Dünya Sinemasından Kaçırılmaması Gereken 10 Başyapıt

0
160

Açlık

Açlık (1966) Sult IMDb 8.0 – Norveç

1890 yılında açlıktan kırılan yazar Pontus, Christiania’nın sokaklarında aşkı ve yazılarının yayımlanma şansını aramaktadır. Sokaklarda tek karşılaştığı yenilgi ve acı olan Pontus’un gerçekle olan bağlantısı giderek kaybolmaktadır. Bir an neşeden kendinden geçerken bir an herkese lanetler yağdırmaya başlar. Ama her zaman insanlığın itibarını ve gururunu korumayı başarmaktadır.

___

Bir Av Kazası

Bir Av Kazası (1978) Moy laskovyy i nezhnyy zver IMDb 7.5 (SSCB – Rusya)

Çehov’un romanından yapılmış bu çok popüler uyarlama derin bir atmosfere çok güzel çekimlere sahip; roman 19. yüzyılda Rusya’nın taşrasında geçiyor ve bir suç ve tutku hikayesi anlatıyor. Güzel ama yoksul genç Olga, ona zenginlik ve aşk sunan yaşlı prens Urbenin’le evlenmek zorunda kalıyor. Ancak Olga kalbini kocasının daha genç bir arkadaşı olan dedektif Sergey Kamışev’e kaptırıyor. Para ve aşk arasında bocalayan Olga, önce Sergey’e yönelse de yaşlı kocasına dönüyor. Sovyet döneminin en büyük prodüksiyonlarından biri olan Av Kazası, Rus aristokrasisinin en dekadan ihtişamını tutku, saplantı ve kıskançlık üzerinden sergiliyor. Çehov’un başlığında anılan narin hayvan Seregi’yi oynayan ve Tarkovski’nin yıldızlarından olan merhum Oleg Yankovski’nin göz alıcı performansını izlemek büyük bir zevk. Evgeni Doga’nın müziği de filmin unutulmaz atmosferine katkıda bulunuyor.

____

678

Kahire 678 (2010) IMDb 7.5 Mısır

Kahire 678 toplumun farklı kesimlerinden cinsel istismara maruz kalmış 3 kadının buna karşı verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Gerçek hikayelerden yola çıkan filmde, Mısır’da kadınların yaşadığı sorunlara eleştirel yaklaşan yönetmen, çok değinilmemiş bir konuyu ele alarak kadınların adalet arayışına da destek oluyor. Filmin çekilmesinden ancak 3 yıl sonra cinsel taciz anayasada suç olarak kabul ediliyor.

____

Höhenfeuer

Dağ Ateşi (1985) Höhenfeuer  IMDb 7.2 İsviçre

Yaşlı bir çift Alp’lerde bir dağ çiftliğinde, iki çocuklarıyla kendi kapalı dünyalarında yaşamaktadırlar. Belli genç bir kızdır, erkek kardeşi sağır ve dilsiz gençliğe adım atmak üzere bir çocuktur. Bu yalnızlık ve sıkışmışlık istenmeyen olaylara yol açacaktır…

___

Sans toit ni loi

Çatısız Kuralsız (1985) Sans toit ni loi IMDb 7.8 – Fransa

Nîmes şehri yakınlarındaki kırsal bölgede, bir hendeğin içinde donarak ölmüş genç bir kızın cesedi bulunur. Çeşitli “tanıklar” kızla daha önceki ilişkilerini anlatmaya başlarlar. Mona’nın bir yerden diğerine gezen, yaşayabildiği yerde, kim onu kabul ederse onunla yaşayan, mesafeli, bağımsız ve pek de sempatik olmayan bir kız olduğunu söylerler. Kızın tanıştığı kişilerde bıraktığı bilgi parçacıklarından, orta sınıf bir ailenin çocuğu olduğunu, sekreterlik eğitimi gördüğünü, bir ofiste çalıştığını ama bundan nefret ettiğini, sonunda yollara çıktığını, eşyalarını ve çadırını sırt çantasında taşıdığını, yiyecek ve kalacak yer dilendiğini, ve bazen biraz para kazanmak için çalıştığını öğreniriz.

___

Bab'Aziz

Bab’Aziz (2005) IMDb 7.6 (Tunus)

aşı ilerlemiş kör bir derviş olan Baba Aziz, çölde sufilerin her otuz yılda bir gerçekleştirdikleri toplantının ”meçhul” yerini aramakta; küçük torunu Isthar da ona eşlik etmektedir. Hayat dolu olan ve dedesini çok seven Isthar, toplantı yerini asla bulamayacaklarından korkmaktadır. Isthar’ın hayata ve varoluşa dair çok şey öğreneceği bu uzun çöl yolculuğunda ikili, ilginç insanlarla karşılaşır. Küçük çocuğa yol boyunca ayrıca yaşlı adamın anlattığı altı öykü eşlik edecektir…

___

Aniki Bóbó

Aniki Bóbó (1942) IMDb 7.8 (Portekiz)

Hikaye Porto’nun eski sokaklarında ve Douro Nehri Kıyısında geçiyor. Utangaç bir çocuk olan Carlitos bir dükkandan oyuncak bebek çalarak çocukların oluşturduğu çeteye girmeye hak kazanır. Grubun tek kız üyesi Terezinha’ya aşık olan Carlitos, karşısında aynı kıza aşık olan çetenin “patron”u Eduardo’yu bulacaktır.

___

Yi ge dou bu neng shao

Bir Fazlası Değil (1999) Yi ge dou bu neng shao IMDb 7.8 (Çin)

Çin’in küçük yoksul bir köyünde ilkokul öğretmeni izin alınca yerine küçük bir kızı (Wei Minzhi) geçici öğretmen olarak atar. Bu utangaç genç kız, öğrencilerinden biraz daha büyüktür ve yoksulluk içinde kıvranan ailesine yardım edebilmek için bu görevi kabul etmiştir. Öğretmenine verdiği sözü yerine getirebilmesi için, tüm öğrencilerin okula devam etmesini sağlaması gerekmektedir.

___

Askerin Türküsü

Askerin Türküsü (1959) Ballada o soldate IMDb 8.0 (SSCB – Ukrayna)

Alyoşa Skvortsov annesi  ile vedalaşamadan savaşa katılan 19 yaşında telsizci bir Sovyet eridir. Faşistlerin bir tank saldırısı sırasında tek başına iki faşist tankını havaya uçurarak generali (Nikolay Kryuçkov) tarafından madalya ile ödüllendirilir. Ancak Alyoşa Generalinden madalya yerine annesini görmek için iki günlük izin ister. Köye dönüp evlerinin çatısını tamir etmek, annesi ile vedalaşmak istemektedir. Alyoşa için eve gitmek o kadar kolay olmayacaktır.

___

Pasqualino Settebellezze

Pasqualino Settebellezze (1975) IMDb 8.0 (İtalya)

Pasqualino Settebellezze Lina Wertmüller’in yönettiği ve Giancarlo Giannini’nin başrol oynadığı İtalyan filmi. Film, Mussolini dönemi İtalyasını ve İkinci Dünya Savaşını alaycı bir dille ele alır.

___

Kaynak: TasteOfCinema

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse