Egîdê Cimo belgeseli galası yapıldı

0
157

Aram Tigran Kent Konservatuvarı Sanat Günleri etkinlikleri kapsamında Mire Bilûrê (Kaval’ın Miri) olarak tanınan sanatçı Egîdê Cimo’nun yaşamını ve müziğini konu alan “Welatê Me Kurdistan e” adlı belgesel filmin gösterimi Amed’de Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapıldı. 

Aram Tigran Kent Konservatuvarı ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini konservatuvar eğitmenlerinden İbrahim Yıldırım yaptı. Çekim aşamasında sanatçıyla 2 ay boyunca birlikte kaldığını belirten Yönetmen İbrahim Yıldırım, Egîdê Cimo için “sahnede nasılsa gündelik hayatında da  aynı adam” dedi. Film gösteriminin ardından söz alan Egîdê Cimo ise, ”Daha yapılacak çok iş var” diyerek, sanatçı Rızgan Hasoyan’la birlikte küçük bir dinleti de verdi.

Toplumsal ve kültürel hafıza
47 dakikalık film sanatçının anıları, yaşamı ve Kürt kültür, sanatına ilişkin kayıtların olması açısından önemli bir arşiv niteliğinde. Belgeselde, Kürt halkının dilinde pelesenk olan “Welatê me Kurdistan e” şarkısının bestecisi 83 yaşındaki sanatçının toplumsal ve kültürel bir hafızaya sahip olduğu görülüyor. Filmde, 35 yıl Erivan Radyosu’nda hem operatörlük hem de aranje çalışmaları yürüten sanatçının mey, kaval ve zurna ustası olarak sanatını icra etmeye devam ettiği anlatılıyor. Sanatçı, filmde “Bir halkın tiyatrosu, orkestrası, edebiyatı varsa o halkın devleti de vardır” diyor. 
Yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan film Ermenistan, Wan ve Amed olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Aslen Wan’ın Qerqelî ilçesi Çubuklu köyünden olan sanatçının Ermenistan’da yaşamını sürdürdüğü Yerivan, Boskose, Gexard ve Elegez’de de çekimler yapılmış. 16 gün Ermenistan, 2 gün Wan ve 23 gün Amed’de yapılan çekimlerin son bölümünde, Amed’e 2013 Aram Tigran Konservatuvarı yıl sonu etkinlikleri için konuk sanatçı olarak gelen Egîdê Cimo’nun burada 23 gün boyunca öğrencilere ders vererek, birlikte konsere çıktığı gösteriliyor.

‘Doğruluk hasta düşer, ancak ölmez’

Filmin Yönetmeni İbrahim Yıldırım, yaşadığı çok önemli bir deneyim olarak gördüğü filmin çekim aşamasında sanatçıyla 2 ay boyunca birlikte kaldığını belirtti. Cimo’nun sanatını günlük yaşam içerisinde de içselleştirdiğini ve yalın bir halde sürdürdüğünü anlatan Yıldırım, “Egîdê Cimo sahnede nasılsa gündelik hayatında da aynı adam” dedi. Çok önemli bir kültür taşıyıcısı olan sanatçının eşzamanlı işler yaptığı, benzer duygular ve özellikler taşıdığı Xarabete Xaço ve Aram Tigran’a ilişkin de birçok şeyi paylaştığını aktaran Yıldırım, “Bizler o sanatçılara yetişemedik ancak Cimo’nun anlatımları sayesinde o sanatçıları da anlama ve izleyiciye ulaştırma şansını sahip olduk” diye konuştu. Sanatçının filmde de kullandığı “Rastî nexweş dikeve lê namire” (Doğruluk hasta düşer ancak ölmez) ifadesini anımsatan Yıldırım, birçok kişinin çekimler yaptığını ancak daha sonra geri dönüşümü olmadığı için Cimo’nun sitemini aktardı. Yıldırım, “Ciddi bir yalnızlık yaşamış. Bu anlamda bizler bu sanatçımıza bir vefa borcumuzu da ödemeye çalıştık” şeklinde konuştu. 

Cimo: Daha yapılacak çok iş var

Film gösteriminin ardından DBŞT oyuncusu Kemal Ulusoy tarafından sahneye davet edilen sanatçı Cimo, böyle bir çalışmanın yapılmasının kendini mutlu ettiğini, Kürt halkına bırakılacak önemli bir arşiv ve miras olduğunu söyleyerek, filmin yönetmeni İbrahim Yıldırım’a teşekkür etti. Sanatçı, “Daha yapılacak çok iş var” dedi.
Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe de Egidê Cimo ve yönetmen Yıldırım’a çiçek vererek tebrik etti. Cebe, Erivan Radyosu’yla büyüdüklerini söyleyerek, şöyle konuştu: “Egidê Cimo, Fatma Îsa ve tüm dengbêjleriyle yüreğimizdeler ve kültürümüzün bir parçası olmuşlar. Biz çobanlık yaparken bile yanımızda radyo taşırdık, Erivan saati gelince onu dinlerdik. Bugün ise Amed’de onlarla beraberiz. Şükürler olsun ki biz bu değerleri kayıt altına alma şansına eriştik. Artık sonsuza dek bu dengbêjler, Egidê Cimo’nun kaval sesi, hem sesli hem de görüntülü olarak kültürümüzde var olacak.” 
Konuşmaların ardından Egîdê Cimo sanatçı Rızgan Hasoyan ile birlikte küçük bir dinleti verdi.

DİHA/AMED

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse