Eleştiri: Ocean’s 8

  15
  125

  İçerisi Şampiyonlar Ligi Gibi

  Son halkasının üzerinden 11 yıl geçen (ki o da yeniden çevrimdi) soygun komedisi ‘Ocean’s’ yeni kadrosu ile karşımızda.

  Erkek versiyonu gibi bu film de ilk iddiasını kadrosu ile yapıyor. Ocean’s 8, yeni ‘kadın versiyon’ furyasının başarılı işlerinden biri olmuş, en baştan hakkını verelim. Furyanın ilk ürünü Hayalet Avcıları hem klasik filmin popülaritesine darbe vurmuş hem de bu tür yapımların çoğalması konusundaki cesareti kırmıştı. Şükür ki Gary Ross, Soderbergh’in seriye kattığı klası sürdürebilmiş, bir yere kadar.

  Sandra Bullock’un küllerinden doğduğu yapım, Cate Blanchett yüceltmesi ve Anne Hathaway güzellemesi olurken Rihanna’yı oyunculuğa iyice ısındırıp Helena Bonham Carter’i de uzun süre sonra görme şansı veriyor. Ocean’s formülünü sıkı sıkıya takip eden yapım, ortaya konulan soygun matematiğini uyguluyor. Ancak ortada bir eksik olduğunu fark etmemek mümkün değil. Bu tarz filmlerde ortaya çıkan aksilikler silsilesi bu filmde pek de gerilime neden olamıyor. Ufak tefek bir takım aksaklıklar dışında ekibe zorluk çıkaran bir ‘numara’ görememek hayal kırıklığına neden oluyor. Gerilimi az olan Ocean’s 8’in sosundaki bu eksiklik seyir zevkini azaltıyor.

  Hollywood’daki taciz iddiaları nedeniyle dostu Harwey Weinstein’e karşı sessiz kaldığı için ‘cameosu’ kaldırılan Matt Damon yerine Elliott Gould getirilmiş. Doğru bir karar olduğu kesin. Erkek patronlu – işçili endüstri olan Hollywood’a karşı bir takım feminist söylemleri olan film, iyi niyeti sanki ticari bir amaç için kullanıyor. Zira, vitrine güzel kadınları koyan Ocean’s 8, tezgaha, yani yönetmen koltuğuna erkek bir isim yerleştirerek Hollywood normlarına hizmet ettiğini ispatlıyor. Ne yani, bulamadınız mı bir kadın yönetmen?

  Sadede gelirsek, Ocean’s 8, seyir zevki ortalama bir soygun – suç filmi. Kadro muazzam, hayranlık uyandırıcı. Ocean’s hayranı iseniz ara sıcak olarak alınabilir.

  Yorumlar

  ŞIROVE BIKE

  Ji kerema xwe re şîrove bike!
  Ji kerema xwe navê xwe binivîse