburi, ve kendi toprağından uzağa ve artık insanlar yerlerine geri gelmiyorlar.”
Türkiye’de 20 yıldır süren adı konmamış savaşın bir sonucu olarak zorunlu göç. Nerede yaşanırsa yaşansın, göçün acılarından, zorluklarından en çok etkilenenlerden biri olan Kürt kadını kendisine ait olmayan, yabancılaşan bu topraklardan artık kendi topraklarına dönme arzusuyla hayaller kurmakta. 
“Onlarda bizim anlamadığımız bir toprak bilgisi vardı. Onlar için toprak, kendileriyle aynı düşleri, mutluluk isteklerini paylaşan insanlardı. Bu, bir toprak soyu, bir toprak kuşağıydı. Onlar, toprağın bir ifadesi olduklarını biliyorlardı”. 
Göç eden Kürt kadınlarının metropollerde karşılaştıkları çeşitli zorluklar; köy ve metropol yaşantıları arasındaki fark sonucu ortaya çıkan ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik uyumsuzluklar bu kısa filmin eğildiği konular.

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse